Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2014
Salutare. Am auzit ca in timpul scolarizarii la academie sau la campina s-ar oferi si o suma de bani reprezentand solda. Stiti daca este adevarat si la ce suma se ridica aceasta solda? Difera intre academie si scolile de politie sau este universala?
Solda nu este cine stie ce, e in jur de 50 de lei (depinde de an si functie), poate mai putin la scolile de agenti.

Poti sa-i vezi ca bani de suc in weekend, ca altceva nu stiu ce poti sa faci cu ei.
Daca ajungi in anul 4 o sa ai solda de 100 de lei :>
pot sa-mi confirm locul la o facultate la stat, buget in conditiile in care trebuie sa sustin examenul teoretic la academie?
Eu zic ca da, poti depune diploma in original la facultate, urmand a o retrage dupa admitere. Pentru siguranta, ar fi bine sa arunci o privire peste metodologia de admitere a facultatii respective, dar nu vad ce probleme ar fi din moment ce nu a inceput anul universitar.

In cel mai rau caz, locul se va ocupa la toamna daca se organizeaza o a doua sesiune de admitere desi cred ca se va redistribui urmatorului candidat.
Cati candidati pe loc au ajuns la proba scrisa la "Drept sau OSP" in 2013?
Heyy...stie cumva cineva daca pot folosi fisa medicala de la Academie pentru Scoala de Agenti chiar daca nu am avut a doua optiune si urmeaza acum sa ma inscriu? Si stie cineva daca as putea da la anul la Academie daca intru anul asta la Campina si cam la ce suma s-ar ridica scoalarizarea pentru un an la Campina?
@Bloom, da se poate folosi fisa medical si examenul psihologic si pentru Scoala de Politie. Testarea medicala si psihologica o faci o singura data , ele fiind aceleasi atat pentru Academie cat si pentru Scoala de Agenti.

Da, se plateste anul petrecut in acea scoala. Suma exacta nu stiu sa ti-o spun, insa ca idee, in jur de 2.000 de euro pentru un an.Suma respectiva se poate achita esalonat.Intreaba la secretariat si iti vor spune ei cum sta treaba.

Mult succes.
Dacă nu ai optat și pentru admiterea la Școala de Poliție în primă instanță, adică atunci când ai făcut fișa medicală și ai dat psihologicul, nu te poți înscrie acum. Așa cum a zis și Andrei C., examenul medical și cel psihologic se efectuează o singură dată pentru toate unitățile de învățământ, indiferent dacă vorbim de Academie sau de Școala de Subofițeri. Însă, repet, dacă nu ai optat expres la acel moment, nu poți susține admiterea la Școala de Poliție.

Referitor la plata anului petrecut la Câmpina, interesează-te cum trebuie. A fost o perioadă când nu s-a acceptat plata, neexistând o formă pentru a achita taxa de școlarizare. Poate lucrurile s-au mai schimbat între timp, nu știu.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
Baftă tuturor la scris!
Salutare!
1. Bata tuturor la scris!
2. Se mai dau si alte probe la sport cu exceptia celor 3 mentionate in regulament? Intreb asta pentru ca am vazut anul acesta un filmulet pe youtobe in care niste indivizi sareau..
Cel mai probabil faceau exercitii pentru incalzire. Nu sunt alte probe in afara celor trei (50m, minge, 1000m).
Salut! As putea da admiterea si la Academia de Politie si la Medicina Militara? Si inca ceva. Are cineva manualele la istorie in format PDF, JPEG? Multumesc!
Poti da admitere unde vrei, dar daca se suprapun perioadele va trebui sa alegi pentru ca nu va face nimeni concesii.
Aveti idee in jurul carei ore se vor afisa rezultatele maine la Academie?
informatii oficiale, ceva..?
Pana in ora 10!

Ce punctaj ai obtinut?
Mari note anul acesta. Banuiesc ca ultima medie o sa fie minim 7.50,minim. La OSP zic.
91. E sigura informatia cu pana in ora 10?
De ce dureaza atat pana se afiseaza ?
zicea cineva ca la osp ultima medie e 8.10:-?
de unde stii ?
de pe facebook de la un tipSmile). nu e cea mai sigura informatie, dar sunt sanse sa fie adevarata
cati candidati au fost la politie?

gata s-au afisat : http://www.academiadepolitie.ro/root/stu...0Drept.pdf

cea mai mica medie 8,10 ai avut dreptate .

http://www.academiadepolitie.ro/root/stu...rezultate/
sigur 8.10 a fost ultima medie la osp ? , mie nu mi se deschide

va rog puneti un link cu rezultatele de la osp ca nu pot sa le vad la ei pe site.
8,10 a fost. http://www.academiadepolitie.ro/root/stu...%20OSP.pdf

nu mai merge nici la mine acum.
Intr-adevar, 8.10
ati intrat ? sau....
am avut medie 8.40 ,deci cred ca da dar nu pot sa ma bucur daca nu ma vad pe lista si din pacate mi se deschide doar la drep in rest nimic
felicitari! ai luat !
Din fericire,si eu.
La drept care e ultima medie?
Doar o nota de 8.80,avand cea mai mare nota la romana din notele cu 8.80.
Aha, mulltumesc.
Eu unul am venit aseara acasa,si cam e distanta mare. Stie cineva trebuie sa ma prezint in cursul zilelor urmatoare la academie? Ceva sigur ma refer.
Pe 4 august adica luni acum trebuie sa ne prezentam la academie pentru masuratori .
Felicitari celor adimisi !!!
Felicitări tuturor celor admişi! Anul ăsta chiar că a fost concurenţă.
Am intrat la Drept cu 9.10.

Mulţumesc acestei comunităţi că m.a ţinut la curent cu noutăţile şi pentru că am aflat multe lucruri utile.
O să împărtăşesc şi eu din experienţa mea pentru cei care vor candida în anii următori.

Ne vedem la Drajna! Să luaţi o bere la voiSmile
Stie careva cam pe cand o sa fie Drajna?
Anul trecut candidatii admisi trebuiau sa se prezinte la Academie, in data de 27 sau 28 august. Cred ca si anul acesta va fi cam la fel.
Am fost acolo pe data de 24, sambata! Veti fi echipati cu uniforme vechi, pentru tabara in aceeasi zi urmand ca pana seara sa incepeti deja cu instructia de front...
Succesuri!
Topic inchis!

Forum Jump:

Users browsing this thread: 2 Guest(s)