Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Locuri pentru minorităţi: pro şi contra
Că tot vobeam despre locuri, ce părere aveţi despre locurile alocate minorităţilor?

Eu unul aş vrea să se scoată, pentru că sunt discriminaţi ceilalţi candidaţi. Cu toţii suntem români şi candidăm pe aceleaşi locuri. Aşa e corect.

Astfel, cu riscul de a supăra lumea, aş îndrăzni să clasific locurile respective drept locuri pentru handicapaţi, fiind vorba despre un handicap lingvistic, nu fizic sau de altă natură.

Nu poţi avea pretenţia de a cere locuri separate pentru simplul fapt că faci parte dintr-o minoritate în care se vorbeşte altă limbă decât limba oficială a statului (sau orice altă scuză de genul). Ca să nu vorbesc despre mediile mult mai mici.

Voi cum vedeţi situaţia asta?
(15-03-2012, 07:40 PM)Admin Wrote: Că tot vobeam despre locuri, ce părere aveţi despre locurile alocate minorităţilor?

Eu unul aş vrea să se scoată, pentru că sunt discriminaţi ceilalţi candidaţi. Cu toţii suntem români şi candidăm pe aceleaşi locuri. Aşa e corect.

Astfel, cu riscul de a supăra lumea, aş îndrăzni să clasific locurile respective drept locuri pentru handicapaţi, fiind vorba despre un handicap lingvistic, nu fizic sau de altă natură.

Nu poţi avea pretenţia de a cere locuri separate pentru simplul fapt că faci parte dintr-o minoritate în care se vorbeşte altă limbă decât limba oficială a statului (sau orice altă scuză de genul). Ca să nu vorbesc despre mediile mult mai mici.

Admin, tu candidezi?

In ce priveste intrebarea, acum 2 sec am raspuns la ea Smile). Great minds...
(15-03-2012, 07:47 PM)andrei Wrote:
(15-03-2012, 07:40 PM)Admin Wrote: Că tot vobeam despre locuri, ce părere aveţi despre locurile alocate minorităţilor?

Admin, tu candidezi?

In ce priveste intrebarea, acum 2 sec am raspuns la ea Smile). Great minds...
Candidezi si tu admin?Big Grin poate ne vedem la examenWink)
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
@andrei, Mary J Nu, mulţumesc.

Serviţi voi patria, în sânge şi cu un vin bun lângă. Lăsând gluma la o parte, eu prefer să rămân în afara sistemului, mai ales după evenimentele care s-au întâmplat în ultima vreme. Cel puţin la subofiţeri/agenţi nu merită sub nicio formă să mergi, iar situaţia ofiţerilor nu este nici ea prea roz.

Nu vreau să descurajez pe nimeni. Cine îşi doreşte cu adevărat să intre, jos pălăria şi să-i dea înainte. Dar să privească şi în jur, să aleagă în cunoştinţă de cauză.

Gata cu offtopic-ul, discutăm despre minorităţi. Apropo, bunicii ambilor părinţi sunt etnici ruşi, dar nu am cerut niciun tratament preferenţial din partea nimănui.
(15-03-2012, 09:00 PM)Admin Wrote: @andrei, Mary J Nu, mulţumesc.

Serviţi voi patria, în sânge şi cu un vin bun lângă. Lăsând gluma la o parte, eu prefer să rămân în afara sistemului, mai ales după evenimentele care s-au întâmplat în ultima vreme. Cel puţin la subofiţeri/agenţi nu merită sub nicio formă să mergi, iar situaţia ofiţerilor nu este nici ea prea roz.

Nu vreau să descurajez pe nimeni. Cine îşi doreşte cu adevărat să intre, jos pălăria şi să-i dea înainte. Dar să privească şi în jur, să aleagă în cunoştinţă de cauză.

Gata cu offtopic-ul, discutăm despre minorităţi. Apropo, bunicii ambilor părinţi sunt etnici ruşi, dar nu am cerut niciun tratament preferenţial din partea nimănui.
Asa e normal...daca ne mutam in alta tara,acolo o sa ne cerem anumite drepturi doar pt ca suntem romani?ne conformam,fiecare cum poateRolleyes
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Nu stiu cati dintre voi aveti facebook(as fi dat link-ul direct; dar acest individ e aparent student al academiei sau probabil a terminat; personal, mie mi-a provocat o deosebita scarba), nu vreau sa par carcotas prin postarea urmatorului continut...dar..
Imagine stearsa.
Va place? Pentru ca mie unul...Undecided

P.S.: Intr-adevar, am reactionat prea repede la vederea unei singure, simple, imagini, si-mi pare sincer rau pentru probabilele neplaceri cauzate.
Va multumesc.
nu înţeleg ce problemă ai tu, dar spre deosebire de mulţi alţii el a intrat şi a şi terminat.... nu cred că ştii prea multe despre el cu excepţia câtorva imagini, nu cunoşti nici cum se comportă nici cum interacţionează.. crede-mă că este mai mult decât ok comparativ cu mulţi alţii.
asta să fie problema ta cea mare că nu îţi plac imaginile cu unii din absolvenţi.. poate erau mai drăguţe cele care au apărut prin presă... eu unul consider că mai bine ne-am uita la propria persoană decât la altu în ogradă, care spre deosebire de alţii a luat şi bac-ul a şi intrat şi surprinzător sau nu a şi terminat din punctul meu de vedere bravo lui!!!!
Sincer dacă erai în postura lui nu cred că îţi făceai planuri pentru academie.. sper să ajungi prin curte să vezi totul cum este şi atunci să-mi zici ce opinie mai ai.. dar asta la toamna viitoare... sincer e o poză în care văd că omul îşi face nodul de la cravata... poate pare incredibil dar sunt muuulţi care după 3 ani încă mai apelează la colegi să le facă nodul chiar tu ştii???
Nodul? Nu este vorba despre un nod la caravata. Si da, probabil m-am inselat in unele privinte.
Multumesc frumos.
(21-11-2012, 06:56 AM)Vlad Wrote: Nodul? Nu este vorba despre un nod la caravata. Si da, probabil m-am inselat in unele privinte.
Multumesc frumos.

probabil spre deosebire de tine a invatat, a intrat ,a terminat si nu cred ca e asa frustrat ca tine...BRAVO LUI, RUSINE TIE.
1. Vlad, a fost gresit ce ai facut - ca ai postat poza care ulterior a fost stearsa, si mai ales ca ai indraznit sa comentezi despre o persoana pe care nu o cunosti, bazandu-te doar pe o imagine. Din cate observ, ti-ai dat si tu seama ca nu a fost un lucru frumos si sper sa nu mai vad asa ceva pe acest forum.

2. Nici eu nu prea sunt de acord cu locurile pentru minoritati si mi s-ar parea corect sa fie egalitate Smile sa concureze toti pe aceleasi locuri....asta asa ca o parere proprie si personala, nevrand sa dau mai multe detalii pentru ca nu vreau sa intru in nicio polemica.
Imi respect colegii de alte etnii si tin sa mentionez ca cei mai multi dintre ei sunt oameni de calitate...oameni mai buni decat unii romani autentici Wink
in primul rand,despre cine era vorba??era etnic?despre ce imagine?
era o poză care a fost ştearsă, singurul lucru bun care s-a întâmplat, da era etnic şi culmea şi eu şi buburuza îl cunoaştem... cel puţin din punctul meu de vedere era o persoană deosebită în comparaţie cu mulţi alţii
sper să nu începi acum cu polemici despre rasa ariană şi alte chestiuni "norocoase"
ar trebui scoase locurile ptr minoritati ptr ca un candidat va deveni un ofiter deplin, nu un ofiter minoritar
cristi...scuze pentru nick ul de pe site,nu am stat prea mult sa l aleg daca ma uita tot timpul pe History,dar nu eram aici sa fac politica sau ceva,nu am orientari politice
Atât timp cât cunoașterea limbii române este obligatorie pentru a putea face parte din corpul poliției române, personal mi se pare absurd ca cineva să fie tratat, hai să nu spunem preferențial, tocmai pentru că nu are ca limbă maternă limba română.

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Locuri minoritati zsoltyx 9 5,607 24-04-2014, 06:26 AM
Last Post: Admin
  Locuri separate: pro şi contra andrei 18 10,271 25-03-2012, 12:38 PM
Last Post: cristimunteanu21

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)