Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Varsta
salutari

In februarie 2013 voi implini 27 de ani. Am dreptul sa particip la sesiunea de admitere din iulie 2013 conform regulii de mai jos?

Candidatul să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concursul
de admitere pentru formare profesională iniţială ca poliţist sau militar

(10-10-2012, 05:10 PM)Chirila Wrote: salutari

In februarie 2013 voi implini 27 de ani. Am dreptul sa particip la sesiunea de admitere din iulie 2013 conform regulii de mai jos?

Candidatul să aibă vârsta de până la 27 de ani împliniţi în anul participării la concursul
de admitere pentru formare profesională iniţială ca poliţist sau militar

Aici cel mai bine e sa ii intrebi direct pe ei, trimite-le un e-mail la contact@academiadepolitie.ro

Chirila, în cazul tău poți merge la admitere. Dacă împlineai anii până la finele lui 2012, nu puteai participa.
anul acesta stiu ca s-a scos limita de varsta. aveti vreo idee, se va mentine aceasta libertate si anul viitor?
de asemenea, cat de acceptabil ar fi sa se inscrie o persoana de 30 de ani, fara trecut in structuri militare/politiste?
Nu poate garanta nimeni ca la anul vor fi aceleasi criterii de selectie, indiferent ca vorbim despre limita de inaltime, varsta sau orice altceva. Este o problema veche faptul ca nu exista o serie de criterii clar stabilite si care sa se respecte.

Ca este acceptabil sau nu chestiunea candidatului de trei de ani, asta e mai putin important. Daca un candidat indeplineste conditiile de recrutare si selectie, este ok.
Livius,treaba cu criteriile de varsta s-a stabilit in martie 2015.Eu anul viitor voi avea tot 30 de ani si vreau sa particip.Eu zic ca sunt destui doritori de peste 27 ani care vor cariera in politie.Anul acesta,tinand cont ca abia in martie au decis faptul asta,nu ofera suficient timp de pregatire celor care ar dori sa intre in concurs in 2015.Asa ca presupun ca vor ramane aceleasi conditii anul viitor privind varsta,pentru a avea si cei amintiti mai sus posibilitatea sa ajunga in academie.In plus,au gandit ,cei care-au decis criteriile, pe undeva corect,politia nu se compara cu jandarmeria ori pompierii ,acolo e adevarat ca pregatirea e mult mai riguroasa ,e militarie pe bune,in politie este regim semi-militar,politistii fac si munca de birou ,in comparatie cu celelalte structuri amintite ,care-s mereu in teren.De aici libertatea de a participa si pentru cei de peste 27 ani la admitere la specializarea Politie.E o decizie inteleapta a ministerului,asta e parerea mea.Ne intalnim anul viitor,Livius,mai mult ca sigur. (y)

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)