Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2012
Ţi-am editat mesajul. Te rog să scrii cu literă mare şi să adaugi cratime.

Site-ul Academiei are două versiuni. Cea nouă se poate accesa prin meniul de jos, cea veche intră prin meniul de sus. Mă rog, e şi vina celor care s-au ocupat de site, lenea e mare, asta ca să nu fiu mai rău.
banuiesc ca tiganii or sa intre cu 5-6 , in timp ce romanii cu 9...foarte tare ..
Fightere,eu ma mint pe mine insumi si ma consoleaza faptul ca aia nu se tin si sunt dati afara sau cel putin mai intra cate un roman destept pe locurile lor,lafel si cu ungurii.
Pentru minorităţi se poate organiza o nouă sesiune de admitere. Există deja un precedent pentru maghiari.
Credeti ca media de anul acesta o sa fie mult mai mare ca cea de anul trecut ?
(12-06-2012, 10:12 PM)Nik92 Wrote: Credeti ca media de anul acesta o sa fie mult mai mare ca cea de anul trecut ?

da va fi ca anu trecut la pompieri , adica 9 si 10 , crezi ca esti suficient de pregatita ?
Eu unul nu cred ca o sa fie mult mai mare media de admitere, la baieti. Eu zic ca o sa fie la fel ca in anii precedenti, adica cine ia 8 intra unde vrea si asta pentru ca multi s-au razgandit cu politia si s-au separat locurile pt. baieti/fete. Parerea mea!
(12-06-2012, 10:57 PM)virus336 Wrote: Eu unul nu cred ca o sa fie mult mai mare media de admitere, la baieti. Eu zic ca o sa fie la fel ca in anii precedenti, adica cine ia 8 intra unde vrea si asta pentru ca multi s-au razgandit cu politia si s-au separat locurile pt. baieti/fete. Parerea mea!

Zici tu,dar tot va fi concurenta,raporteaza locurile la candidati.Chiar de ar fi putini,concurenta va fi acerba,chiar o va depasi pe cea din 2010,unde au fost 10/loc.Iar media,ma indoiesc ca va fi cum spui,cine ia 8 intra,eu zic de minim 9.Parerea mea...
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Minim 9 la baieti? eu nu cred sa fie chiar ata de mare. Oricum anul acesta vor intra cei ce vor fi pregatiti foarte bine
(13-06-2012, 12:13 PM)Nik92 Wrote: Minim 9 la baieti? eu nu cred sa fie chiar ata de mare. Oricum anul acesta vor intra cei ce vor fi pregatiti foarte bine

Parerea mea...
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Stiti cum as putea vedea subiectele din anii precedenti?
Nu mai merg paginile respective http://www.academiadepolitie.ro/old/Facd...itere.html ... Pe mine ma intereseaza grilele de la pompieri, pt. ca se aseamana cu admiterea de la facultatea pe care am ales-o si nu le pot deschide decat pe cele din 2005.
Nu ai ce să faci momentan, se lucrează la site.

Vezi şi http://www.scribd.com/doc/58838550/Subie...pieri-2010
Salut.Poate oferi cineva informatii preyioase cu privire la numarul candidatilor de anul acesta la armele politie,jandarmi si politie de frontiera?Multumesc
Cel mai sigur ar fi să aștepți până la admitere. Mă îndoiesc că are cineva acces la informații de genul și decât să ne dăm aiurea cu părerea, mai bine să apară cifrele oficiale.
Am descoperit câteva informații neoficiale. Subliniez, NEOFICIALE.

Poliție: în jur de 600 candidați
Frontieră: 21 candidați
Jandarmi: în jur de 130 bărbați și 4 femei

La Penitenciare nu am aflat nimic.

Am înțeles că ar exista posibilitatea redistribuirii candidaților respinși în cazul în care nu se ocupă toate locurile, însă nu cunosc mai multe detalii.
sursa ???
Fără supărare, dar comunismul e încă la putere în Academie, așa că o dăm anonimă. Cine vrea un nume, fie, Moș Crăciun.

Acum serios, eu urăsc dezinformarea și nu cred că am mancat rahat turcesc pe undeva.

Din nou, așteptați cifrele oficiale dacă vreți să știți o treabă sigură. Până atunci, mult spor.
21 de candidati barbati si femei ,ma refer la frontiera.Eu voi incerca la anul la academie,fie la frontiera ,fie la jandarmi.

Un sfat pretios pentru cei care incearca anul asta la academie.La istorie puneti mare accent pe perioada de dupa anii 1900,ma refer la Razboaiele balcanice,razb mondial,marea unire,constitutia din 1923,relatiile internationale ale romaniei cu vestul ,razboiul rece,comunismul.

Un sfat pretios pentru cei care incearca anul asta la academie.La istorie puneti mare accent pe perioada de dupa anii 1900,ma refer la Razboaiele balcanice,razb mondial,marea unire,constitutia din 1923,relatiile internationale ale romaniei cu vestul ,razboiul rece,comunismul.

(17-07-2012, 01:47 PM)Admin Wrote: Am descoperit câteva informații neoficiale. Subliniez, NEOFICIALE.

Am înțeles că ar exista posibilitatea redistribuirii candidaților respinși în cazul în care nu se ocupă toate locurile, însă nu cunosc mai multe detalii.

Stii cumva care e numarul de fete si numarul de baieti ? Multumesc.
Nu. Asta mi s-a spus, asta transmit mai departe.
Pana acum ce a spus Admin s-a adeverit. Asa ca asteptam in continuare informatii daca mai afli ceva
din aia 500 cati sunt cu adevarat pregatiti ? cati au mai dat in anii trecuti ? cati vor pica la probele medicale si fizice ?
cred ca pana la urma raman cam 100-150 care se vor bate cu adevarat pentru un loc
Din câte am văzut de-a lungul timpului, cam 50% pică probele sportive și 50% obțin note sub 6 la scris.

Procentul variază de la armă la armă și an la an, dar se poate pune un minim garantat de 30%. Nu am stat să fac o analiză în toți anii (nu m-am tâmpit să iau fiecare candidat în parte și să trag linie, spunând câți au obținut nota x).
Credeti ca ultima medie de anul acesta va fi mai mare ca cea de anul trecut?
Aspectul acesta ţine foarte mult de modul de concepere şi de gradul de dificultate al subiectelor...
Multă baftă tuturor!!!!
Pentru sustinerea probelor medicale si apoi celor sportive sunt aproximativ 660 de candidati , barbati,la armele Politie,Politie de frontiera,Jandarmi si Penitenciare.Cred ca vor ramane 350 maxim dupa proba sportiva.Majoritatea va opta pentru arma Politie,iar cei mai putini cred ca vor fi la frontiera si la jandarmi.Good Luck
Ce scurt e graficul probelor din acest an față de cei precedenți.

Măcar se revine la normalitate și poate nu vor mai fi acele băi de mulțime la poartă.
,,Pentru sustinerea probelor medicale si apoi celor sportive sunt aproximativ 660 de candidati , barbati,la armele Politie,Politie de frontiera,Jandarmi si Penitenciare.Cred ca vor ramane 350 maxim dupa proba sportiva.Majoritatea va opta pentru arma Politie,iar cei mai putini cred ca vor fi la frontiera si la jandarmi.Good Luck;;
De unde ai aceasta informatie? Mi se pare prea putin acest numar de 660 de candidati la toate armele
Vezi aici.
Pentru noi,barbatii, este foarte frumos ca cei din conducerea MAI-ului au hotarat alocarea de locuri speciale pt fete si pt baieti,in felul asta se reduce numarul fetelor din sistem si automat cred ca va scadea si media de admitere,stim foarte bine ca fetele sunt mai constiincioase decat noi baietii.
(19-07-2012, 11:19 AM)Gladiator-Maximus- Wrote: Pentru noi,barbatii, este foarte frumos ca cei din conducerea MAI-ului au hotarat alocarea de locuri speciale pt fete si pt baieti,in felul asta se reduce numarul fetelor din sistem si automat cred ca va scadea si media de admitere,stim foarte bine ca fetele sunt mai constiincioase decat noi baietii.

eu zic ca se va intra cu 8.10-8.50 la politie.
Si la arma jandarmi si politie de frontiera ce ziceti? Crededi ca vor fi medii mai mari ca anul trecut?
(19-07-2012, 10:57 AM)Admin Wrote: Vezi aici.

Salut !!! Este primul meu post aici si , dupa cum va asteptati , aspir la a fi admis la Academie .

Din ce vad in acel grafic , cred ca la politie sunt in jur de 400 de concurenti dand la o parte pe cei care opteaza la frontiera , penitenciare ori jandarmi.

Legat de medii , credeti ca in acest an vor creste ? Cel putin la politie , cred ca ultimele medii vor fi tot cam de 7.50-8 .
(19-07-2012, 03:17 PM)Marius!!! Wrote:
(19-07-2012, 10:57 AM)Admin Wrote: Vezi aici.

Salut !!! Este primul meu post aici si , dupa cum va asteptati , aspir la a fi admis la Academie .

Din ce vad in acel grafic , cred ca la politie sunt in jur de 400 de concurenti dand la o parte pe cei care opteaza la frontiera , penitenciare ori jandarmi.

Legat de medii , credeti ca in acest an vor creste ? Cel putin la politie , cred ca ultimele medii vor fi tot cam de 7.50-8 .
depinde de subiecte , daca vor fi mai accesibile vor fi note mari probabil pe la 8.50
Ce inseamna accesibil !? Este o chestie subiectiva ! Sa zicem ca vor fi la fel ca pana acum . In acest context , ce ai putea afirma ?

(17-07-2012, 01:47 PM)Admin Wrote: Am descoperit câteva informații neoficiale. Subliniez, NEOFICIALE.

Bravo.Inca odata ai avut dreptate.
(19-07-2012, 03:49 PM)Marius!!! Wrote: Ce inseamna accesibil !? Este o chestie subiectiva ! Sa zicem ca vor fi la fel ca pana acum . In acest context , ce ai putea afirma ?

ma refer la dificultatea lor .nu vor fi ca pana acum din cate stiu comisia care face subiectele e diferita in fiecare an

de ex la romana te poate rupe la vocabular cu niste cuvinte de care nu ai auzit in viata ta , la engleza la fel , iar la istorie iarasi sunt atatea detalii si ani pun pariu ca in momentu ala tu nu o sa iti amintesti toti anii si toate detaliile posibile dar daca subiectele sunt mai accesibile e posibil ca din alea 90 de intrebari sa le faci corect pe toate
Ai mare dreptate . Unde sunt mai slabut la romana , de departe pot zice ca este vocabularul , iar din ele partea cu neologismele. Ma termina !
Si sunt 100% sigur ca se va da anul acesta , in conditiile in care anul trecut nu a fost asa ceva . La romana am facut varianta de anul trecut si am avut 2 gresite din 30 , una din neatentia mea. Big Grin

Deci daca ar fi cum zici tu si cum spune si programa probelor medicale si sportive,ar insemna ca la armele Frontiera si Penitenciare o sa fie cel putin 1 pe loc si cel mult 2 pe loc (asta insemnand POMANA) . Desigur ca ne asteptam ca mediile de intrare sa creasca !
O fi adevarat ??? 393 pe 56 de locuri ??? Nu mi se pare concurenta prea mare.

http://www.politisti.ro/topic/1815-admit...ge__st__40
(22-07-2012, 07:46 PM)Marius!!! Wrote: O fi adevarat ??? 393 pe 56 de locuri ??? Nu mi se pare concurenta prea mare.

http://www.politisti.ro/topic/1815-admit...ge__st__40

Multi dau a doua chiar a treia oara, deci sunt foarte pregatiti cred eu.Nu cred ca s-a mai incumetat cineva sa vina ``doar cu prezenta`` precum in alti ani.
Din moment ce provine din fluxul de știri al MI, nu văd de ce nu ar fi adevărat.

În orice caz, nu cifrele astea sunt importante. Abia după ce se termină probele eliminatorii vor conta.
(22-07-2012, 08:23 PM)Admin Wrote: Din moment ce provine din fluxul de știri al MI, nu văd de ce nu ar fi adevărat.

În orice caz, nu cifrele astea sunt importante. Abia după ce se termină probele eliminatorii vor conta.

dupa sport....cine va lua 5 va intra...asta e rezultatul politicilor de anul trecut...restructurari, amanari....
Respect tututor.Despre numarul candidatilor la arma Jandarmi se stie ceva?
gladiatorule, cred că admin a postat ceva chiar pe la început........

Cate fete au picat la sportive !?
(24-07-2012, 11:15 AM)Marius!!! Wrote: Cate fete au picat la sportive !?

Dai la Penitenciare?
Nu . De ce !?

Drept sau OSP am ales .
(24-07-2012, 11:33 AM)Marius!!! Wrote: Nu . De ce !?

Drept sau OSP am ales .

Atunci de ce interesul tau atat de pronuntat pentru rezultatele fetelor "!?" Nu candidezi pe locuri comune si nici modul in care sunt tratate fetele la probele sportiva si medicala nu te afecteaza...
Cristina,probabil ca esti frustrata ca MAI nu a alocat un numar mai mare pentru fete in detrimentul baietilor.Este cea mai buna decizie pe care a luat-o vreodata acest minister in toata existenta sa,pentru ca atat la OP,Jandarmi Rutiera sau Judiciar ,o spun fara vreo urma de misoginism ,ca barbatii sunt indreptatati sa li se acorde intaietate,asa ca pledez in favoarea sustinerii acestei decizii ireprosabile a MAI-ului.

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)