Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2014
Mersi frumos de raspuns, O sa va mai urmaresc forumul si o sa mai revin si cu alte intrebari daca va fi cazul.
Salut! As vrea sa rog pe cineva,oricine poate sa imi trimita si mie teoria la engleza de la constructiile cu subjonctivul,cu participiul si cu infinitivul,as fi foarte recunoascutoare,pentru ca imi cam dau batai de cap.Multumesc frumos.
Salut. Am gasit pe internet niste teste grila ale Prof. Tatan Mihaela , dar nu contine si nici nu gasesc raspunsurile pentru ele. Daca le are cineva , mi le poate da cineva? mi-ar fi de mare ajutor. mersi
salut am si eu o intrebare, stie careva cumva daca se vor schimba probele la sport sau vor ramane aceleasi:viteza,minge,rezistenta????
Afli abia la anul.

Ar fi bine sa te antrenezi si pentru saritura in lungime sau tractiuni, ca poate se revine la sistemul vechi, pe puncte.
Heei,ce mai faceti?Baietii care au intrat anul asta,Marius,Vlad..ne povestiti si noua cum e viata in Academie?
Salut Paul! Desi nu prea ai ales sectiunea corespunzatoare subiectului...
Viata in Academie...mhm, e plina de multe incercari, iar pentru a le trece cu brio iti trebuie calm si multa rabdare. E destul de subiectiva intrebarea ta; nu are rost s-o lungesc aici, facand in acelasi timp, offtopic.
Te invit sa postezi in aria corespunzatoare niscai intrebari mai specifice, si o lungim acolo.
Salut sunt nou pe forum,si o sa am si eu in 2015 admitereSmileAm avut si eu unele intrebari despre aceasta si am intrebat direct la academie SmileUitati raspunsurile mai jos ..

"Buna ziua, Dan

1. In ultimii ani, limitele au fost de minimum 1,70 m in cazul bărbaţilor şi 1,65 m in cazul femeilor.

2. Aceste limite se pot schimba in functie de cerintele Ministerului, insa acest lucru nu este obligatoriu sa se intample. Este doar o posibilitate.

3. Notele la BAC nu iti influenteaza media de intrare, aceasta medie de intrare fiind obtinuta din rezultatele tale la probele eliminatorii (Medical, Sport) si la cele scrise (Istorie, Lb Romana, Lb Engleza/Framceza/Germana/Rusa sau Spaniola) la Examenul de Admitere

Cand te-ai hotarat sa incepi pregatirea intensiva pentru Examenul de Admitere la Academia de Politie, pe site-ul [reclamă] iti punem la dispozitie TOT ce-ti trebuie pentru a fi ADMIS, de la Materialul Didactic Complet Recomandat, Simulari Online ale Examenului, Statistici si Note si mii de grile online, pana la program zilnic, pregatire psihologica si Newsletter periodic cu informatii utile despre Examen, direct in inbox-ul tau.

Mult Succes, Dan!"
Ai întrebat o laie la Academie. Academia de Poliție nu are domeniul .com și nici nu favorizează site-ul respectiv, chiar existând un comunicat în acest sens, site-ul respectiv nefiind cel oficial.

Curios cum abia te-ai înscris și ai venit cu niște banalități pentru care nici nu era nevoie să te adresezi cuiva. E clar ce urmărești, așa că am editat postarea.

Există deja un subiect pe acestă temă (http://www.forum.cadeti-academiadepoliti...isplay.php?fid=15), ceea ce este mai mult decât suficient pentru ceea ce merită site-ul ăla.
Admin stai linistit ca nu urmaresc nimic,eu asa am crezut ca e de la academie..iti fac daca vrei printscreen sa vezi mesajul trimis SmileSi chiar o sa dau in 2015 la academie ...nu trebuie sa iti sara mustarul in halul asta WinkApropo daca are cineva subiectele de anul acesta ..as fii recunoscator Smile
1. Academia de Politie nu are domeniul .com

Daca nu ai reusit sa faci diferenta intre site-ul respectiv si site-ul oficial (in ciuda existentei unor formulari de genul Centrul National de blabla, simulari, pregatire examene etc), condoleante. Prefer sa cred ca ai venit sa promovezi site-ul ala de impostori decat sa ma gandesc la alternativa.

2. Academia de Politie NU asigura pregatirea in vederea sustinerii examenului de admitere.

Sunt satul pana peste cap de site-ul ala, mai ales cand apar astfel de abordari.
Cel putin ti-au raspuns decent. Desi s-au mascat in spatele adevaratei posturi a Academiei, ceea ce ii pune intr-o situatie nu prea fericita, din punct de vedere legal si moral; curios e faptul ca dansii chiar au inceput sa creada ca devin o afiliere, sau ceva de genul asta.
Nu cumparati aburelile de pe acel site. Sunt intr-adevar chestii folositoare si pe acolo, dar nu indeajuns cat sa te aduca in stadiul de a promova examenul.
Fii mai atent pe viitor. Nu de alta.. dar nu cumva sa ramai si fara bani, si cu buza umflata, nefacand apel la acel site, in prealabil.
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate...itare.html

pareri?
Si abia acum s-a sesizat CpCD?din cauza ca o fata a facut plangere?nu am incredere in presa asta...sanctiunea nu este definitiva si nu cred ca se va schimba ceva.
E o problema mai delicata,discutabila...pentru ca multi au frustari din cauza asta!
Dar,din punctul meu de vedere,un politist trebuie sa aiba o anumita inaltime,peste medie,mai ales cei care "se lupta" cu toate lichelele societatii.Parerea mea!
Salut dragilor! Am terminat o facultate(Drept/3 ani taxa+1 buget) si intrebarea mea ar fi daca pot da concurs la ADP in 2014 ? auzisem ca daca faci o facultate la buget nu mai ai dreptul (in fine Academia e de 3 ani ,eu am facut unul bugetat as mai avea dreptul la 2-3 ani nu?).Am mai dat acum 4 ani dar am picat cu 69 de puncte .s-a intrat cu 79 daca nu ma insel .Am vazut ca tematica nu s-a schimbat.Si oricum as opta pentru arma penitenciare .va salut!
Nu exista vreo chestie cu o anumita calculare a anilor. Orice an facut la buget, la o facultate, iti suprima dreptul de a mai concura la Academia de Politie, in momentul de fata.

De adus la vedere faptul ca (nu e nimic de ascuns din punctul asta de vedere), au fost cazuri de smecherasi care au falsificat treburile pe la notar, si si-au fraudat admisia, acest fapt fiind adus in fata anului 1 chiar de rector insusi. Ca vor fi sau nu luate masuri acum, asta e o problema, insa se vor lua altele mai drastice pe viitor, pentru a preveni ceea ce s-a cam intamplat anul asta, cu siguranta.

Cat despre inaltime... stati linistiti. Tata MAI rezolva zvacna asta, aparuta de nicaieri...
Nu este o discriminare, ci pur si simplu o realitate... Nu mai comparati MApN-ul cu MAI-ul. Misiunile Armatei sunt una, cele din MAI altele.

O seara buna!
Unii spun ca acest barem de inaltime e o elucubratie, dar ii propun la un test de imaginatie..
Sa-si imagineze pentru 5 minute ca are 1,60 inaltime, e politist, si trebuie sa puna la pamant si sa incatuseze un infractor de 1,90 ... Deci?

Interlopii nu-s de 1,60, gainarii ba... :|
Tremuri cu tot cu pistol in mana...
Scuzati dezacordul..am vrut sa spun ca-i propun celui ce e de acord cu afirmatia ca baremul de inaltime e o prostie.. :|

Va spun eu raspunsul: nu, nu e!
Scuza'ma domnul Imperfect..dar in uram cu 3 ani cand limita de inaltime la fete era de 1,60?Pe aceia nu ii pui in calcul,aceia nu sunt politisti?
Pe mine unul nu ma intereseza ce a fost sau cum a fost inainte... Eu ti-am spus doar cum ar trebui sa fie..
E dificil sa ai 1,60 si sa dai nas in nas cu interlopii care au 2 metri, sunt lucrati la sala, unii sunt si inarmati..
Autoritatea ta de politist depinde si de inaltime, mai ales in strada..
Eu unul am vazut cazuri pe viu, cand 2-3 politisti se chinuiau sa tina un interlop...
Oamenii din strada o sa spuna pe la spate: "ce sa faca piticania aia? ori cu el, ori fara el!" ...
Daca tu ai alta parere, ai tot dreptul sa ti-o expui comunitatii forumului.
Sper sa nu va deranjez, insa convingerile voastre nu cred ca ar trebui evidentiate aici!Smile
Sunteti in afara temei!Big Grin
Sunt aspirant al Adp,cine este din Dolj/Gorj?
Vreau sa vorbim!Big Grin
Eu,Gorj.
Oradea , bihor cineva ?
Buna ziua tuturor!
Am urmatoarea mica problema.
Anul acesta am terminat facultatea, 3 ani contabilitate si informatica de gestiune. Nu m-am inscris la masterat deoarece nu s-au strans suficienti studenti pentru specializarea la care doream eu.
De cateva saptamani ma tot bantuie gandul sa dau admitere la academie in 2014.
Acum ce ma da putin inapoi este cantitatea mare de materie pe care trebuie sa o parcurg, si timpul ramas de doar 7 luni.
La istorie am dat BAC-ul(am terminat specializare filologie bilingv engleza), dar fiind primul an in care se introdusese istoria obligatorie la cei de profil filologic, am invatat-o mai mult mecanic, pentru ca intotdeauna preferasem georgrafia si istoriei nu am dat multa importanta.
Ideea e ca la istoria trebuie sa o iau de la zero.
La fel si cu lb romana pt ca nu am mai facut gramatica dintr-a opta.
La engleza nu trebuie sa o iau de la zero, am terminat bilingv engleza in liceu, 6 ore de engleza pe saptamana. Am facut cateva teste si am rezolvat corect intre 20-25 intrebari. Mai am de lucrat, de umplut niste goluri.

La probele fizice nu imi fac griji deoarece de fel sunt o persoana care face miscare, alerg, ies cu bicicleta, merg la sala, la aerobic, am conditie fizica buna.

Acum marea mea intrebare este: voi ce parere aveti, as avea timp sa ma pregatesc pana in vara daca as incepe studiul de la 1 ianuarie 2014?
Sunt foarte motivata sa intru la academie, joc totul pe o carte momentan, nu am job full time, lucrez in weekend doar, nu am altceva de facut decat sa invat, invat si iar invat.

Multumesc anticipat pentru sfat!
Din cate s-au discutat pe forum , dupa ce decizia a fost luata de cei din senatul academiei , eu stiu ca nu mai poti urma academia daca ai facut o facultate la buget intrucat s-ar incalca legea conform careia o persoana are voie sa faca numai o facultate din banii statului , iar academia , cum exista doar la buget , nu si la taxa , nu permite celor cu o facultate facuta sa participe la admitere.
Corectați-ma daca am gresit .
(06-12-2013, 06:04 PM)Bogdan Wrote: Din cate s-au discutat pe forum , dupa ce decizia a fost luata de cei din senatul academiei , eu stiu ca nu mai poti urma academia daca ai facut o facultate la buget intrucat s-ar incalca legea conform careia o persoana are voie sa faca numai o facultate din banii statului , iar academia , cum exista doar la buget , nu si la taxa , nu permite celor cu o facultate facuta sa participe la admitere.
Corectați-ma daca am gresit .

am uitat sa mentionez ca am urmat studiile la o facultate particulara, nu de stat.
Da... daca ai materialele cele mai bune, dar si timp de studiu, de ce nu? Cu multa munca si ambitie, se poate...
deja, conform spuselor tale, deţii un fundament destul de solid(biligv engleză şi istorie) când vei începe să parcurgi din nou materia va devenii mai simplu pentru tinepentru două din trei.. ce să îţi spun decât multă baftă!
ati mai auzit ceva de probele sportive !
Nu se stie nimic, momentan.
imi spuneti va rog cartile exacte din care se invata pt istorie ? multumesc
http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html => Manuale si tematici 2013, Facultatea de Politie.
Buna ziua,
Eu am terminat cursurile universitatii transilvania din brasov la buget , acuma as dorii sa ma inscriu la Academia de politie, am citit in regulament ca pentru dosar am nevoie de o declaratie k nu am urmat cursuri superioare de invatamant cu licenta. Ma puteti ajuta cu o informatie, cum se procedeaza ,daca ma pot inscrie,daca se platesc cursurile la academia?
Va multumesc!
Pe ce dată se fac înscrieriile pentru academia de poliție , sunt curios din cauză că aș dori să candidez anul acesta , am pus această întrebare deoarece nu aș dori să am surprize mai târziu.
Fii cu ochii pe site incepand cu luna mai. De asemenea stai si pe aici. Personal, va asigur ca odata ce aflu ceva cu privire la admiterea 2014, nu voi evita sa va spun ce si cum.
Vlad ai cumva si un rapuns la intrebarea mea de mai sus?
Multumesc!
Orice cursuri urmate la o facultate bugetata iti restrictioneaza sustinerea examenului de admitere la Academia de Politie . Smile
Dar nu este nici o portita?sa platesc cursurile faculatii ce am termint-o si dupa aia sa pot sustine probele pentru admiterea la Academie.
Va multumesc!
exista nici o portita , nimic. cei de la academie au pus si pe site ceva legat de treaba asta in care spuneau ca se incalca legea. nu ai nicio sansa. reorienteaza-te .
Mulțumesc frumos pentru răspuns Vlad , deoarece tocmai m-am apucat să învat pentru academie și nu vroiam să am surprize.
Cornel, la cum sunt astia pusi pe treaba... nu prea cred ca mai se poate.
Sfatul meu e sa ramai la facultatea aia civila, fii bun, gaseste-ti de lucru, si-ai sa ai o viata frumoasa si linistita.
As vrea sa stiu daca este sufficient ca pentru istorie sa invat din cartea Luciei Novac...intreb asta deoarece am citit aici pe undeva ca aceasta carte ocupa cam 90% din materie.
Nu.
Iti si explic de ce. Tot ce-i in Lucia Novac e prea sistematizat... sunt multe informatii de asimilat, dintr-o data. Ai nevoie si de lectura; o carte nu strica. Plus ca Lucia nu acopera chiar totul. In plus procentajul ala e cam tras de par.
Dar... ma rog. Fiecare cu sistemul lui. Big Grin
ok mersi frumos...am sa ma uit si peste cateva manuale
ceva nou? modificari anul asta? probe sportive !!
Inca nu s-au afisat probele sportive oficiale .
Mai dureaza cateva luni. Puteti citi subiectele pentru admiterile anterioare pentru a va face o idee cand a inceput recrutarea.
Buna seara! Sunt student la Facultatea de Automatica si Calculatoare la buget, cum trebuie sa procedez pentru a putea sustine examenul de admitere ? Pot sa platesc anul sau trebuie sa renunt complet la facultate ?
Am si eu o problema asemanatoare,sunt in clasa a XII-a si vreau sa intru la Academia de Politie, dar am sindactilie si trebuie sa fac operatie; vreau sa sustin in 2015 examenul, daca merg la o facultate cu taxa pot sa fac si academia simultan sau trebuie sa opresc anul ?
@ liviu_dc

Esti la buget, nu mai ai dreptul sa participi la admitere pana la noi modificari. Momentan, nu exista solutii pentru problema ta pentru ca trebuie sa se modifice legea. S-a mai discutat pe forum chestiunea.

@ reyzen1

Nu iti va permite programul sa urmezi inca o facultate. Va trebui sa o opresti, dar daca esti la taxa, poti face cum crezi.

Daca tii sa faci inca o facultate in paralel, sfatul meu este sa nu presupui ca vei putea lipsi de la activitati pentru a sustine examene dincolo.
Am inteles, multumesc mult!
Apropo, ai vreo informatie cand se vor mai face modificari ? Stiu ca am vazut o declaratie de la un ministru(sau membru din Academie) ca pe 2014 vor fi locuri cu taxa sau posibilitatea sa platesti anul la buget

Forum Jump:

Users browsing this thread: 5 Guest(s)