Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2013
Discuții despre admiterea din 2013.
Salut viitori candidati, eu sunt unul dintre veteranii de pe acest forum. Am fost prezent inca din primele zile de cand a fost functional la inceputul lui 2012. Precizez ca mi-a ajutat foarte mult, lucru pentru care am si intrat la Politie - Drept.

Pentru orice intrebari, sunt aici sa va ajut pe voi cum si altii m-au ajutat pe mine.
Am rugămintea ca discuțiile de pe acest subiect să se axeze strict pe admiterea din 2013 și anume candidații care vor participa la admitere, evoluția dosarului vostru, ce a făcut fiecare într-o etapă anume etc.

Restul discuțiilor se pot purta în ariile dedicate și nu are rost să facem un cârnat inutil pentru alții (nimeni nu vrea să citească o grămadă de pagini).

Am mutat replicile respective în aria dedicată scrisului.

Mulțumesc pentru înțelegere.
Bună ziua dragi candidați din 2013 Smile
Vă salut cu drag și pe voi, ceilalți useri ai acestui forum. După o perioadă de pauză într-ale postatului, am decis să revin în forță. Cei mai vechi mă cunosc, cei mai noi mă veți cunoaște. Sunt o fostă studentă a acestei instituții, actual șomeră Smile) și vă stau la dispoziție pentru orice nelămuriri aveți.

Până una alta vă doresc multă baftă și mă apuc să văd ce alte discuții mai sunt pe aici. Cheers!
(13-10-2012, 12:40 PM)Buburuza Wrote: Bună ziua dragi candidați din 2013 Smile
Vă salut cu drag și pe voi, ceilalți useri ai acestui forum. După o perioadă de pauză într-ale postatului, am decis să revin în forță. Cei mai vechi mă cunosc, cei mai noi mă veți cunoaște. Sunt o fostă studentă a acestei instituții, actual șomeră Smile) și vă stau la dispoziție pentru orice nelămuriri aveți.

Până una alta vă doresc multă baftă și mă apuc să văd ce alte discuții mai sunt pe aici. Cheers!

Nu te-au incadrat inca? Ce specializare ai facut?
Sunt colegă cu cristimunteanu21 :p dacă asta îți spune ceva. Și nu au încadrat încă pe nimeni din promoția noastră. Așteptăm...
Eu m-am apucat saptamana asta de invatat la istorie.
cred că o să iau porţia de înjurături.. veteranii poate să fie cei ce erau de prin 2008-2009....dar nu îmi pawsă
La capitolul învăţat... se iau paginile de la istorie din TOATE manualelel şi se învaţă
la gramatică e bine să înveţi din cărţi competitive (deci editura de apartament a marianei Badea iese din calcul) de început ar fi ok Gramatica practică a limbii române de Ştefania Popescu
La engleză nu îmi permit să emit opinii... am uitat
la sport .. să faci antrenament... din când în când e recomandat să parcurgi toate probele să vezi unde te situezi(metode şi tehnici de antrenament mai găseşti prin alte tipic-uri)
Am citit un zvon ca inscrierile se vor face din primavara? Poate cineva sa confirme/infirme?
in ultimii ani au fost foarte lenti,deci ma indoiesc
În mod normal, prin aprilie-mai ar trebui să înceapă înscrierile, dar așa cum a spus și WaffenSS, regula asta nu se mai respectă.

Nu vă luați după zvonuri și alte bălării, țineți-vă de lucruri mai importante precum antrenamentul sau învățatul că de depus o prostie de dosar cu niște hârtii va fi timp suficient.
Salut. şi eu canditez pentru 2013, ştie cineva daca e posibil sa nu se organizeze admitere in acest an ?eu canditez pentru a treia oara dupa ce anul trecut am fost repins la examenul psihologic la Rahova
În fiecare an apare întrebarea asta. Admitere va fi, doar că va trebui să te obișnuiești cu ideea că locurile vor fi la fel de puține ca anul trecut.
oricum tinand cont de concurenta, locuri au fost destule , daca in anitrecuti erau cate 6000 sau 7000 de candidati , numarul lor sa redus
semnificativ , si concurenta s-a mentinut in acelasi ritm, daca esti bine pregatit atat fizic cat si din punctul de vedere al studiului, dar nu in ultimul rand si psihic, eu nu cred ca este atat de imposibil de intrat .

scuza-ti va rog greselile gramaticale, dar ma grabeam sa scriu
Salutam Smile . Voi da si eu anul acest la academia de politie , arma jandarmerie . Am 22 de ani si am incercat in 2010 la Subofiteri la falticeni unde am picat la scris iar de atunci nu am mai incercat din cauza job-ului care il am. Anul asta sper sa fie unul bun pentru mine din toate punctele de vedere , atat a pregatirii fizice cat si a studiilor. Sunt din Jud.Suceava am 1.86 si 80kg ... cred ca mi s-ar potrivii profilul de jandarm , prin absurd vorbind . Spor la invatat si sa ne vedem cu bine intrati Smile .
Salut..
Stie cineva daca se mai scot locuri si pt frecventa redusa? ma refer la recrutari din minister..
mersi
Anul ăsta nu se știe, dar se vor mai scoate pentru că altfel există riscul de a se pierde acreditarea specializării. Rămâne de văzut.
(29-01-2013, 05:38 PM)Admin Wrote: Anul ăsta nu se știe, dar se vor mai scoate pentru că altfel există riscul de a se pierde acreditarea specializării. Rămâne de văzut.

mersi de informatie...bafta tuturor la invatat
Anul acesta cel mai probabil nu vor scoate locuri la frecvenţă redusă...aşa se vorbea anul trecut, când încă mai participam şi eu pe la "adunări". În orice caz, din motivul arătat de admin, în 2-3 ani cu siguranţă vor scoate din nou locuri...părerea mea Smile
Se gasesc carti la inspectoratele judetene ? sa ma duc sa intreb ? ce stiti ?

PS-Ma gandesc sa ma inscriu si la ANI,dar atentie,nu pentru alternativa,ci doar pentru a vedea ca idee cum sta treaba cu interviul si psihologicul.Ce ziceti ? Voi ce ati face?

PS2-Aveti idee cand se afiseaza pe site-ul oficial al academiei locurile,tematica etc pentru anul 2013 ? Ca din vara si pana in ziua de azi au ramas tot cele din 2012.E posibil de exemplu,sa scoata mai multe sau mai putine locuri ? In anii trecuti cum a fost ?

Multumesc!

Cei de la IPJ, IJJ... etc nu-ti vor spune nimic, pentru ca n-au ce. Nu sta in competenta lor sa-ti aduca la vedere materialele pentru admitere... sau sa ti le dea; materialele ti le procuri tu, dupa bunul plac(romana si engleza), pentru ca cele de istorie le ai deja in metodologie.
Chestia pe care vrei s-o faci cu ANI mi se pare penibila, deci am sa ma abtin.
Nimeni nu stie nimic de locuri momentan...Sad toti asteptam, desi, in mare parte, se speculeaza ca vor ramane cele de anul trecut.
se vorbeste prin academie de 150 de locuri anul acesta, doar la politie + celelalte...
un profesor cu un statut foarte important in cadrul academiei mi-a spus dar tottusi nu va luati dupa informatiile acestea , e posibil sa fie doar zvonuri.
aveti ambitie si cel mai important lucru : incredere in voi !
cu munca se poate intra la academie si daca nu esti geniu dar daca ai minte si stii cum sa inveti , 5 luni sunt suficiente , asa ca daca inca nu v-ati apucat ... de maine n-ar fi tarziu sa incepeti!
spor la invatat!
nu uitati , aveti incredere in voiWink!
@Robertuts

Locurile se vor scoate prin martie-aprilie și recrutarea prin aprilie-mai, dacă nu apar întârzieri. Ca număr, nu mi-aș face iluzii ca numerele să fie semnificativ diferite față de cele de anul trecut. Mai bine mai puțini, dar să fiți încadrați la timp.

Dacă vrei sa mergi la ANI doar de dragul probelor, să știi că nu te vor ajuta prea mult. Probele date acolo sunt la un nivel mai ridicat față de ceea ce vei vedea la Interne, dar treaba ta, faci ce vrei.
Intreb si eu, ce reprezinta ANI?
Academia Nationala de Informatii
aka SRI
(12-02-2013, 09:50 PM)finitobunito Wrote: se vorbeste prin academie de 150 de locuri anul acesta, doar la politie + celelalte...
un profesor cu un statut foarte important in cadrul academiei mi-a spus dar tottusi nu va luati dupa informatiile acestea , e posibil sa fie doar zvonuri.
aveti ambitie si cel mai important lucru : incredere in voi !
cu munca se poate intra la academie si daca nu esti geniu dar daca ai minte si stii cum sa inveti , 5 luni sunt suficiente , asa ca daca inca nu v-ati apucat ... de maine n-ar fi tarziu sa incepeti!
spor la invatat!
nu uitati , aveti incredere in voiWink!

Ai mare dreptate ce ai spus cu ambitia si cu increderea.....insa daca ar fi sa fie 150 de locuri anul acesta.....e mai putin fata de anul trecut cand au fost 255.Sad. Sa vedem acum...cand o sa soseaca datele oficiale prin martie.Confused
pai 150 doar la politie !
anul trecut-2012- au fost 72 in total (62 B,10 F) deci...
Trebuie comparat cu 2011 cand au fost tot locuri comune ...in jur de 200 au fost atunci.
(13-02-2013, 02:33 PM)Robbye13 Wrote: pai 150 doar la politie !
anul trecut-2012- au fost 72 in total (62 B,10 F) deci...
Trebuie comparat cu 2011 cand au fost tot locuri comune ...in jur de 200 au fost atunci.
Aha, am inteles. E bine atunci. Eu vreau sa dau la Jandarmerie, asa ca, cine stie, poate maresc si acolo nr. de locuri, sau macar sa ramana acelasi nr. de locuri.
Sa inteleg ca in 2011 au fost 200 numai OSP si Drept ? Sau in total ? Si de ce asa mare diferenta intre 2011 si 2012 de 72-200?
Credeam ca in fiecare an a fost la fel..inseamna ca se schimba si anul asta...
Diferența e de la eterna criză. Cu toate că te-ai bucura acum să fi intrat pe unul din cele câteva sute de locuri, pe urmă sigur nu îți va conveni să stai 6-12 luni pe bară pentru că nu sunt fonduri pentru promoția ta. Mai bine mai puțini, dar încadrați la timp.

Eu unul nu pricep de unde atâta spaimă de locurile mai puține. Am mai spus-o și cu alte ocazii, dar sunt atâtea școli militare care scot mult mai puține locuri (de exemplu, piloții militari) și nu s-a plâns nimeni. Cine își dorește să lucreze în sistem, va merge indiferent de câte locuri se vor scoate, așa cum e și normal.

Contează că admiterea se va ține, restul sunt detalii.
am auzit ca ar fii circa 400 de locuri propuse anul acesta de ADP , dar acum sa vedem ce va aproba si domnul Radu Stroe
Eu am auzit ca o data cu noul Guvern s-ar putea sa se scoata mult mai multe locuri la concurs...
În fiecare an apar jucători la bursa zvonurilor. Eu zic să nu vă puneți speranțe în sutele de locuri cu care ați fost obișnuiți de câțiva ani. Dacă o să se mențină locurile, măcar viitoarele promoții vor putea fi încadrate la timp și fără alte probleme.

Uitați-vă în jur, vedeți ce s-a întâmplat cu ultimele promoții. Sigur, poate cu voi nu va fi cazul, dar așa au zis și alții.

E nevoie de personal la Interne, dar ținând cont de situația deloc roz în care se află țara...

Mă rog, vom vedea.
A fost afisat regulamentul 2013, cred ca in curand si tematica!
La arma Jandarmi: nr. de locuri 55. Nu se stie inca daca sunt la comun.
Hai cu OSP-u...
(19-02-2013, 04:36 PM)Vlad Wrote: La arma Jandarmi: nr. de locuri 55. Nu se stie inca daca sunt la comun.
Hai cu OSP-u...

De unde stii de numarul de locuri de la Jandarmi Vlad ?

De la un student al Academiei, care a avut bunavointa de a impartasi, ce era de impartasit.
se aude de un numar de 150-170 ,locuri comune la drept/osp..
S-au afisat locurile pe site-ul scolii de la Dragasani, dar documentul contine si locurile de la Academia de Politie si sunt mixte.

http://scoaladragasani.ro/admitere/resur...i_2013.pdf
Sunt locuri propuse. Să vedem dacă vor rămâne la fel.
(22-02-2013, 04:00 PM)Admin Wrote: Sunt locuri propuse. Să vedem dacă vor rămâne la fel.

Anul trecut din cate imi aduc aminte nu au existat modificari mari intre locurile propuse si aprobate.
L.E. La AFT nu sunt locuri propuse ?
(22-02-2013, 06:02 PM)stefantiby Wrote:
(22-02-2013, 04:00 PM)Admin Wrote: Sunt locuri propuse. Să vedem dacă vor rămâne la fel.

Anul trecut din cate imi aduc aminte nu au existat modificari mari intre locurile propuse si aprobate.
L.E. La AFT nu sunt locuri propuse ?
da ai dreptate,din cele propuse anul trecut nu modificase nimic ulterior, deci locurile nu sunt diferentiate din cate observ
Stefane... hodoronc-tronc din MAI, ajungem in MApN... aiurea. Vrei soldat sau politist?
(23-02-2013, 01:16 AM)Vlad Wrote: Stefane... hodoronc-tronc din MAI, ajungem in MApN... aiurea. Vrei soldat sau politist?

Eu vreau la ANP in acea lista erau locurile de la ANP pentru academia de politie si de aia intreb. La AFT tot la ANP as vrea sa dau, plus ca MAI-ul are si acolo locuri la intendenta.
Oh, multa bafta!Big Grin
deci sa intelegem ca daca acum au fost propuse 160 de locuri asa vor fi aprobate ?

Si inca ceva,in legatura cu ANP,MApN,MAI etc.ANP-ul e in cadrul MAI ? Ca din cate vad faci facultatea la politie dar te duci la ANP daca alegi penitenciare..
Si de exemplu am vorbit cu un baiat care a dat acum 2 ani la ANI(SRI).Nu a luat,dar l-au luat cei de la ANP si din cate am inteles daca pici sub linie la SRI,pot veni ANP,MAI,MApN si te recruteaza pentru ei..ce stiti ?
Academia de Poliție pregătește personal pentru ANP, așa cum și alte academii o fac pentru alți beneficiari (AFT pentru ANP, M.I., AFA pentru M.I. etc), cu toate că aparțin de alt minister.

În ceea ce privește ANI, dacă tu candidezi pe locurile SRI, dar ești sub linie, poți fi luat de ceilalți beneficiari (fără MApN că recrutarea se face intern, din LM-uri) dacă aceștia nu și-au completat locurile. Bine, presupunând că aceștia au locuri scoase.
Sa speram ca vor fi locuri separate Big Grin
si eu sper asta,dar nu va fi asa.pe sistemul spuneti "Da" discriminarii Smile)
Stie cineva, ceva despre admiterea de anul acesta? Pe siteul academiadepolitie.ro inca nu s-a afisat nimic

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Locuri FR 2013 razvan_rich 24 13,254 08-06-2013, 06:57 PM
Last Post: Admin

Forum Jump:

Users browsing this thread: 4 Guest(s)