Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2014
De unde pot face rost de culegerile de teste pentru admitere pentru istorie si romana?
(17-08-2013, 01:09 AM)Emma Wrote: De unde pot face rost de culegerile de teste pentru admitere pentru istorie si romana?

de la farmacie...Confused

In cea mai mare parte, le poti gasi aici.
http://www.librarie.net/
Pe cele care nu le gasesti aici, incearca cu cate un search pe gugal, pentru fiecare dintre ele.
Ce s-a intamplat cu rezolvarile de la grile ce au fost postate aici?
Se rezolvă. Mai verifică, între timp, thread-ul dedicat - Subiecte admitere 2013.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
Ce carti ar trebui sa imi cupar mai exact? La Istorie toate manualele dar carti cu grile specifice pentru academie nu stiu cum sa caut. Iar la romana? Voi ce v-ati cumparat, ce recomandati?
Ma repet . La istorie recomand , evident , dupa aprcurgerea celor 7 manuale , sa lucrezi cartea domnului profesor Daniel Malaelea . Dupa asta treci la alt level , de experti , si anume cartea doamnei profesoare Ludmila Petrescu.
Eu recomand cartea de sinteze a Luciei Novac,mi se pare foarte buna... Daca studiezi mult si atent,ai sansa sa iei o nota foarte buna! Smile
Aia e de teorie . Ce am zis eu e de practica. Consider ca prin pratica inveti mai mult si mai eficient. Big Grin
Da,Marius..Crezusem ca spui de teorie,nu citisem comentariile de mai sus...
totusi, unde sunt subiectele de anul acesta ca nu le gasesc?
Nu sunt.
Cineva care inca le mai are ar putea sa le scaneze.
(19-08-2013, 09:20 PM)Vlad Wrote: Nu sunt.

este thread cu raspunsurile la subiecte, dar nu sunt subiectele Smile))?
(19-08-2013, 10:51 PM)shol Wrote:
(19-08-2013, 09:20 PM)Vlad Wrote: Nu sunt.

este thread cu raspunsurile la subiecte, dar nu sunt subiectele Smile))?

Scuza-ma, am citit doar ce scrie pe pagina asta.
Nu exista niciun theard, care sa cuprinda cuvantul "raspunsuri", in primul rand.
Iar in al doilea, nimeni nu este obligat sa-si poesteze subiectele sau raspunsurile aici, pe forum. Nu toti au scannere, sau timp.
Fii mai atent/a pe viitor.
Grilele sunt aici :

http://www.speedyshare.com/zmMbF/Academie2013.rar
Există un thread dedicat subiectelor și, implicit, răspunsurilor. Dacă nu le-a postat nimeni încă, nu depinde de noi, moderatorii. Cineva s-a oferit să posteze răspunsurile la limba română și, în măsura în care vor exista doritori, se vor oferi răspunsuri și la celelalte materii. Vă rog să continuați discuția în threadul acela, de aceea a fost creat. Mulțumesc.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
rog , daca se poate , sa se redeschida topicul "Admitere 2013" pentru ca acolo mai putem gasi niste informatii si sa nu incepem iar sa facem spam cu intrebari de genul " ce specializari sunt?" , "care-i diferenta dintre drept si OSP?" , raspunsuri pe care le putem gasi si in acel topic.
Nu contează dacă threadul este închis, informațiile sunt publice, prin urmare pot fi citite fără nicio problemă.
ok multumesc Smile nu-l gasisem si am crezut ca e sters de tot , insa l-am gasit. http://www.forum.cadeti-academiadepoliti...thread.php?tid=137 <- pentru cine are nevoie
am 1.63,5 stiti cum as putea sa mai cresc pana la 1.65 pana la vizita medicala? :| sau mai merge cu derogare?
derogare nu exista pentru inaltime, ideea sa nu te minti singura in ideea ca vei creste.
Poți încerca să faci niște exerciții pentru creșterea în înălțime, dar e aproape imposibil să atingi limita lui 1.65 până la momentul admiterii. Eu te sfătuiesc să te reorientezi rapid Smile
am mai consultat forumuri si sunt multi care au crescut cu exercitii de stretching, inot, cam 3 4 cm in 2 luni. mi se pare aiurea sa ratez visul pt 1,5 cm. Asta ar fi singura mea problema ce tine de admitere, restul probelor nu mi fac absolut nicio problema.
3-4 cm in 2 luni , mie mi se pare cam mult :|
Bogdan dar nu a specificat ca va da admiterea in 2 luni, probabil anul viitor. Emma tu poti incerca sa faci aceste exercitii dar mai bine ai face sa te consulti cu un medic sa-ti zica ce sanse ai de crestere intr-un an de 2 cm...totusi dezamagirea va fi mare atunci cand la centrul medical sau cel mai rau caz la examenul medical de la Academie te va declara inapt.
Anul acesta la examenul medical la Academie a picat ceva fete doar cu 1cm.
Nu stiti unde se fac masuratorile? La ei sau la spitalul militar? Smile
Da , am vazut ca nu a specificat ca va da admiterea in 2 luni , insa eu am precizat ca 3-4cm sa-i faci in 2 luni e cam exagerat Smile
Eu zic să te informezi foarte, foarte bine înainte. Eventual, să consulți un medic, așa cum te-au sfătuit și ceilalți. Am avut aceeași problemă ca tine, doar că eu am 1.64,3. Și, cu toate exercițiile de streching și alte trickuri pentru creșterea în înălțime, tot nu am reușit.
Asa o sa fac, cel mai bine o sa consult un medic inainte, poate imi va da niste sperante.
Ce ziceti, in 2014 vor fi la fel de multe locuri ca si in 2013?
Eu cred ca da
Îmi poate spune cineva, vă rog, cum este structurată exact admiterea pentru 2014? Când se depun dosarele, unde etc.? Sau când se vor cunoaşte precis aceste date.
Cel mai devreme (teoretic și normal) la primăvară, însă nu te aștepta la minuni. Prin mai-iunie cel mai probabil, pe baza ultimilor ani.

Etapele sunt descrise pe site. Mă rog, ar fi cazul să se rescrie pagina, dar este suficient pentru a avea o idee.

Pe scurt: îți alegi beneficiarul, te duci să te înscrii, primești lista cu documente de adus la dosar, susții probele medicale, psihologice, între timp mai completezi documentele, iei bacul, mergi la admitere, treci de contravizită și de sport, apoi intri la scris, apoi ura și la gară.
Mulţumesc.
Daca ma inscriu la specializarea penitenciare si nu iau psihologicul mai am dreptul sa-mi fac alt dosar in acelasi an si pt OSP?(sunt beneficiati diferiti cu probe psihologice diferite).
Am cautat pe net insa nu am gasit niste rapoarte cu candidatii declarati apti/inapti la testarea psihologica atat pt MAI cat si pt MJ.
poate ma ajuta cineva.multumesc
Poți candida fără probleme la alt beneficiar, presupunând că te încadrezi în perioada depunerii dosarelor.
multumesc pt raspuns.
sper sa ma ajute cineva si cu niste date despre detalii cu nr de candidati admisi/respinsi la testarea psihologica..
din cate am inteles pica destul de multi la psihologicul de la penitenciare care se da la bucuresti,nu in teritoriu ca in cazul celor ce dau osp.
Mă îndoiesc că rezultatele respective se afișează pe undeva în afară de unitățile respective.

Așa cum ai spus, pentru ANP vei susține examinarea psihologică în cadrul penitenciarului Rahova, fiind nevoie să vii la București. În cazul OSP, vei susține proba acasă.

Nu trebuie să te stresezi cu privire la numărul celor declarați inapți. Cred că OSP-ul are mult mai mulți candidați picați, fiind mai mulți decat cei care candidează pe locurile ANP.

Grija ta este să fii odihnit, atent și să răspunzi cât mai sincer la întrebările care ți se vor pune. Probele nu sunt de eu știu ce dificultate, însă dacă nu ești sincer, tu vei avea de suferit pe termen lung, pentru că nu este o meserie pentru oricine.
Buna, sunt hotarat sa candidez si eu la Academie la anul. Sunt ft curios care e programul in tabara aceea de la Drajna, imi poate spune cineva ? Multumesc frumos
Salutare!!
Cine este din Iasi sau din imprejurimi si candideaza la anul pentru Academia de Politie? Smile
Buna, sunt din Maramures . in anul 2014 termin liceul si voi participa la admitere. Inca nu m-am apucat de invatat , dar cred eu ca nu e tarziu. cine ma poate ajuta , de unde sa imi iau mai exact cartile pentru istorie? si ce probe sportive au fost anul acesta? Multumesc anicipat .
andreideiu

Poți citi câteva detalii pe http://www.forum.cadeti-academiadepoliti...thread.php?tid=257
Dacă vrei mai mult de atât, va trebui să intri și să vezi pe propria piele. Nu că ar fi eu știu ce secret, dar unele lucruri trebuie să rămână în interiorul instituției, plus că nu te încălzește cu nimic să știi ce vei face la instrucție.

mmgabriela

Referitor la probele sportive, poți afla foarte repede răspuns dacă răsfoiești puțin forum-ul sau site-ul. Cărțile le poți procura de la editură, librărie, bibliotecă etc.
va asteptam in drajna dragi aspiranti!
As vrea sa dau si eu la politie dar pot sa plec in wekend acasa? si trebuie neaparat sa locuiesc la academie?
Da, poți să pleci în weekend acasă. Smile Vizavi de statul în Academie, nu am nicio informație dacă mai sunt permise cererile pentru decazarmare. Dar, sunt sigură că te pot ajuta alți colegi de-aici.
(08-09-2013, 01:49 PM)Andreea P. Wrote: Salutare!!
Cine este din Iasi sau din imprejurimi si candideaza la anul pentru Academia de Politie? Smile
Salut si eu sunt din Iasi si stau in C.U.G..Dau si la academie.Poate ne intalnim.
Hmmm decazarmare ce timpuri... a fost scoasă de unii cărturari ca acum să urmeze să fie reintrodusă(cel puţin aşa am citit eu în ceaşca de ness) pentru cei care au domiciliu(NU reşedinţa) în Bucureşti oricum până la anul se poate schimba orice..... de obicei weekend-ul începe vineri după ora 14-14:30 şi ţine până duminicăla orele 22 când poţi pleca percum pasărea cerului, cu excepţia cazurilor în care eşti de serviciu sau consemnat(ă) pentru varii motive....
Alexey.. nu mi-o lua în nume de rău dar întâlniri poţi să îţi dai cu cineva şi prin PM, mess, sau alte căi de agăţat sau mă rog intelectual numite "reţele de socializare"
Hm. Sunt sanse ca la anul sa fie la fel de multe locuri?

Forum Jump:

Users browsing this thread: 7 Guest(s)