Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2014
Selene,orice este posibil...
Daca stam si ne luam dupa concurenta scazut din acest an si dupa lipsa banilor,as zice ca sunt 2 variante: sa ramana acelasi numar de locuri sau sa se scada.

Numarul de locuri este important,dar nu atat de important precum credem noi... Totul e sa fii foarte bine pregatit!!
totusi, exista vreo sansa sa se revina la locurile separate?
Nu se stie nimic...
Se zvoneste ca,daca s-ar reveni la locurile separate,ar fi cam nasol pentru fete... Nu cred ca ar mai exista varianta 50-50,iar fetele vor beneficia de max 20% din locurile scoase la concurs. (sunt doar zvonuri)
HM noi, fetele, speram sa nu se revina la locurile separateSmile). Totusi nu inteleg de ce nu suntem instiintati mai din timp de viitoarele locuri:-?. Oricum, succes tuturor.
Înainte se anunțau din primăvară, dar asta nu depinde de Academie.

Din partea mea, să se scoată locuri la comun, dar mai puține pentru a nu se repeta scenariul care se tot întâmplă de câțiva ani și care se pare că a devenit regulă. Vă bucurați că ați prins un loc, dar pe urmă tot voi veți suferi când va trebui să stați pe bară pentru că statul nu are bani să vă încadreze.

Probabil se va revizui și proba sportivă, revenindu-se la sistemul vechi, pe puncte. Rămâne de văzut.
Ai dreptate,Admin...
Si,pe langa faza asta cu lipsa banilor,as mai pune in discutie si faptul ca multi viseaza cai verzi,vad totul in roz,se viseaza la birou,incurca viata reala cu filmele...
Cand dau de greu,multi vor sa se retraga si regreta faptul ca au pierdut 3 ani in Academie,ca,deah....nu e ceea ce au sperat.
pana la urma care au fost probele sportive de anul acesta?
pe site-ul academiei scrie tot despre aruncarea mingei medicinale, viteza si rezistenta, iar eu auzisem ceva de saritura lungime, abdomene la fete , tractiuni la baieti si viteza , rezistenta , doar ca pe note. cum a fost pana la urma?
aruncarea mingii medicinale;viteza;rezistenta

Ma poti contacta pe pm pentru alte nelamuriri.Smile
(11-09-2013, 09:59 AM)Admin Wrote: Înainte se anunțau din primăvară, dar asta nu depinde de Academie.

Din partea mea, să se scoată locuri la comun, dar mai puține pentru a nu se repeta scenariul care se tot întâmplă de câțiva ani și care se pare că a devenit regulă. Vă bucurați că ați prins un loc, dar pe urmă tot voi veți suferi când va trebui să stați pe bară pentru că statul nu are bani să vă încadreze.

Probabil se va revizui și proba sportivă, revenindu-se la sistemul vechi, pe puncte. Rămâne de văzut.

cum adica la vechiul sistem,pe puncte?.te referi cum voiau sa bage de anul acesta cu 4probe sportive media minim6?
sau cum era inainte???
inca o intrebare. cum raman cu cei care au absolvit sau sunt studenti la o facultate de stat, la buget? Mai au voie sa participe la concursul de admitere?
(15-09-2013, 07:34 PM)Selene Wrote: inca o intrebare. cum raman cu cei care au absolvit sau sunt studenti la o facultate de stat, la buget? Mai au voie sa participe la concursul de admitere?

Nu,nu au voie... Si,fara sa supar pe nimeni,cred ca e normal sa impuna aceasta declaratie,pentru ca ADP e o facultate de stat,ca si celelalte...

@ gabriel93

Înainte, până prin 2005, se mergea pe patru probe notate de la 1 la 10: viteză, tracțiuni/abdomene, lungime și rezistență. Promovai dacă luai minim 1 punct pe probă și totalizai minim 20/40, ceea ce era accesibil pentru toată lumea, pentru că te puteai concentra pe ceea ce îți plăcea mai mult. Vara asta, au schimbat, e ca și cum au pus barem minim pe sistemul pe puncte, trebuind să iei minim nota 6 la fiecare probă și să totalizezi x puncte din total, nu rețin valorile. O porcărie.

@ Selene

Dacă se menține regulamentul actual, nu vor mai avea voie să candideze, singura soluție fiind școlile de agenți. Rămâne de văzut ce se va întâmpla la anul.
(08-09-2013, 01:49 PM)Andreea P. Wrote: Salutare!!
Cine este din Iasi sau din imprejurimi si candideaza la anul pentru Academia de Politie? Smile

Eu sunt din Iasi si vreau sa dau anu asta pentru Academie.
Ce parere aveti de Michael Vince - Advanced Language Practice?
Va salut ! In cazul in care fac un an la o facultate de buget ( doar unul) nu ma mai pot inscrie la academie ? Multumesc anticipat !
Conform regulamentului actual, nu.
Si unde e logica acestei reguli ? Daca astept un an pot sa intru, daca incep o facultate si fac un an, nu mai pot sa intru. Absolut logic, ce pot spune...
Poți începe o facultate pe un loc la taxă, din moment ce nu se oferă posibilitatea de a achita contravaloarea anului bugetat pe care l-ai fi făcut.

Ideea în sine este bună: să nu se piardă bani în mai multe locuri pentru că x a fost nehotărât. Însă implementarea a fost făcută românește, după prea mulți ani, prea prost (vezi mai sus) și prea din scurt pentru cei care s-au înscris anul ăsta.
Salutare!Am sa incep mesajul meu usor timid,sper ca intrebarile mele sa nu deranjeze...Vreau sa candidez anul viitor la Academie,dar am un set de nelamuriri:
port aparat dentar,este o problema?
am vazut ca este implementata ca proba de examinare limba spaniola(din 2012)a ramas in grila?eu pentru limba spaniola optez!
testul psihologic pentru sectia Penitenciare se da la Rahova?
Salut alexandra,
Nu cred ca este vreo problema in faptul ca porti aparat dentar, iar referitor la proba de limba spaniola nimeni nu iti poate da un raspuns sigur. Pentru ca tematica o vor anunta ei in lunile ce urmeaza, trebuie doar sa astepti, iar la ultima intrebare nu am idee!
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Testul psihologic pentru Penitenciare se susține la Rahova.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
Multumesc frumos!Sirul intrebarilor nu se sfarseste aici Smile!Nu am gasit model de examen sustinut la subofiteri Tg Ocna,voi ati gasit?Numa grila cu raspunsuri Smile).O sa am rabdare pana se apropie perioada de depunere a dosarelor,pana atunci o sa ma axez pe invatat...asa este cel mai bine!!!Spor sa aveti...
Alexandra,

http://anp.gov.ro/documents/12538/170523...e1206c2c9c.

http://anp.gov.ro/documents/12538/170523...05ba92fc37

Sub grila de răspunsuri, găsești și întrebările propriu-zise. Smile
Salutare !...cand vom afla daca vor fi schimbari la probele sportive?
@ Militaru

Cel mai devreme, prin primăvară.

Vă rog să nu folosiți această arie pentru întrebări de genul "cine este din locul x". Alte mesaje de acest fel vor fi șterse fără avertisment.
Pentru romana,cartea lui Alexandru Petricica cea cu notiunile teoretice este suficienta pentru invatat sau ar mai trebui si altceva?Cartea asta are toata material si e explicata incat sa intelegi? Va rog astept sfaturi
Se da si spaniola anul acesta?
Ar trebui să se dea. Afli sigur la primăvară sau când se va hotărî (de câțiva ani, nu se mai respectă).
In legatura cu locurile...am vazut ca in 2011 au fost locurile la comun,in 2012 separate si acum in 2013 au fost iarasi la comun...oare in 2014 vor fi la comun sau separate?
Probabil vor fi la comun. N-a rezistat minunea cu locurile separate.
Daca au intrat prea multe fete anul asta, la anul vor fi separate. Eu sper sa nu fie asa pt ca si eu dau la anul. :-D
Bine ar fi sa fie tot la comun....si daca nu te superi la ce te referi Admin ca nu au rezistat separate?
Adică s-a revenit la vechea formă, locuri mixte.
In principiu , eu zic ca nu are importanta cum sunt locurile mixte/separate , multe/putine , deoarece cand inveti , nu mai conteaza nimic . Smile Bafta tuturor care dati anul asta !
Buna! M-am hotarat sa incerc si eu anul acesta. Si eu sunt de parere ca cel mai mult conteaza pregatirea si nu numarul si natura locuriilor scoase la concurs. Totusi as fi fericit daca s-ar pastra numarul de locuri de anul trecut. Banuiesc ca intrucat concurenta a fost mai scazuta anul acesta numarul de locuri va fi redus. Voi ce parere aveti?
Buna!Din pacate,sunt de acord cu tine. Sad
Eu cred ca un an sunt mixte si un an separate. in 2011 au fost mixte, in 2012 separate... anul asta mixte... iar la anul ? cel mai probabil separate. stiu ca in 2012 au fost 45 de locuri la baieti si 5 la fete (asta la osp. zece locuri cu tot cu drept). deci? concluzia e ca la anul vor fi tot cam asa. :-D
Nu ai de unde sa stii. Pana in anul 2006, au fost locuri separate. Dupa 2006, au fost locuri la comun pna in 2012. Probabil depinde si de numarul celor care ies la pensie. Dar eu nu cred ca vor fi locuri separte. Cel putin, sper
Părerea mea este că, cel mai bine, este să vă pregătiți temeinic, indiferent de numărul locurilor.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
Conteaza si numarul locurilor, parerea mea.
Contează, dar mai important este gradul de pregătire a aspiranților. De aceea, muncă, muncă și iar muncă Smile
(10-10-2013, 04:21 PM)Diana B. Wrote: Eu cred ca un an sunt mixte si un an separate. in 2011 au fost mixte, in 2012 separate... anul asta mixte... iar la anul ? cel mai probabil separate. stiu ca in 2012 au fost 45 de locuri la baieti si 5 la fete (asta la osp. zece locuri cu tot cu drept). deci? concluzia e ca la anul vor fi tot cam asa. :-D

Ce bazaconii puteti sa debitati unii dintre voi. Aruncati niste fraze cu litera de lege ... Stiti voi cum vor fi locurile .Parca am fi la loto si cautam variante matematice ca sa castigam. Nu conteaza cum sunt locurile .Admin zicea bine ..bine pentru candidat e sa intre la academie cand sunt putine locuri , nu multe. De exemplu celor care au terminat in vara li s-a intarziat incadrarea din decembrie pana in martie si nici atunci nu e sigur. Bafta !
Si eu dau anul asta ! Am vazutt ca toti intreaba de locuri si de asta am zis ce am zis mai sus, adica ce am crezut eu. NOrmal ca cel mai mult conteaza pregatirea ta si nu numarul de locuri . Smile
Anyway. stie careva niste carti bune la engleza pentru academie ? Eu nu am gasit decat una de mihaela cherches. :-)
Am o nelamurire,reprezinta un impediment pentru academie faptul ca nu doresc sa fac orele de religie din scoala?
Nu. E alegerea ta și nu ai de ce să te temi. Mă îndoiesc că te va întreba cineva.
Singurul lucru de care se ține cont vizavi de activitatea din liceu este media la purtare. Smile Restul, nu interesează pe nimeni.
(09-09-2013, 05:29 PM)MadalinaMaria Wrote: As vrea sa dau si eu la politie dar pot sa plec in wekend acasa? si trebuie neaparat sa locuiesc la academie?

In prezent, decazarmarea nu este permisa.

Mariuse, tu uiti cu cate intrebari bombardai pe aici.
E ceva normal.
Spor la invatat!
Salutare. Din cate am citit eu pe aici, am inteles ca cei care au facut un program de studiu la buget (fie el chiar si un semestru <<2 ani in cazul meu>> ) nu mai pot de admitere la Academia de Politie, corect ?
Intrebarea mea e urmatoare: e posibil ca acest lucru sa se schimbe, a auzit cineva vreo informatie ? Sau cel mai bine ar fi sa intreb sa sun la Academie si sa intreb ?
Momentan este prematur....Va rămâne ca decizia cu privinţă la cei ce au urmat cursuri bugetare să apară când se va deschide procesul de selecţie în primăvară

Forum Jump:

Users browsing this thread: 4 Guest(s)