Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jurnal alergare Antonie G. - 2014
Trezirea! Chiar daca e duminica. Ma gandeam sa tin un jurnal al antrenamentelor aici, voia moderatorilor/administratorului. Mai este cineva interesat?

Ma gandesc la faptul ca, in situatia in care cei dintre noi, cei care vor posta aici, reusesc sa treaca cu brio de proba sportiva, acest jurnal va da o idee viitorilor candidati despre o metoda buna de antrenament.

In concluzie, vreun doritor?
Reply
Astazi am parcurs 2.7km, astfel:

1300m alergat
100m mers (in afara circuitului)
600m alergat
50m mers
750m alergat
Reply
rezistenta e usoara,scot 3:30 fara sa obosesc prea tare,la mine problema e cu proba de viteza,scot pe la 7,5 chiar 8 secunde.Tu iti tii respiratie cand alergi cei 50 metrii?
Reply
Nu poti alega 50m la randament maxim / viteza de top tinandu-ti respiratia; nu este destul oxigen ca sa-ti soliciti musculatura. Din contra, inspir si expir puternic (nu adanc, puternic). Cred ca repet procesul de inspiratie/expiratie de aproximativ 10 ori - n-am numarat - pana termin cursa.
Reply
Salut!Daca mi-ati putea da cateva sfaturi in legatura cu rezistenta.Acum in momentul de fata,scot undeva la 5 minute la 1000 de metri.Daca ati putea sa im spuneti cum as putea sa imi reduc timpul.Va multumesc!
Reply
Nu vreau sa intelegi ca te critic, insa 5 minute pentru 1000 de metri este un timp foarte mare. Insa, cu bunavointa, poti scadea sub barem.

Ai un program la care Admin a muncit sa-l conceapa, aici.

Eu alerg de cand ma stiu (considerand ca "ma stiu" de prin clasa a 7-a :lol: ), insa imi permit sa te sfatuiesc urmatoarele:

1. Alearga. Nu te axa momentan pe incadrarea in barem. Incepi intr-un ritm pe care poti sa-l mentii pentru 2 - 3km. Cand deja alergi confortabil aceasta distanta, incepi si mareste ritmul treptat.

2. Se intampla de multe ori sa nu respiri corect, si sa apara senzatia de sufocare. Sunt ghiduri pe internet despre cum sa respiri din abdomen (nu-mi place exprimarea, dar asa gasesti pe google).

3. O data pe saptamana, dupa o luna de zile, alearga cei 1000m cronometrat si observa rezultatele.

Eu personal alerg marti-joi-sambata pentru rezistenta, iar miercuri-vineri-duminica ma antrenez pentru sprint. Am fost sfatuit sa nu alerg de mai mult de 4 ori pe saptamana, in zile consecutive, caci pot aparea leziuni.
Reply
Well,nu vreau sa fac off-topic.
Chiar imi place initiativa ta Antonie,bravo.
Deci daca alerg in fiecare zi din saptamana nu e bine?
La aruncarea mingii nu are nimeni probleme? Majoritatea cad aici.
Reply
Pe cand jucam fotbal la un oarecare club, antrenorul ne-a sfatuit mereu sa pastram cel putin o zi de repaus, pentru a permite muschiului sa se refaca.

Personal, chiar si la 5 zile consecutive de alergat, acuzam dureri in zona inghinala, si nu de la febra musculara. Despre aruncarea mingii as prefera sa se faca alt topic, acesta ramanand pentru jurnal de alergare.
Reply
Am inceput sa iau l-carnitine,ce crezi ma ajuta sau sa renunt la ea,are efecte negative?0
Reply
Astazi am avut aproximativ 5500m cu aproximativ 1000m mers structurat in 5 pauze inegale

4 pauze de 100m
1 pauza de 600m

50% din traseul alergat a reprezentat panta cu inclinatie de 10-12 grade.

Am gasit un coleg de "suferinta", si astept sa se adapteze si el la alergatul pe distanta.

Maine, sprinturi.

(25-02-2014, 09:16 AM)Hadrian Wrote: Am inceput sa iau l-carnitine,ce crezi ma ajuta sau sa renunt la ea,are efecte negative?0

Nu cunosc foarte multe despre suplimentele anabolice, insa stiu ca l-carnitine este o susbtanta ce ajuta la arderea grasimilor. Tu pentru ce ai luat-o?
Reply
Eu iau l carnitna pentru a ma ajuta sa slabesc,am avut 82 de kg acuma 2 luni iar acum am 79, dar si pentru proba de viteza,la rezistenta ma descurc

Nu stiu ce efecte negative are dar ce conteza acum e reusita la examen
Reply
Bun, astazi am avut sprinturi.

Am inceput prin a masura timpii pe 50m, 4 incercari. Cea mai buna (prima), 6.8s, cea mai slaba (a treia), 7.18s.
Dupa aceea, 6 sprinturi in panta cu inclinatie 25-30 de grade, lungime circa 50m.
Alergare usoara pentru revenire, 400m
Mers circa 500m.
Reply
Se mai gasesc pe undeva ceasuri de mana din plastic (chinezesti), cu cronometru? Imi este cam incomod sa alerg cu telefonul.

Update: Avand in vedere ca m-am trezit cu febra musculara pana-n gat, am decis sa fac o tura de test, pe 1000m, cronometrata. La final cronometrul a indicat 3:28. Totusi, m-am simtit impins la limita.
Reply
Daca ma reapuc de sala , pot alerga mai repede ? Sau ma ajuta cu vreo cv la conditia fizica?
Reply
Poti sa-ti imbunatatesti conditia fizica, asadar poti alerga mai MULT. Cat despre viteza... se spune ca poate fi imbunatatita dar nu considerabil si nu dupa o anumita varsta..
Reply
Nu o sa alergi mai repede daca mergi la sala. Majoritatea exercitiilor de acolo sunt anaerobe, inutile dpdv al vitezei. Iesi afara si antreneaza-te alergand.

In alta ordine de idei, zilele astea n-am alergat, am avut mult prea multe pe cap. De marti incep iarasi.
Reply
Niste genoflexiuni ajuta? Ma gandesc ca daca dezvolt muschii si randamentu va fi mai mare
Reply
Bingo . Genuflexiuni cu greutate mare . Eu la 1.74/5 si 84-85 Kg scot 6.2-6.5 sec la 50 de metri . Smile
Reply
Si eu cam la fel ca tine,dar se pare că stai bine de tot Marius , eu am 1.85 şi 75 de kg şi scot cât tine...bravo.
Ma omoară rezistenţa ,3'45'' mi se pare foarte mult , dar nu am făcut pe un stadion să văd dacă scot ,în general alerg tot în rondou,dar e mai strâmt ca să zic aşa,vin cam 5 ture(5X200m)şi la cotituri se pierd secunde,e mai diferit la stadion,îţi prinzi mai bine viteza. Fac sală de un an , dar cu pauze fie mai mici,fie mai mari.Este foarte dificilă rezistenţa,vă urez baftă.
Reply
Baremul asta l-am avut in clasa a 8-a la sport, si nu am facut liceu sportiv. Eu as zice ca era dificil fie daca era de alergat 3000m, ca la Bacalaureat acum ceva ani, fie daca baremul era sub 3:30.
Reply
Astazi am alergat 3 reprize a cate 1000m, ca sa reintru in ritm dupa ce am stat pe bara vreo saptamana.
Reply
Antrenament sprint, urcari in panta, plus exercitii de plecare de pe loc. Inafara de asta, vreo 30 de minute de sac.
Reply
S-a simtit din plin saptamana in care n-am facut efort... Sad Tocmai am terminat un traseu structurat astfel:

1300m - alergat
300m - alergat
1300m - alergat cu 2 pauze intre 450m-500m si 750m-800m

LE: Cei 300m au fost mers, nu alergat.
Reply
Din nou, acelasi program:

1300m - alergat
300m - mers
1300m - alergat cu 2 pauze, intre 450m-500m si 750m-800m
Reply
Imi place programul tau de antrenament,Antonie! Imi place determinarea ta.Daca continui asa eu zic ca vei trece usor de proba sportiva.Eu,din pacat nu prea am timp de toate si de invatat si antrenament Sad(
Reply
Pai, ce-ti ocupa timpul?

Astazi:

1300m - alergat
300m - mers
1300m - alergat cu o pauza intre 700m - 800m

Am alergat cu vantul in fata tot traseul si a fost foarte deranjant Angry
Pe de alta parte, am gasit in sfarsit o pereche de casti care sa nu mai fuga de pe urechi. Carrefour se numesc, si chiar din respectivul hipermarket le-am cumparat. Au costat "imensa" suma de 16 lei Big Grin
Reply
(16-03-2014, 11:48 AM)Antonie.G Wrote: Am alergat cu vantul in fata tot traseul si a fost foarte deranjant Angry

Sa dai viteza si tocmai atunci sa bata vantul, sa vezi ce naspa si amuzant e Smile)
Reply
Viteză record actuală : 4,07 sec.,30 metri ; 6,57 sec.,50 metri.
Azi am alergat :
- 2 serii a câte 8 cicluri ce au în componența fiecăruia: 100 m,70% viteza+ 100 m,alergare ușoară+100 m,mers. Da,nici vântul rece nu mi-a priit.Smile)
Reply
Prima data am citit 4.07s / 50m Huh

Bun, astazi:

1300m - alergare
300m - mers
1300m - alergare cu o pauza de mers intre 800m - 900m.

Vreau sa continui asa pana elimin pauza din a doua tura de 1300m, dupa care ma axez pe viteza, incep sa cronometrez.
Reply
Salut.Big Grin
E foarte interesant topicul vostru in legatura cu alergarile, cred ca de acum imi voi nota si eu traseul parcurs zilnic. Ce-i drept, nu pe forum, nu amestec si alte comentarii de-ale mele, dar macar m-ati determinat sa imi monitorizez 'performantele', deci multumesc. Blush

Drumul meu pana la scoala e foarte lung, fiindca stau la periferia orasului. Dus-intors, fac intr-o zi cam 5 km, mers grabit, ceea ce cred ca ma ajuta destul de mult. Nu mai zic de alte drumuri, in caz ca am pregatiri, sau ies in oras. Rolleyes

De vreo 2 saptamani nu am mai alergat deloc, dar vreo 2 luni m-am tinut de un program, si am alergat regulat, de 4 ori pe saptamana, seara, in felul urmator:
- intr-o seara 4,5 - 6 km alergare usoara, fara oprire;
- seara urmatoare 1,5 km de alergare in viteza, cronometrat, in care dadeam maxim, si scoteam in jur 5:40 - 6 minute, luam o mica pauza, iar apoi mai faceam 1,5-3 km alergare usoara.

Ar trebui sa precizez ca alerg intr-un circuit de strazi, de 1,5 km, incepand de la locuinta mea si terminand tot acolo. Traseul e in panta, de vreo 20 de grade, prima jumatate coborare, iar cealalta jumatate urcare. Cred ca influenteaza si asta alergarea pe care o fac, fiind putin mai dificil asa. Smile

Am scris comentariul asta in speranta ca imi veti da si voi o parere, sa aflu daca e bine ce fac. Daca as avea mai mult timp liber, as putea alerga mai mult, insa am inteles ca nu e bine sa alergi zilnic.Huh
Imi voi reincepe peste 2 saptamani programul, cred ca acelasi, marind distantele treptat, si sper sa fiu pregatit astfel in ceea ce tine de rezistenta. La viteza ma descurc, dar nu am incercat inca la aruncatul mingii de 4 kg, sper sa fac rost de una cat mai curand.

Astept pareri si sfaturi. Big Grin
Reply
M-au terminat rafalele de vant si o groaza de autovehicule cu tonaj mare deplasandu-se in directia opusa mie Angry

1300m - alergare
300m - mers
400m - alergare
100m - mers
400m - alergare
50m - mers
350m - alergare

Eu alerg constant la 3/4, nu alternez.
Reply
Eu dupa ce alerg 2 km ma doare tibia,nush de ce
Reply
Posibil pentru ca nu te incalzesti, sau nu te incalzesti corespunzator. Poate fi si de la suprafata pe care alergi, incaltamintea.
Reply
Cum a zis Antonie,ori nu te incalzesti,ori nu esti obisnuit cu suprafata,ori alergi pe calcaie.
Deci Antonie,alergi acelasi tempo ca si cum ai dat proba?
Reply
Aproximativ acelasi tempo. Ma astept ca la proba propriu-zisa sa alerg chiar mai rapid, dat fiind efectul adrenalinei.
Reply
Ei bine,sunt cativa factori care influenteaza atunci.
Adrenalina e unul dintre ei,iar celalalt e concurenta.Acestea te imping la limita.
Reply
Da,eu incep din prima sa fug dar uneori execut 30 genoflexiuni inainte
Reply
Genoflexiunile sunt, dupa parerea mea, insuficiente pentru incalzire. Incearca incalzirea din acest clip inainte sa alergi, si vezi daca mai resimti dureri.
Reply
Apreciez sfaturile tale,dau un suc dupa ce intram Smile
Reply
Astazi:

1300m - alergare
300m - mers
600m - alergare
100m - mers
600m - alergare
Reply
Recordul actual la:
30 m,4/4 - 3,94 sec.
Astăzi :
-2x30m,2x50m,2x60m(8,30sec.)
-2x200m - 3/4 (35 sec)+200 m alergare ușoară.
1200 m alergare ușoară.
Și mers...ei bine,de acasă până la stadion și înapoi fac 6 km,deci nu o să mai menționez asta.
A,și cu mingea medicinală fac câte 20 serii din 4 moduri diferite de aruncare,inclus aruncarea normală. Cu cea de 3 kg arunc,cel mai mult,8 m,aștept momentul când voi face rost și de una de 4 kg,sunt tare curios.Din câte am observat este foarte importantă și tehnica,având în vedere că același rezultat îl obțin aruncând și cu mingea de 2 kg.
Reply
De ce te cronometrezi pe 30m? Care-i scopul? Proba se da pe 50m.
Reply
Da,același lucru și pentru 60 m. Păi,este un antrenor care mai mă ajută...și mă pune să le fac așa.Nu știu ce să zic,o fi bine,n-o fi,eu le fac,nu am prea multe de pierdut.
Reply
Eu am inceput sa alerg intr-un ritm mai alert, zic eu in comparatie cu cel pe care il aveam inainte, si fac bucati de cate 200m, 400m, 600m, apoi descrescator. Fac in felul acesta saptamana asta (ce a mai ramas din ea) si saptamana viitoare iar apoi ma apuc si voi cronometra, modificandu-mi viteza in functie de timpul scos pe distanta parcursa. Ce parere aveti despre acest program?
Reply
@Alex, n-am zis ca ar fi bine sau rau, eram doar curios cum functioneaza.
Reply
Astazi, din nou:

1300m - alergare
300m - mers
600m - alergare
100m - mers
600m - alergare

A mers ceva mai bine, simteam la final ca puteam sa mai dau ceva. Am avut totusi si un energizant "la bord".
Reply
Folosesti ceva suplimente? Te ajuta?
Reply
Am mai discutat . Da , te ajuta.
Reply
@boscutzza - 5g creatina monohidrat dupa antrenament. Si da, ajuta.
Reply
Antonie, care-i motivul pt care iei creatina dupa antrenamentele de tip aerob ?

Edit: nu mai trebuie sa-mi raspunzi, m-am gandit la ceva gresit . E ok Smile Mai poti adauga o proteina sau chiar aminoacizi .
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)