Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2012
Exclamation 
Toate discuţiile generale legate de admiterea din 2012 Academia de Poliţie rog să fie purtate aici, pentru a fi mai uşor de arhivat ulterior.
Trebuie sa fac o precizare cu privire la locurile pentru admiterea din vara care au fost afisate aici.

Aceste locuri au fost aprobate la nivelul ministerului, urmatoarea etapa fiind emiterea unei hotarari de guvern in acest sens, hotarare care va fi publicata in Monitorul Oficial. Abia in acel moment putem fi siguri ca acesta ramane numarul de locuri...desi sunt slabe sanse sa se schimbe.

Asadar, in momentul in care hotararea de guvern va fi emisa si publicata in M.O., vor fi afisate si pe site-ul academiei aceste informatii.

Numai bine Smile
Sa inteleg ca la forma de invatamant FR nu este niciun loc ( asa cum nu a fost nici in sesiunea 2011) ?
(06-03-2012, 04:18 PM)manfreD Wrote: Sa inteleg ca la forma de invatamant FR nu este niciun loc ( asa cum nu a fost nici in sesiunea 2011) ?

Cam asa ar sta treaba...mai ales in contexul noilor politici de cadre
Si anul trecut, si anul asta am invatat pentru admiterea la Academie. Era speranta mea ca scap de liniile de pe umeri si fac upgrade la stelute. Uff...
Cica sunt 10 locuri la F.R. pentru cei din politie. Trebuie sa ai un minimum de vechime?
Din câte îmi amintesc, 3 ani vechime, plus calificative fb, recomandare de la superior.
Din cate am discutat cu niste Cms.sefi din Bucuresti locurile la Academia de Pol de anul acesta ar fi aceleasi cu cele de anul trecut.
Se poate la Frontiera sa fie mai putine,in rest cica sunt aceleasi...Nu este nimic sigur nici in aceasta informatie asa ca asteptam o stire oficiala din partea Academiei.
Adrian,despre locuri separate pe sexe nu ti au spus nimic acele persoane?Undecided
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
(11-03-2012, 05:34 PM)AdrianMindrut Wrote: Din cate am discutat cu niste Cms.sefi din Bucuresti locurile la Academia de Pol de anul acesta ar fi aceleasi cu cele de anul trecut.
Se poate la Frontiera sa fie mai putine,in rest cica sunt aceleasi...Nu este nimic sigur nici in aceasta informatie asa ca asteptam o stire oficiala din partea Academiei.
crede-ma ca arunci o informatie falsa pe piata. In proportie de 99% locurile sunt alea care au fost puse si aici pe site.
In mod normal cu ocazia ziua portilor deschise se anunta numarul de locuri, deci nu mai e mult pana la anuntul oficial. Personal sper sa se mentina ideea de limitare a numarului de fete spre binele candidatilor de gen masculin (glumesc!) si sa fie locuri cat sa intre toata lumea.
(24-03-2012, 07:51 AM)cristimunteanu21 Wrote: In mod normal cu ocazia ziua portilor deschise se anunta numarul de locuri, deci nu mai e mult pana la anuntul oficial. Personal sper sa se mentina ideea de limitare a numarului de fete spre binele candidatilor de gen masculin (glumesc!) si sa fie locuri cat sa intre toata lumea.
Decat sa limiteze numarul de locuri mai bine sa fie cum ai zis,sa fie pentru toti...cei care sunt pregatiti si care meritaBig Grin
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Credeti ca anul acesta o sa creasca cu mult media de admitere pentru baieti?(daca locurile vor fi separate)
Va creşte, cel mai probabil peste tot.

Dar să apară mai întâi locurile finale ca să ştim o treabă şi pe urmă dăm cu presupusul.
Da,ai dreptate. trebuie sa asteptam locurile oficiale,desi nu cred ca va fi o schimbare fata de locurile care se presupun ca se vor scoate. Anul trecut am picat cu 61 de puncte la arma jandari,anul acesta sper sa ma aproprii la 80
Cei de la Academie se pare ca s-au obisnuit sa ne faca sa asteptam afisarea locurilor oficiale. Ati mai aflat ceva despre locurile de anul acesta?
Buna tuturor! Ma numesc CATALIN. Sunt nou pe aici, dar am urmarit discutiile precedente. Sunt complet derutat pentru ca cineva vine cu o anumita supozitie, altcineva cu altceva si site-ul Academiei nu a mai facut niciun update in legatura cu locurile pentru admitere. Imi poate explica cineva care este situatia actuala?! Multumesc anticipat! Optez pentru arma: JANDARMI

* Daca stie cineva care este si situatia la scoala de subofiteri jandarmi, dragasani....locuri, regulament s.a.m.d
Poţi vedea actualizările de aici şi aici - pentru ceva presupuneri despre şcolile postliceale.

Alte informaţii oficiale şi sigure nu există momentan. Ne putem da cu presupusul până apar locurile finale, însă lucrurile nu sună prea bine anul ăsta, oricum am lua-o.
Lucrurile nu au sunat bine niciodata din 2008 pana in prezent. Se tot vorbeste despre numarul de-a dreptul remarcabil de 60.000 de agenti de politie angajati pe filiera indirecta. Eu inteleg ca asta a fost procedura odata cu aderarea Romaniei la U.E, dar au gresit foarte mult fata de noi. Toata lumea e suparata din cauza salariului mic pe care il primeste un agent, respectiv un subinspector. Pentru mine, personal, banii nu stau la baza dorintei arzatoare de a face parte din randurile JANDARMERIEI. Epoletii, uniforma de-a dreptul impecabila, gradul pe care il ai odata cu terminarea Academiei ma fac pe zi ce trece sa imi doresc si mai mult sa dau tot ce am mai bun pentru a reusi ca in dreptul numelui meu sa fie scris : ADMIS ! Multi poate vor considera asta o minciuna, dar va spun din suflet ca nu mi-am dorit niciodata nimic mai mult decat sa fiu student la Academie de Politie: ALEXANDRU IOAN CUZA. Adorm mereu cu gandul ca maine voi imbraca uniforma atat de mult indragita. De aceea nu sunt de acord cu situatia de fata. Mi-e greu sa cred ca cineva se gandeste si la noi si la dorinta noastra de a fi NOUA GENERATIE a POLITIE ROMANE. Au preferat sa angajeze din exterior iar acum se gandesc unde sa faca loc promotiei care va absolvi. Nu am zis ca exclud si o eventuala specializare precum POLITIE: OSP. Cred ca deja v-am plictisit si imi cer mii de scuze, dar trebuia sa spun tot ceea ce simt. In final, vreau sa aduc multumiri celor care sunt admin pe acest forum, faceti o treaba foarte buna si cu ocazia aceasta va salut. Nu imi ramane decat sa sper ca intr-o zi voi putea avea sansa de a va cunoaste si de a vorbi de la student la student. See ya! :*
ati mai aflat ceva despre cand se vor afisa locurile oficiale pe site-ul Academiei?
Luna asta trebuie sa se afişeze, deşi nu am auzit o dată anume. Aşa s-a întâmplat şi anul trecut. Nu e normal, dar asta e situaţia.
Anul trecut s_au afisat pe 4 mai. Se pare ca anul asta vor sa ne tina mai mult in suspans Smile).
(06-03-2012, 07:46 PM)cristimunteanu21 Wrote:
(06-03-2012, 04:18 PM)manfreD Wrote: Sa inteleg ca la forma de invatamant FR nu este niciun loc ( asa cum nu a fost nici in sesiunea 2011) ?

SI CARE SUNT NOILE POLITICI DE CADRE DAK NU SE ACCEPTA ADMITEREA AGENTILOR LA ACADEMIE? CE ALTE POSIBILITATI DE AVANSARE EXISTA DAK NU ASTA ???
(03-05-2012, 12:35 PM)dani3ll Wrote:
(06-03-2012, 07:46 PM)cristimunteanu21 Wrote:

SI CARE SUNT NOILE POLITICI DE CADRE DAK NU SE ACCEPTA ADMITEREA AGENTILOR LA ACADEMIE? CE ALTE POSIBILITATI DE AVANSARE EXISTA DAK NU ASTA ???

Studii superioare + loc vacant + CONCURS.
locuri vacante nu se mai scot de 2 ani aproape si maj fct de ofiteri se ocupa de abs academiei...Smile)
Sunt functii pt. care iti trebuie minim x ani in minister care nu pot fi incadrate cu ofiteri de la Academie,la care se cere experienta in domeniu.
se mai da anul asta admitere,ca se pare ca domnii de la minister nu se grabesc cu afisarea locurilor oficiale ?
Se va da admitere cu siguranţă. Aşa a fost şi anul trecut cu locurile, se vor afişa până la urmă.

Apropo, în afară de unele şcoli militare, nicio facultate nu ştiu să fi afişat locurile pentru admiterea din acest an. Asta nu înseamnă că nu se va mai fi admitere.
mi_a zis cineva ca la unitatile de politie a venit cifra de scolarizare si ca nu ar fi nici o modificare fata de locurile care au fost propuse. deci ar trebui in scurt timp sa se afiseze si pe site-ul Academiei
Adica 42 la baieti si 5 la fete la OSP?
Eu vă pot sfătui doar atât: trageţi tare, învăţaţi şi completaţi-vă cunoştinţele unde e cazul şi cât mai e timp.

Contează că vor fi locuri, chiar dacă situaţia pare a fi FUBAR, cel puţin la prima vedere. Voi nu veţi fi traşi pe dreapta şi nu vi se vor mai băga scuze că nu sunt locuri libere sau eu ştiu ce alte porcării. Ţineţi minte că la alte arme sunt locuri mult mai puţine (ex. piloţi militari) şi nu se plânge nimeni.

Asta e, am mai spus-o şi cu alte ocazii, ar fi o revenire la normalitate şi treaba asta nu trebuie să vă sperie. Capul sus şi privirea înainte. Eu aş prefera mai puţini oameni, dar mai bine pregătiţi şi plătiţi corespunzător (dacă vorbesc de legislaţie aş avea pretenţii deja).

În continuare, să aşteptăm locurile oficiale şi vedem pe urmă cum stăm şi ce e de făcut. Spor la învăţat şi antrenamente.

(14-05-2012, 07:11 PM)Admin Wrote: Eu vă pot sfătui doar atât: trageţi tare, învăţaţi şi completaţi-vă cunoştinţele unde e cazul şi cât mai e timp.

Contează că vor fi locuri, chiar dacă situaţia pare a fi FUBAR, cel puţin la prima vedere. Voi nu veţi fi traşi pe dreapta şi nu vi se vor mai băga scuze că nu sunt locuri libere sau eu ştiu ce alte porcării. Ţineţi minte că la alte arme sunt locuri mult mai puţine (ex. piloţi militari) şi nu se plânge nimeni.

Asta e, am mai spus-o şi cu alte ocazii, ar fi o revenire la normalitate şi treaba asta nu trebuie să vă sperie. Capul sus şi privirea înainte. Eu aş prefera mai puţini oameni, dar mai bine pregătiţi şi plătiţi corespunzător (dacă vorbesc de legislaţie aş avea pretenţii deja).

În continuare, să aşteptăm locurile oficiale şi vedem pe urmă cum stăm şi ce e de făcut. Spor la învăţat şi antrenamente.

Couldn't have said it better myself
Astazi, candidatii la Penitenciare sustin la Bucuresti testul psihologic, iar la OSP nici macar nu au aparut locurile.
CAndidatii de la Academie sau si de la Tg. Ocna ?

(24-05-2012, 12:15 PM)Nik92 Wrote: CAndidatii de la Academie sau si de la Tg. Ocna ?

Academie.

vom da si noi cand isi vor aduce aminte cei de la minister sa scoata si pt noi locurile =))
Vă rog să încetaţi cu prostiile.

Tot ce trebuie să reţineţi e că vor fi în jur de 250 de locuri (în cel mai rău caz) şi că admiterea se va ţine. Vedeţi-vă de treabă şi faceţi ceva mai productiv decât să vă tot îngrijoraţi.
(27-05-2012, 10:14 PM)Admin Wrote: Vă rog să încetaţi cu prostiile.

Tot ce trebuie să reţineţi e că vor fi în jur de 250 de locuri (în cel mai rău caz) şi că admiterea se va ţine. Vedeţi-vă de treabă şi faceţi ceva mai productiv decât să vă tot îngrijoraţi.

Da, ok dar cat de sigure sunt informatiile astea ? Site-ul Academiei nu are nimic oficial, nimeni nu stie nimic oficial...Toti vrem sa continue admiterea, toti vrem locuri si totusi, vineri este 1 iune luna in care ar trebui sa fie psihologicul sau cel putin sa se demareze inscrierile pt ca psihologicul sa inceapa. Vine iunie si doar penitenciarele au ceva sigur doar ca apartin de alt minister, intr-adevar e sigur ca va fi admitere pentru aceasta arma insa ce se intampla cu celelalte?
E posibil ca examenul sa se mute mai in august, chiar daca Academia isi incepe cursurile in septembrie?
Cred ca fiecare dintre noi isi doreste sa nu primeasca o surpriza neplacuta din partea Academiei si a Ministerului mai ales ca este timpul inaintat, se scurge si nimic oficial nu apare si nici nu pare a se afisa ceva pana la 1 iunie.
Cres ca.fiecare
1. Pe site există propunerea de proiect, propunere care este asemănătoare cu locurile discutate în Academie acum ceva vreme.

2. Tot legat de locuri, văd că nu s-a întrebat nimeni de ce foarte puţine facultăţi au afişat ceva locuri pentru admiterea din iulie. Personal, cred că toată problema se datorează faptului că se vrea modificarea admiterii (celebrele granturi) şi se aşteaptă aprobarea numărului de locuri pe ţară. Pe 23 mai guvernul a aprobat proiectul de HG, însă nu am găsit forma finală, probabil trebuie să apară în Monitorul Oficial. Am văzut forma HG-ului care a intrat în şedinţă, având locuri pentru fiecare academie în parte, AdP-ul primind în jur de 250. Hotărârea se poate vedea aici (pagina 12).

3. E irelevant când anume încep înscrierile, tot dosarul putând fi făcut destul de lejer într-o săptămână-două. Pe 1 octombrie începe anul universitar, aşa că e timp destul.
"" Urmare a demersurilor intreprinse de Ministerul Administratiei si Internelor, respectiv Academia de Politie “ Alexandru Ioan Cuza”, cu privire la organizarea si desfasurarea concursului de admitere 2012 în facultăţile Academiei, va informam ca cifrele de scolarizare urmeaza sa fie publicate in cel mai scurt timp in “Monitorul Oficial”. Dupa publicarea acestora, va fi stabilita perioada de organizare si desfasurare a recrutarii, in baza Dispoziţiilor directorului general al Direcţiei Generale Management Resurse Umane privind recrutarea candidaţilor Ministerului Administraţiei şi Internelor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ - sesiunea 2012.

In sensul celor prezentate, informatiile de interes vor fi postate pe site-ul Academiei de Poliţie ,,Alexandru Ioan Cuza”, in cel mai scurt timp. Pentru detalii, va rugam sa urmariti site-ul sau sa va adresati purtatorului de cuvant al Academiei de Poliţie ,,Alexandru Ioan Cuza”, comisar sef prof.univ.dr. Nicolae RADU. ""

Sursa: http://www.facebook.com/apaicofficial
Ieri a intrat HG-ul în Monitorul Oficial, însă nu am mai găsit cifre pe instituţii de învăţământ militar. Toate sunt băgate la grămadă.

Monitorul Oficial nr. 0367 din 30 Mai 2012
Actul nr. 549 din 23 Mai 2012
Emitent: Guvernul României
Hotărâre privind aprobarea cifrelor de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar şi superior de stat în anul şcolar/universitar 2012-2013

HG-ul se poate consulta aici.

Ţinând cont de faptul că la învăţământul postliceal militar cifrele au rămas aceleaşi, sunt şanse mari ca locurile să rămână cele vehiculate anterior (cele 250 total).
(31-05-2012, 06:55 PM)Admin Wrote: Ieri a intrat HG-ul în Monitorul Oficial, însă nu am mai găsit cifre pe instituţii de învăţământ militar. Toate sunt băgate la grămadă.

Monitorul Oficial nr. 0367 din 30 Mai 2012
Actul nr. 549 din 23 Mai 2012
Emitent: Guvernul României
Hotărâre privind aprobarea cifrelor de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar şi superior de stat în anul şcolar/universitar 2012-2013

HG-ul se poate consulta aici.

Ţinând cont de faptul că la învăţământul postliceal militar cifrele au rămas aceleaşi, sunt şanse mari ca locurile să rămână cele vehiculate anterior (cele 250 total).
Din cele 250, 45 sunt taiate pentru ca sunt cele deja aparute la penitenciare, nu?
Minus pompieri, arhivistică. Cele 250, mă rog, 255 de locuri sunt pe toată Academia de Poliţie.
Acum că au apărut locurile oficiale, deşi se ştiau de ceva timp, ar fi frumos ca persoanele care au aruncat cu noroi să-şi ceară scuze.

Se ştiu ele şi aşa e corect, presupunând că au sânge în instalaţie şi citesc mesajul ăsta.
(01-06-2012, 01:42 PM)Admin Wrote: Acum că au apărut locurile oficiale, deşi se ştiau de ceva timp, ar fi frumos ca persoanele care au aruncat cu noroi să-şi ceară scuze.

Se ştiu ele şi aşa e corect, presupunând că au sânge în instalaţie şi citesc mesajul ăsta.

Daca am spus ceva ce nu trebuia,imi cer scuze.Acum,in legatura cu locurile,postez aici pentru ca celalalt thread e inchis,la Politie Drept sunt 5 locuri pentru femei Admin.Ar trebui sa modificiSmile
S-a rezolvat, mulţumesc pentru atenţionare.

Cât despre treaba cu scuzele, mă refer în special la două forum-uri (poliţişti.ro şi SEI).
dar de ce nu afiseaza numarul de locuri si pe site-ul Academiei ?
Eu am fost la ipj si cei de acolo nu aveau nimic de la academie. Academia nu a trimis nimic in teritoriu se pare..deocamdata
@Nik92

Nu prea te-ai uitat pe site-ul oficial în ultima vreme, aşa-i? Uită-te aici.
M-am uitat, dar cand selectezi facultatea de politie iti apar cele din 2011. Acum le-am gasit si eu. Multumesc pt. ajutor.

Forum Jump:

Users browsing this thread: 4 Guest(s)