Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Locuri separate: pro şi contra
(15-03-2012, 04:53 PM)Mary J Wrote: Aha,multumesc oricum,nu e vorba ca n as vrea sa intru din prima la Politie,doar ca mi e un pic teama,avand in vedere ca se speculeaza separarea locurilor...si sa mai fie si doar 5 pentru femei...consider ca e nedrept pentru noi dar asta e,ce putem face?Sad

Nu, nu e. Smile
Reply
(15-03-2012, 06:12 PM)andrei Wrote:
(15-03-2012, 04:53 PM)Mary J Wrote: Aha,multumesc oricum,nu e vorba ca n as vrea sa intru din prima la Politie,doar ca mi e un pic teama,avand in vedere ca se speculeaza separarea locurilor...si sa mai fie si doar 5 pentru femei...consider ca e nedrept pentru noi dar asta e,ce putem face?Sad

Nu, nu e. Smile

Ce sa fie?
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Reply
andrei se referă la faptul că locurile pentru femei ar fi mai puţine, presupunând că se va ajunge la aşa ceva.

Trebuie înţeles faptul că la restul şcolilor militare există locuri puţine pentru femei. A nu se înţelege că am ceva cu femeile, însă nu poţi face ordine publică având o mulţime de tipe. Sigur, există domenii în care e nevoie şi de ele, însă fără a exagera numărul.

Există foarte multe păreri pro şi contra. Cel mai bine ar fi să avem răbdare, să vedem locurile finale şi discutăm pe urmă pe subiect.
Reply
(15-03-2012, 07:08 PM)Admin Wrote: andrei se referă la faptul că locurile pentru femei ar fi mai puţine, presupunând că se va ajunge la aşa ceva.

Trebuie înţeles faptul că la restul şcolilor militare există locuri puţine pentru femei. A nu se înţelege că am ceva cu femeile, însă nu poţi face ordine publică având o mulţime de tipe. Sigur, există domenii în care e nevoie şi de ele, însă fără a exagera numărul.

Există foarte multe păreri pro şi contra. Cel mai bine ar fi să avem răbdare, să vedem locurile finale şi discutăm pe urmă pe subiect.
Nu sunt totalmente impotriva separarii locurilor dar nici chiar asa putine nu ar fi corect fata de noi...macar 30% din locuri ar putea sa fie destinate noua...fetelorDodgy
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Reply
Aduc aici în discuţie subiectul locurilor separate.

Presupunând că se va reveni la vechea structură a locurilor, ce părere aveţi? Desigur, vorbim despre un caz ipotetic, nu o realitate.

Eu aş adopta modelul MApN. Se dă un număr total de locuri, din care un anumit procent pot fi alocate femeilor. În situaţia în care nu sunt ocupate, se repartizează candidaţilor de sex masculin.

Păreri, impresii?
Reply
(15-03-2012, 07:29 PM)Admin Wrote: Aduc aici în discuţie subiectul locurilor separate.

Presupunând că se va reveni la vechea structură a locurilor, ce părere aveţi? Desigur, vorbim despre un caz ipotetic, nu o realitate.

Eu aş adopta modelul MApN. Se dă un număr total de locuri, din care un anumit procent pot fi alocate femeilor. În situaţia în care nu sunt ocupate, se repartizează candidaţilor de sex masculin.

Păreri, impresii?

Subscriu!

(15-03-2012, 07:34 PM)andrei Wrote:
(15-03-2012, 07:29 PM)Admin Wrote: Aduc aici în discuţie subiectul locurilor separate.

Păreri, impresii?

Subscriu!

De fapt, eu nu as da locuri separate nici fetelor, nici minoritatilor, ci as pune aceleasi bareme pentru toti. Daca o fata ma poate intrece la proba de viteza, arunca cel putin cat mine mingea de 4 kg si alearga cat mine la rezistenta, atunci merita sa intre in politie.

Pe de alta parte, la minoritati e cel mai anapoda. O solutie ar fi ca proba de limba materna sa fie un amestec de Limba romana cu a lor materna. Altminteri, asa cum s-a vazut pana acum, acel candidat nu stie limba romana bine, ca intra cu 5, limba sa materna - nu suntem siguri cat de bine o stapaneste, dar el va iesi ofiter.

Reply

Păreri, impresii?
Dupa cum am spus..nu sunt impotriva separarii locurilor,dar sa fie un numar decent alocat fetelor,baietii sa aiba 95% din locuri si noi 5%?!?

[/quote]

Subscriu!

[/quote]

De fapt, eu nu as da locuri separate nici fetelor, nici minoritatilor, ci as pune aceleasi bareme pentru toti. Daca o fata ma poate intrece la proba de viteza, arunca cel putin cat mine mingea de 4 kg si alearga cat mine la rezistenta, atunci merita sa intre in politie.

Pe de alta parte, la minoritati e cel mai anapoda. O solutie ar fi ca proba de limba materna sa fie un amestec de Limba romana cu a lor materna. Altminteri, asa cum s-a vazut pana acum, acel candidat nu stie limba romana bine, ca intra cu 5, limba sa materna - nu suntem siguri cat de bine o stapaneste, dar el va iesi ofiter.

[/quote]
Uite aici sunt intru totul de acord cu tine Andrei,de ce n ar fi asa la probele sportive?sa fim la egalBig Grin...iar la minoritati e o magarie,intra un roman de etnia x cu media 5,iar la noi restul nu intra nici cu 7.50.Stii ce criteriu as adopta eu pentru ca minoritarii sa fie admisi?media lor de admitere sa nu fie mai mica de cat a ultimului admis pe locurile celelalte,asa ar fi corect fata de toata lumea,nu e nimic de suparare.Chiar am vazut cazuri in care un roman pica cu media 7-7 si ceva,iar un rrom intra cu 5-6 maximAngrySi nu cred ca sunt singura care stie acest lucru.
Reply
Rog ca discutia vizavi de minoritari să se poarte în subiectul dedicat.

E şi asta o variantă: locuri comune, probe comune. La urma urmei, infractorul nu dă doi bani dacă tu eşti femeie şi nu poţi alerga la fel de repede ca el.

Ar fi absurd să aduc în discuţie cifre de genul 5% pentru femei. Un 15 ar fi de bun simţ.
Reply
Într-adevăr sunt destul de puţine locurile pentru fete, dar, pe de altă parte, numărul femeilor a crescut în ultimii ani alarmant atât la ofiţeri cât şi la subofiţeri ceea ce pe termen lung nu pot spune că are sau va avea un efect benefic, ci din contră; eventual că ai cu ce îşi clăti ochiul Big Grin
din păcate anul acesta candidaţii şi mai ales candidatele plătesc "o notă de plată" acumulată de mai mult timp... eu unul aş fi susţinut probele sportive egale şi rezultatul era cam acelaş
Reply
(17-03-2012, 02:56 PM)cristimunteanu21 Wrote: Într-adevăr sunt destul de puţine locurile pentru fete, dar, pe de altă parte, numărul femeilor a crescut în ultimii ani alarmant atât la ofiţeri cât şi la subofiţeri ceea ce pe termen lung nu pot spune că are sau va avea un efect benefic, ci din contră; eventual că ai cu ce îşi clăti ochiul Big Grin
din păcate anul acesta candidaţii şi mai ales candidatele plătesc "o notă de plată" acumulată de mai mult timp... eu unul aş fi susţinut probele sportive egale şi rezultatul era cam acelaş

Ce efect sa aiba?Crezi ca femeile nu sunt in stare sa faca fata situatiilor dificile Cristi?daca vrei facem un pariuBig Grin sa vedem cine e mai bun..ce spui?iti zic eu ca sunt fete mai bune ca baietii,la proba sportiva picau baieti cat bradul,nu ai fi crezut ca o sa pice,chiar si la proba de vitezaDodgyP.S.scuze de raspunsul intarziat
Reply
Am mutat aici replicile din celălalt subiect.

Mary J, chiar dacă există femei care pot face faţă unor situaţii dificile, nu este bine să spui că sunt mai bune la proba sportivă.

Dacă pui faţă în faţă un bărbat şi o femeie de aceeaşi greutate şi pregătire sportivă, bărbatul va fi mai avantajat datorită constituţiei. Sigur, în ceea ce priveşte forţa picioarelor, ar fi cam la egalitate, fiind cunoscut faptul că femeile pot avea şi ele picioare puternice, plus şolduri etc (pentru naştere), însă ca pregătire generală, vor fi dezavantajate.

Acesta este şi motivul pentru care probele de forţă se diferenţiază. Cum ar fi ca femeilor să li se ceară să facă 7 tracţiuni? N-ar mai fi amuzant, nu? Să nu vorbesc de 14-15. O probă ok pentru ambele sexe ar fi flotările.
Reply
(17-03-2012, 06:50 PM)Admin Wrote: Am mutat aici replicile din celălalt subiect.

Mary J, chiar dacă există femei care pot face faţă unor situaţii dificile, nu este bine să spui că sunt mai bune la proba sportivă.

Dacă pui faţă în faţă un bărbat şi o femeie de aceeaşi greutate şi pregătire sportivă, bărbatul va fi mai avantajat datorită constituţiei. Sigur, în ceea ce priveşte forţa picioarelor, ar fi cam la egalitate, fiind cunoscut faptul că femeile pot avea şi ele picioare puternice, plus şolduri etc (pentru naştere), însă ca pregătire generală, vor fi dezavantajate.

Acesta este şi motivul pentru care probele de forţă se diferenţiază. Cum ar fi ca femeilor să li se ceară să facă 7 tracţiuni? N-ar mai fi amuzant, nu? Să nu vorbesc de 14-15. O probă ok pentru ambele sexe ar fi flotările.
E adevarat ca sunt un pic dezavantajate,dar asta nu inseamna ca sunt impiedicateBig Grin...bine,unele sunt,am vazut cu ochii mei cum alergau fete la viteza,rusine sa le fie,zici ca erau rate,nu ma fac eu acum ca as fi foarte bine pregatita,dar totusi,sa te duci la examen in halul acelaHuh rusinica
Reply
Ceea ce ai văzut tu ţine de tehnică.

Femeile au un dezavantaj major prin simplul fapt că nu au atât de multă masă musculară ca bărbaţii, excepţie fiind de la brâu în jos din motivele enumerate mai devreme. Chiar şi aşa, forţa celei mai puternice femei nu va fi niciodată egală cu a celui mai puternic bărbat, indiferent cât de mult s-ar chinui. Aici evoluţia a avut un cuvânt de spus.

Asta nu înseamnă că nu se pot atinge nişte rezultate notabile, chiar dacă e nevoie de multă muncă. Eu am văzut acum câţiva ani o tipă care făcea tracţiuni la helcometru şi avea o tehnică foarte bună, ar fi putut să le facă fără probleme la bară, doar că nu vroia să poarte greutăţi.
Reply
(17-03-2012, 08:30 PM)Admin Wrote: Ceea ce ai văzut tu ţine de tehnică.

Femeile au un dezavantaj major prin simplul fapt că nu au atât de multă masă musculară ca bărbaţii, excepţie fiind de la brâu în jos din motivele enumerate mai devreme. Chiar şi aşa, forţa celei mai puternice femei nu va fi niciodată egală cu a celui mai puternic bărbat, indiferent cât de mult s-ar chinui. Aici evoluţia a avut un cuvânt de spus.

Asta nu înseamnă că nu se pot atinge nişte rezultate notabile, chiar dacă e nevoie de multă muncă. Eu am văzut acum câţiva ani o tipă care făcea tracţiuni la helcometru şi avea o tehnică foarte bună, ar fi putut să le facă fără probleme la bară, doar că nu vroia să poarte greutăţi.
Da,asta asa e,barbatii prin natura lor sunt mai puternici,au masa musculara mult mai dezvoltata...sexul tare naDodgy ,insa nu inseamna ca femeile trebuie date la o parte chiar asa din politie,dar in fine,nu am eu puterea sa schimb ceva in acest sens,cei de sus pot sa o faca.
Reply
Nu vor fi date la o parte şi până nu apare ceva oficial în acest sens, chiar nu are rost să ne hazardăm în concluzii de genul.
Reply
(17-03-2012, 08:45 PM)Admin Wrote: Nu vor fi date la o parte şi până nu apare ceva oficial în acest sens, chiar nu are rost să ne hazardăm în concluzii de genul.
Nu am tras nicio concluzie,doar mi am exprimat punctul de vedereAngel
Reply
(17-03-2012, 06:10 PM)Mary J Wrote: Ce efect sa aiba?Crezi ca femeile nu sunt in stare sa faca fata situatiilor dificile Cristi?daca vrei facem un pariuBig Grin sa vedem cine e mai bun..ce spui?iti zic eu ca sunt fete mai bune ca baietii,la proba sportiva picau baieti cat bradul,nu ai fi crezut ca o sa pice,chiar si la proba de vitezaDodgyP.S.scuze de raspunsul intarziat

Nu am spus de cum fac sau nu faţă, doar că se complică treaba când procentul de femei active (nu studentă sau elevă) creşte, exemplu grăitor este anul II unde este un număr impresionant de fete (trece de 200) ce faci cu ele după ce termină? ce faci cu agentele pe stradă? Eu nu mă refer la cei picaţi ci la admişi care vor intra la un moment dat în pâine şi mai devreme sau mai târziu vor fi nevoiţi sau nevoite să se lupte cu unul care nu va întreba în căt timp ai terminat sau câte kilograme avea mingea medicinală...
Reply
(17-03-2012, 06:10 PM)Mary J Wrote:
(17-03-2012, 02:56 PM)cristimunteanu21 Wrote: Într-adevăr sunt destul de puţine locurile pentru fete, dar, pe de altă parte, numărul femeilor a crescut în ultimii ani alarmant atât la ofiţeri cât şi la subofiţeri ceea ce pe termen lung nu pot spune că are sau va avea un efect benefic, ci din contră; eventual că ai cu ce îşi clăti ochiul Big Grin

Ce efect sa aiba?Crezi ca femeile nu sunt in stare sa faca fata situatiilor dificile Cristi?daca vrei facem un pariuBig Grin sa vedem cine e mai bun..ce spui?iti zic eu ca sunt fete mai bune ca baietii,la proba sportiva picau baieti cat bradul,nu ai fi crezut ca o sa pice,chiar si la proba de vitezaDodgyP.S.scuze de raspunsul intarziat
Total adevarat.
Reply
până la urmă şi partea masculină trădează deci nici candidaţii de gen masculin nu susţin ideea care îi avantajază şi tocmqai eu ală care nu are niciun interes... glumesc..... cel puţin cele două idei le susţin şi la acest momentSmile
Reply

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Locuri pentru minorităţi: pro şi contra Admin 14 8,669 10-12-2012, 08:02 PM
Last Post: Antonie.G

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)