Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2013
(13-06-2013, 02:51 PM)Robbye13 Wrote: coaie,desi nu-mi place sa fac asta,ai probleme mari de tot cu scrisul.
daca tu consideri proba fizica drept cea mai grea in conditiile in care faci foarte multe greseli gramaticale(nepermise de altfel) in 2 fraze...

Mai zici ca ai facut si 7 ani de fotbal...

Prietene nu e vorba de scris,pe internet nu se acorda atentie,cel putin eu nu acord atentie! Daca tu intrii pe internet sa fii atent la cum se exprima altii atunci nu cred ca suntem pe aceiasi unda! Da si sustin cu tarie ca proba de rezistenta este foarte grea! La anii de fotbal am dorti sa trag un sem de advertismet asupra celor increzuti,care cred ca desii au facut fotbal reusita este garantata,nu este asa! Te salut
Daniel- Valentin da-mi voie sa-ti spun ca proba sportiva nu e cea mai grea. Eu nu am facut sport niciodata in viata mea, dar m-am antrenat si am reusit. Cu vointa se reuseste. Eu consider ca mai greu e scrisul. Ai grija cu asta! Succes!
Daniel-Valentin , ca nu pui o virgula sau ca mai adaugi o litera la un cuvant nu e crima , dar sa scrii aceiasi unda , corect fiind aceeasi sau unele anacoluturi din primul mesaj , nu mi se pare in regula , dar ce stiu ... Big Grin
Asa-s romanii, critica tot! :p cum greseste unul, cum sar toti. Trecand peste asta, voi da dovada de cinism prin ceea ce voi spune! Daca stii sa scrii si sa te exprimi corect, o faci indiferent de context. A devenit o scuza comuna si de prost gust ca totul se datoreaza faptului ca esti pe internet. Pentru cineva care urmeaza sa sustina admiterea la gramatica, e un exercitiu bun sa scrie corect ori de cate ori are ocazia sa o faca. Si chiar daca singurul loc unde o face e pe internet.
Una peste alta, sunt de acord ca proba sportiva e grea si necesita multa pregatire. Insa, nu e de neglijat nici teoria. Modul in care scrie cineva reflecta din start nivelul la care se afla. Asta, fara nicio urma de ingamfare. Ca, mai nou, astia care se straduiesc sa pastreze regulile peste tot sunt niste ingamfati. Mnu, nu e asa.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
eu urasc s-o fac pe desteptul pe forumuri,sa corectez lumea,sa ma bag in seama aiurea...
da' chiar nu m-am putut abtine..
de obicei,cei care scriu asa pe forumuri,asa scriu prin examene,dar poate o fi el vreo exceptie Smile..
(14-06-2013, 10:46 AM)Robbye13 Wrote: eu urasc s-o fac pe desteptul pe forumuri,sa corectez lumea,sa ma bag in seama aiurea...
da' chiar nu m-am putut abtine..
de obicei,cei care scriu asa pe forumuri,asa scriu prin examene,dar poate o fi el vreo exceptie Smile..

Sunt pareri si pareri! Oricum eu consider examenul ca fiind importat! Nu am vrut sa caut scuza pentru unele greseli din text,pentru mine internetul reprezinta o forma de relaxare dupa o zi de antrenament si chiar nu imi pot permite sa fiu atent la toate! Imi cer scuze daca am jignit pe careva ! Spor!
cati candidati au fost anul trecut inainte de proba sportiva si cati au ramas dupa?a fost caldura mare?e o problema mare...
Ce intrebari pui..anul trecut au fost vreo 5 pe loc ,adica cam asta e media din fiecare an.
probele sportive nu s-au dat niciodata in intervalul 12:00-17:00.
a depins de nr de candidati;spre exemplu,anul trecut,probele sportive au fost doar intre 07:00-11:00 ..
Anul asta posibil sa bage si dupa ora 17:00,vedem la inscriere..
Admin , am tot vazut ca esti un om cu capul pe umeri si cam intuiesti de fiecare data ceea ce se va intampla , cel putin anul trecut asa a fost . Smile

Cum crezi ca va decurge admiterea de anul acesta ? Privind concurenta, mediile etc!!!
probele sportive s-au tinut intr-un an si dupa ora 17:00.asta era prin 2009.si probele sportive, vb lu robbye, nu au fost niciodata intre 12:00-17:00(e considerat interval de timp destul de periculos datorita radiatiei solare).Concurenta depinde.Dar avand in vedere ca anul trecut au fost doar in jur de 50 de locuri la OSP si ca anul asta sunt 200 si ceva,e de asteptat in mod logic sa fie o concurenta destul de acerba.Succes oricum tuturor candidatilor!
Din cauza radiatiei solare ...prepozitia specifica gativului ""datorita"" se foloseste numai la lucruri pozitive.

Stii macar ce inseamna concurenta ??? Cati candidati pe loc...asta inseamna concurenta . Mai multi candidati vor fi clar , deoarece sunt mai multe locuri , concurenta cred ca va fi tot de 4-5 , insa....
fratie,tu ma corectezi pe mine.dar tu te vezi macar?.mananci literele sau scrii cuvintele aiurea si dai lectii de gramatica ?.daca tot esti atat de "corect",cand ai sa intocmesti un proces verbal si ai sa mananci literele dintr-un cuvant sau sa le amesteci,o sa-ti dea superiorul tau in cap cu el,iti spun eu.Iar eu nu am pomenit definitia concurentei,ci am spus ca va fi concurenta acerba,esti atent sau mai bine te lasi de meserie ?Smile.Hai succes.Mai bine invata acolo pentru admitere si lasa corectatul pe altii pe forumuri,parerea mea.
Stai tu fara grija . Una e sa scrii repede si sa inversezi literele intr-un cuvant si alta e sa nu stii cand sa folosesti prepozitiile/locutiunile prepozitionale specifice dativului sau genitivului . Smile

Apropo , eu ma vad si ma vad ca in realitate , adica bine de tot.

Succes si tie , "fratie"!! Tongue

Hai sa incheiem . Eu deja invat , tu ce faci?
nu stiu daca pe voi v-a anuntat, dar mi-au spus atunci cand ma voi prezenta pentru inscriere la Academie sa am o declaratie pe propria raspundere de la notar ca nu am beneficiat de de studii la o facultate de stat.
(28-06-2013, 01:54 PM)alexav Wrote: nu stiu daca pe voi v-a anuntat, dar mi-au spus atunci cand ma voi prezenta pentru inscriere la Academie sa am o declaratie pe propria raspundere de la notar ca nu am beneficiat de de studii la o facultate de stat.

Idem.
Hmmm, este prima data cand asta. O sa sun la Inspectorat, mie nu mi-a spus nimeni nimic in legatura cu asa ceva.
Astia de a 12-a, voi n-aveti treaba cu asa ceva...for the record.
(28-06-2013, 04:58 PM)theoc Wrote: Hmmm, este prima data cand asta. O sa sun la Inspectorat, mie nu mi-a spus nimeni nimic in legatura cu asa ceva.

da,nici mie nu mi s-a zis..
pare-mi-se ca le zisese ceva de genul alora care erau pentru FR..

sa vedem ce zic si astia de la secretariat de la Academie..
Si mare branza..va plangeti ca niste femei Tongue.

E PENTRU TOTI. ASA MI S-A ZIS MIE.
ba,ce-ti mai place sa scrii cu caps..

Ti s-a zis si de unde ? Au aia de la notar declaratii dintr-astea tip sau cum plm?
Chiar daca nu e logic,si noi cei de a 12-a trebuie sa ducem.Cica ne ducem la notar si stiu ei cum si ce trebuie sa facem.Atat.
Ti-au spus aia de pe politsti.ro? Smile)))
(28-06-2013, 08:12 PM)Marius!!! Wrote: Si mare branza..va plangeti ca niste femei Tongue.

E PENTRU TOTI. ASA MI S-A ZIS MIE.
exact aceeasi chestie i-a zis si colegei mele chiar daca este in clasa a-12-a , si a sunat de la ipj de la recrutare! la notar o scrii de mana sau tipareste declaractia ta si o legalizeaza!
(28-06-2013, 08:54 PM)Vlad Wrote: Ti-au spus aia de pe politsti.ro? Smile)))

Mi-au spus cei de la IPJ.Care era legatura? Smile
Din regulamentul de admitere, pagina 6.
f) Declaraţia autentificată din care să rezulte că nu au mai beneficiat de subvenţie din fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenţă.

Bun, acum sa-mi spuna si mie cineva de ce @#$@#% tre ' sa faca un elev ce a terminat a 12-a chestia asta. Rolleyes
pai tocmai ce am spus,e ilogic dar trebuie.Asa vor ei.
Ce aberatie... imi luam un pachet de tigari, in loc sa dau iar banii pe prostii dintr-astea. Smile)
Depinde,ceva imi spune ca o sa coste mai mult decat un pachet de tigari. Smile) Oricum,mai bine iti iei o prajitura Big Grin
(28-06-2013, 08:37 PM)Robbye13 Wrote: ba,ce-ti mai place sa scrii cu caps..

Ti s-a zis si de unde ? Au aia de la notar declaratii dintr-astea tip sau cum plm?

Apropo Robi , asta presupune ca nu ai urmat la vreo facultate de stat . Eu stiam ca tu ai urmat , deci nu ai de ce sa zici ca nu ai urmat , deoarece astia o sa te verifice si dai de bucluc . S-ar putea sa ai o surpriza cu anii bugetati. Wink
Cum merge pregatirea , baieti ?? La ce sunteti mai buni si unde mai slabi ?(la scris ma refer). Tongue
la toate suntem buni si la toate suntem slabi Smile)).
Serios am intrebat ... eu , spre exemplu , ma simt foarte pregatit la romana si la istorie . Smile
eu la engleza si la istorie Wink.romana nu a fost niciodata punctul meu forte,nici in liceu.la matematica mai mult am excelat decat la romana
Prajitura? Pai ce sa fac cu prajitura?Smile)
Nu tine de nimic aia... macar 3 beri.. si tot era o treaba.

Bafta la bac!
Aveti idee cum ar trebui sa procedez cu - Declaraţia autentificată din care să rezulte că nu au mai beneficiat de subvenţie din
fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenţă. - in cazul in care am fost 1 an la taxa si 2 la buget?
suna la secretariat la Academie maine..

O sa li se inroseasca telefonul alora maine Smile)
(30-06-2013, 09:02 AM)AlbertBo Wrote: Aveti idee cum ar trebui sa procedez cu - Declaraţia autentificată din care să rezulte că nu au mai beneficiat de subvenţie din
fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenţă. - in cazul in care am fost 1 an la taxa si 2 la buget?

nu trebuie sa suni neaparat la Academie, pur si simplu prezinta-te la notar si spune-i ca ai nevoie de o declaratie pe propria raspundere ca ai/sau nu ai beneficiat de subventie din fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenta, eu nu inteleg de ce complicati lucrurile daca sunt atat de usoare! -daca ai beneficiat vei scrie cati ani ai beneficiat "la buget".
Excelent spus . Pe mine ma amuza cand vad baieti ca se plang atat din fleacurile astea . Smile
(30-06-2013, 12:10 PM)alexav Wrote:
(30-06-2013, 09:02 AM)AlbertBo Wrote: Aveti idee cum ar trebui sa procedez cu - Declaraţia autentificată din care să rezulte că nu au mai beneficiat de subvenţie din

nu trebuie sa suni neaparat la Academie, pur si simplu prezinta-te la notar si spune-i ca ai nevoie de o declaratie pe propria raspundere ca ai/sau nu ai beneficiat de subventie din fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenta, eu nu inteleg de ce complicati lucrurile daca sunt atat de usoare! -daca ai beneficiat vei scrie cati ani ai beneficiat "la buget".

Regulamentul nu specifica nimic de cazul in care AI beneficiat de ani la buget;specifica sa vii cu o declaratie cum ca NU AI beneficiat.

De ce nu au pus ei un slash acolo ? Puteau sau nu sa puna asa : "Declaraţia autentificată din care să rezulte că au/nu au mai beneficiat de subvenţie din fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenţă " ???

De asemnea,printre conditiile de recrutare ,nu exista trecuta vreuna care sa faca referire la anii bugetati/sau nu in prealabil.

Si fiindca e ambigua treaba,da trebuie sunat fiidnca nu au luat in considerare(cel putin in regulament) toate cazurile.

Deci nu va mai dati atat de mult ochii peste cap caci nu e cazul.
Daca ai beneficiat de ani bugetati la alta facultate , nu vii cu nicio adeverinta . Numai cei care nu au beneficiat ,vin ! Wink
Pai si-atunci de ce in postarea ta anterioara agreai ideea cu adusul declaratiei chiar si-n cazul celor cu ani bugetati ?
NU ai inteles . Agream faptul ca nu trebuie sa intri in panica din orice rahat . Wink Fiti barbati , de aia dati la Academia de Politie ! Va duceti la notar si vedeti . Smile
(30-06-2013, 01:32 PM)Robbye13 Wrote:
(30-06-2013, 12:10 PM)alexav Wrote:

Regulamentul nu specifica nimic de cazul in care AI beneficiat de ani la buget;specifica sa vii cu o declaratie cum ca NU AI beneficiat.

De ce nu au pus ei un slash acolo ? Puteau sau nu sa puna asa : "Declaraţia autentificată din care să rezulte că au/nu au mai beneficiat de subvenţie din fondurile publice pentru urmarea unui program de studii universitare de licenţă " ???

De asemnea,printre conditiile de recrutare ,nu exista trecuta vreuna care sa faca referire la anii bugetati/sau nu in prealabil.

Si fiindca e ambigua treaba,da trebuie sunat fiidnca nu au luat in considerare(cel putin in regulament) toate cazurile.

Deci nu va mai dati atat de mult ochii peste cap caci nu e cazul.

stii ceva...fa cum vrei tu atata timp cat nu acuzi daca nu esti informat, cietste in regulament la litera F. vei vedea aceasta conditieSmile
Ultimele replici au fost șterse.

Dacă nu prea am timp să dau pe aici și să răspund, asta nu înseamnă că nu trebuie să mențineți un ton civilizat pe forum.

Mulțumesc pentru înțelegere.
Imi cer scuze pentru neintelegere. Big Grin
Stiu ca e aparent o formalitate insa nu vreau sa ma trezesc pe 20 la inscrieri ca nu mi se elibereaza liegitimatia de concurs dintr-o prostie. Problema mea e ca am 1 an la taxa si 2 la buget si nu se specifica nimic in acest caz, de aceea am intrebat, insa cel mai bine mi se pare si mie sa sun. Stiti cum sunt ei cu birocratia, eu am aflat inca de la inscrieri, de aceea recomand acelasi lucru tutror care nu sunt siguri.
cel mai bine suni si intrebi exact..parerea mea.e pacat sa ai probleme atunci pe moment.trebuie sa afli ce iti trebuie in cazul in care ai beneficiat,in regulament spune daor de cei care au beneficiat deci...
(30-06-2013, 03:17 PM)Robertuts Wrote: cel mai bine suni si intrebi exact..parerea mea.e pacat sa ai probleme atunci pe moment.trebuie sa afli ce iti trebuie in cazul in care ai beneficiat,in regulament spune daor de cei care au beneficiat deci...

m-am exprimat eu gresit punand in calcul si cei care au avut studii de licentaSmile
Sunt niste baieti, mari forumisti pe politisti.ro, care nu numai ca dezinformeaza dar mesteca foarte mandri niste resturi aruncate din toate colturile internetului de diversi inepti. Dar asta nu se opreste aici, astazi alt parameci striga cu pieptul dezgolit ca "cine a facut o facultate de stat bugetata isi cam ia adio anul asta de la admitere". Pe langa faptul ca nu prezinta surse, argumente si ca dosarele sunt deja la Academie, ele trecand prin filtrele din teritoriu, totusi un candidat poate intra in panica(eu). Pana acum toate sursele la care am apelat mi-au confirmat ca asa ceva nu este posibil, iar maine voi primi un raspuns sigur de la institutie. In orice caz, cand vreti sa va informati despre orice , intrati pe politisti.ro, acolo sigur veti gasi informatii de calitate venite din surse pe care nu oricine le are la indemna.

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Locuri FR 2013 razvan_rich 24 13,306 08-06-2013, 06:57 PM
Last Post: Admin

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)