Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Locuri FR 2013
nu cred ca vor fi noutati la tematica...

dar am vazut ca zic ceva si de locurile la FR...se scot anul asta? sau e doar un copy/paste dupa regulamentul anterior?
Nu am stat să citesc regulamentul, dar locuri la FR se vor scoate mai devreme sau mai târziu, eventual după ce termină promoția actuală. Nu se poate să amâne prea mult o nouă serie, pentru că, așa cum am mai spus, este în joc acreditarea specializării.
(18-02-2013, 08:43 PM)Admin Wrote: Nu am stat să citesc regulamentul, dar locuri la FR se vor scoate mai devreme sau mai târziu, eventual după ce termină promoția actuală. Nu se poate să amâne prea mult o nouă serie, pentru că, așa cum am mai spus, este în joc acreditarea specializării.

Art. 2
În Academie, concursul de admitere se organizează pe Facultăţi, după cum
urmează:
a) La Facultatea de Poliţie:
* În domeniul de licenţă ,,Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică”,
specializarea/programul de studii universitare de licenţă „Ordine şi siguranţă
publică”, cu durata de 3 ani (180 de credite transferabile),[undefined=undefined] învăţământ cu frecvenţă
şi învăţământ cu frecvenţă redusă[/undefined];

promotia actuala fiind 2013...ar putea foarte bine sa scoata anul asta sau cand vor ei...numai ei stiu...

ma interesa daca acelasi regulament a fost si anul trecut (coy/paste) cand nu s-au scos locuri la FR, "mentionand" doar ca au acreditarea sau au introdus fraza acum?
(19-02-2013, 01:01 AM)razvan_rich Wrote:
(18-02-2013, 08:43 PM)Admin Wrote: Nu am stat să citesc regulamentul, dar locuri la FR se vor scoate mai devreme sau mai târziu, eventual după ce termină promoția actuală. Nu se poate să amâne prea mult o nouă serie, pentru că, așa cum am mai spus, este în joc acreditarea specializării.

Art. 2
În Academie, concursul de admitere se organizează pe Facultăţi, după cum
urmează:
a) La Facultatea de Poliţie:
* În domeniul de licenţă ,,Ştiinţe militare, informaţii şi ordine publică”,
specializarea/programul de studii universitare de licenţă „Ordine şi siguranţă
publică”, cu durata de 3 ani (180 de credite transferabile),[undefined=undefined] învăţământ cu frecvenţă
şi învăţământ cu frecvenţă redusă[/undefined];

promotia actuala fiind 2013...ar putea foarte bine sa scoata anul asta sau cand vor ei...numai ei stiu...

ma interesa daca acelasi regulament a fost si anul trecut (coy/paste) cand nu s-au scos locuri la FR, "mentionand" doar ca au acreditarea sau au introdus fraza acum?
daca sunt anumite articole care au fost si anul trecut in regulament, asta nu inseamna ca e copy-paste... cei interesati pt locurile FR ar fi mai bine sa sune sau sa trimita un mail la secretariatul Academiei.

oricum nu vor spune nimic pt ca nu stiu nici ei...
poate admin muta discutia intr-un nou thread. mai era cineva interesat saptamana trecuta parca
Am mutat replicile într-un subiect nou, poate mai sunt persoane care vor să știe mai multe.
anul asta s-a afisat regulamentul mai devreme, nu ar fi exclus ca si locurile sa se afiseze mai devreme
Aceleasi chestii erau trecute si anul trecut, in acelasi regulament, asta ca sa linistim apele...Acolo se specifica oficial, structura in care se desfasoara domeniul lor de licenta, respectiv zi si fr.
N-are legatura cu vreo specificare a faptului ca anul asta vor fi locuri pe fr.

Rectific! Imi cer scuze; m-am grabit. Dupa o cautare mai aprofundata.. am dat de Regulamentul admiterii din 2012 unde se speficica doar locurile cu frecventa spre diferenta de acest an unde se specifica si cele cu fr.
Aici e cel din 2012. http://www.academiadepolitie.ro/root/reg..._07_11.pdf

Buna! stie cineva care sunte conditiile de admitere la Academia de Politie pentru locurile de la frecventa redusa? M-ar interesa daca in ceilalti ani cand se scoteau locuri la concurs era necesar sa ai vechime in sistem minim doi ani?
Am intrebat la Resurse Umane din cadrul Inspetoratului in care lucrez si nimeni nu stie nimic legat de acest aspect.
Se cerea și înainte vechime, dar parcă era mai mare, trei ani dacă nu mă înșel iar odată cu modificarea statutului polițistului s-a redus la doi ani. Așteaptă să apară condițiile oficiale și te vei lămuri pe deplin. Ca alternativă, poți contacta direct Academia.
(23-02-2013, 11:48 AM)Admin Wrote: Se cerea și înainte vechime, dar parcă era mai mare, trei ani dacă nu mă înșel iar odată cu modificarea statutului polițistului s-a redus la doi ani. Așteaptă să apară condițiile oficiale și te vei lămuri pe deplin. Ca alternativă, poți contacta direct Academia.

dar in cazul in care am doar un an vechime in sistem se poate face o derogare sa pot participa la admitere?
Personal, nu cred, dar răspunsul meu nu este unul avizat. Colegii de la SMRU te pot lămuri mai bine pe partea asta.
(23-02-2013, 11:59 AM)Admin Wrote: Personal, nu cred, dar răspunsul meu nu este unul avizat. Colegii de la SMRU te pot lămuri mai bine pe partea asta.

merci mult pentru informatii!
Pun aici criteriile de selecție pentru seria 2010, până la apariția celor din acest an.

1. CRITERII ELIMINATORII CE TREBUIE ÎNDEPLINITE CUMULATIV DE AGENŢII DE POLIŢIE-CANDIDAŢI:
1. să fie apţi psihologic pentru ocuparea posturilor de ofiţeri;
2. să aibă vechimea de cel puţin 3 ani în Poliţia Română;
3. să fie apreciaţi cu calificativul de cel puţin „Foarte bun" în ultimii 2 ani
4. să posede recomandările şefului nemijlocit şi a celui care aprobă aprecierea, înscrise în fişa de evaluare;
5. să fie absolvenţi ai şcolii de agenţi de poliţie sau ai cursului de iniţiere în carieră pentru poliţiştii încadraţi din sursă externă;
6. să nu fie sub efectul unei sancţiuni disciplinare;
7. să nu fie puşi la dispoziţie în temeiul prevederilor art.65 din Legea nr. 360 / 2002 privind Statutul Poliţistului;
8. să nu urmeze, la data înscrierii la concurs, cursurile altei instituţii de învăţământ superior de stat;
9. să aibă vârsta maximă de 42 de ani.

2. GRILA PRIVIND CRITERIILE DE DEPARTAJARE SI PUNCTAJUL ACORDAT

Rezultate deosebite în carieră recunoscute ca atare la nivelul unităţii, inspectoratului general/ministerului (se vor enumera pe o pagină anexă la tabel)
- Acte de eroism Descoperirea unor fapte ieşite din comun, Participarea la activităţi având caracter şi rezultate speciale
10p

Vechime în structuri operative
- Număr de ani
3 p/an

Calificative în carieră (calculul se efectuează după aplicarea criteriilor generale)
- Număr de calificative:
B 1 p/calificativ
FB 2 p/calificativ
E 3 p/calificativ

Funcţii de conducere îndeplinite
- Număr de ani
3 p/an

Participarea la misiuni de menţinere a păcii sub egida unor instituţii/ organisme internaţionale
- Număr de misiuni
5p

Absolvirea şcolii de agenţi (pentru poliţişti)
10p

Cursuri de carieră absolvite
- Numărul de cursuri absolvite
3 p/curs

Avansarea în gradul profesional următor înaintea îndeplinirii stagiului minim/acordarea gradelor militare înainte de termen/la excepţional
- Numărul de situaţii
1 p/situaţie

Absolvirea de studii universitare cu licenţă
5p

Cunoaşterea limbilor străine (probată prin acte de studii)
- Acte de studii
3p

Conferirea de ordine, decoraţii şi medalii (române şi străine)
- Număr de ordine, decoraţii şi medalii
2 p/brevet

Decernarea unor titluri onorifice
- Număr de titluri onorifice
2 p/diplomă

încadrarea la unităţi / subunităţi din mediul rural / în condiţii de izolare
- Număr de ani
2 p-până la 3 ani;
5 p - 3-5 ani;
10 p - peste 5 ani

Bonus
- Se acordă de către comisie, prin vot secret
10 p
cred ca este vechiul statut al politistului.

ce am gasit eu:
Admiterea în instituţii de formare profesională iniţială ale MAI
Art. 23. – (1) Concursurile pentru admiterea în Academie se organizează:
a) pentru absolvenţi de studii liceale cu diplomă de bacalaureat.
b) pentru agenţi de poliţie, pe locuri special alocate la Facultatea de Poliţie din cadrul Academiei;
(2) Pentru a participa la concursurile prevăzute la alin.(1) lit.b), agenţii de poliţie trebuie să
îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) au o vechime în poliţie de minim 2 ani;
b) nu au raporturile de serviciu suspendate;
c) la ultima evaluare anuală au obţinut cel puţin calificativul „Bine”.
(3) La concursurile pentru admiterea în instituţii de formare profesională iniţială ale MAI pot
participa absolvenţi de studii liceale cu diplomă de bacalaureat care îndeplinesc condiţiile generale
pentru elevi şi studenţi, prevăzute la art.22.
18 locuri sunt anul acesta, bafta ! ne vedem la examen Smile
(28-02-2013, 10:09 PM)LaDonna Wrote: 18 locuri sunt anul acesta, bafta ! ne vedem la examen Smile

zici de locurile propuse sau stii ceva sigur?
Stie cineva care este procedura dupa terminarea celor 3 ani la FR ?? ma refer la faptul daca te avanseaza automat la grad de sinsp. si la post (repartitie) daca iti asigura post. Va multumesc anticipat
P.S. Imi puteti da un numar de telefon de la academie,de la vreun secretariat, unde sa ma pot interesa si de alte lucruri..
Esti subofiter?
(15-04-2013, 09:59 AM)Vlad Wrote: Esti subofiter?

da
(15-04-2013, 09:51 AM)Criscrs Wrote: Stie cineva care este procedura dupa terminarea celor 3 ani la FR ?? ma refer la faptul daca te avanseaza automat la grad de sinsp. si la post (repartitie) daca iti asigura post. Va multumesc anticipat
P.S. Imi puteti da un numar de telefon de la academie,de la vreun secretariat, unde sa ma pot interesa si de alte lucruri..

Din câte ştiu, toţi absolvenţii au aceleaşi drepturi, fie că termină la ZI sau la FR. În ordinea mediilor se va face repartiţia la unităţi, pentru fiecare specializare pe care o are fiecare absolvent.

(18-04-2013, 01:34 AM)Admin Wrote: Din câte ştiu, toţi absolvenţii au aceleaşi drepturi, fie că termină la ZI sau la FR. În ordinea mediilor se va face repartiţia la unităţi, pentru fiecare specializare pe care o are fiecare absolvent.

Mersi mult..
Fratilor s-a modificat numarul de ani de vechime pentru inscrierea pe locurile FR ?
Am auzit ca sunt necesari iar 3 ani..Sad
Da, 3 ani. Vârsta maximă pentru admitere - 27 de ani.

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Admitere 2013 Admin 459 209,878 10-08-2013, 01:55 PM
Last Post: Robertuts

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)