Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2015
Si cu baremul de 1,70 la baietiam sanse sa intru sau o sa ma respinga daca nu depasesc 1,70?
Iar la probele scrise,trebuie sa ma pregatesc cu gramatica la romana si engleza, iar la istorie Istoria Romanilor, nu?
stie cineva daca ramane 165 la baieti si la anul ???
Dumnezeu

Acum, serios vorbind, anul asta s-a dat o ordonanta care a modificat inaltimea doar pentru 2014. Daca nu se da alta ordonanta, raman cele vechi.
si eu candidez in 2015....mult succes tuturor !Cool
Candidez si eu tot la anul. O sa fie greu, tinand cont ca este si BAC-ul anul asta (eu mai sunt si pe mate-info), dar sa speram ca o sa se termine cu bine. Bafta tuturor!
Lasa Cristi ca si eu tot la mate-info suntBig Grin
Chiartoti ce dam admintere la anul suntem la mate-info?? Si eu sunt tot la acest profil.
Şi eu tot la mate-info, o să fie un an plin.
Imi poate spune cineva ce trebuie sa invat pentru fiecare obiect? (romana/istorie/engleza)
ai programa pe site-ul academiei
Si eu sunt pentru 2015!
Succes tuturor! Am si eu o intrebare: Daca ai depus dosarul pentru una dintre facultatile din cadrul Academiei, poti sa depui dosare si la alte facultati ce nu tin de Academie? Pare stupid, insa am auzit ca daca aplici la mai multe facultati simultan, pierzi sansa de a mai intra in concurs pentru locul din Academie. Multumesc!
Si eu sunt pentru 2015.

Care-i pentru Drept si care pentru OSP pentru admiterea din 2015?
(26-08-2014, 09:26 PM)Deea Wrote: Succes tuturor! Am si eu o intrebare: Daca ai depus dosarul pentru una dintre facultatile din cadrul Academiei, poti sa depui dosare si la alte facultati ce nu tin de Academie? Pare stupid, insa am auzit ca daca aplici la mai multe facultati simultan, pierzi sansa de a mai intra in concurs pentru locul din Academie. Multumesc!

Nu este adevarat! Doar daca sa zicem ca ai examenul de admitere la o alta facultate in ziua cand e si la Academie; depinde de tine ce alegi, cine ti-a zis asta a facut-o ca sa te deruteze, poti sa te inscrii la cate facultati vrei, ce treaba are Academia? Sau ca sa fii sigura, te interesezi mai din timp de datile admiterii si vezi cum faci, mai sunt facultati la care nu se sustine admitere, e pe baza de dosar ( o chestie stupida care ii ajuta pe multi sa faca o facultate, ca de, universitatile au nevoie de baniAngry), iar in cazul in care nu intri unde iti doresti, ai alternativa.Succes!Angel
"Un pesimist este un bărbat care crede că toate femeile sunt rele. Un optimist este acela care speră acest lucru."
Multumesc mult! Am inteles ca e problema daca ai admiterea la o alta facultate inainte de cea la Academie si esti admis, atunci pierzi dreptul de a participa la admiterea pt Academie. Voiam sa fiu sigura.
In cazul in care beneficiezi de regim finantat de stat, adica de buget, pe parcursul unui an universitar / unui semestru / unei singure zile, iti pierzi dreptul de a sustine admiterea la Academie. Spre exemplu, daca in anul 2014-2015 ai urmat cursurile Facultatii de Litere la buget, atunci nu mai ai dreptul sustinerii admiterii la Academie. Insa, daca se aplica in continuare ordonanta data anul acesta, poti plati anul / anii de studiu de care ai beneficiat retroactiv (adica sa fii admisa la Academie dupa ce ai studiat anul 2014-2015 la buget, dar, ulterior, ai platit taxa aferenta anului de studiu).

Insa, daca depui dosarul si la Academie, si la Facultatea de Drept, sa zicem, in sesiunea de admitere din 2015, nu ai niciun impediment, cu exceptia celui mentionat de Mary J. Nu trebuie decat sa renunti la Facultatea de Drept, prin neconfirmarea locului (acelasi lucru se aplica tuturor facultatilor) si sa iti confirmi locul la Academie, asta in ipoteza in care esti admisa la ambele. Asadar, intre cele doua situatii sunt diferente, dupa cum poti vedea.

Mult succes.
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
O mica adaugire , Flori . De ce ar renunta neaparat la Facultatea de Drept si nu la academie ? Smile)))))))) i am back!!!!!
Pentru ca forumul este dedicat admiterii la Academia de Politie si presupun ca, in conditiile in care este admisa si la Facultatea de Drept, si la Academie, ar alege Academia, nu? Asta luand in calcul locul postarii Smile). Alte argumente nu aduc, nu au caracter public Smile)
”Don’t ever let someone tell you that you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. When people can’t do something themselves, they’re gonna tell you that you can’t do it. You want something, go get it. Period.” - Will Smith
Intre timp s-a modificat legislatia si se poate achita la fosta facultate perioada facuta la buget dupa ce un candidat este declarat admis. Cand se va prezenta ulterior la Academie, va trebui sa aduca si dovada platii respective pentru a putea fi inmatriculat.

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/21799
In sfarsit ceva psihic sanatos in sistemu nostru legislativ, cel putin din prisma asta.
Salutare ! Particip la admiterea 2015 si v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu niste sfaturi privind manualele cele mai potrivite si recomandate. Multumesc!
Mai multe detalii poti cauta aici.

Pentru viitor, exista functia Search.
Multumesc anticipat!

Sunt nou pe site, mi s-a parut mai comod sa intreb, ce-i drept. Pe viitor ma voi ajuta de functia Search. Big Grin
Big Grin 
Rolleyes
buna! stie cineva cand se vor afisa subiectele din anul 2014?
Da-mi un mesaj pe privat zilele astea sa-mi aduc aminte, si am sa ti le las acolo.
Cineva pt. arma Penitenciare? Big Grin
Spor la invatat tuturor, si sa ne ajute Dumnezeu sa fim colegi !
Buna concurenti! Anul acesta particip la admiterea la FR Politie. Mai este cineva?
si eu tot la FR particip Smile
Sunt sanse sa se modifice programa pentru 2015 fata de cea care este acum pe site(2014) ?
Cate sesiuni sunt pentru examenele la AdP?De exemplu, nu stiu daca as apuca sa invat si pentru bacalaureat pentru anul viitor si sa ma inscriu si la Academie.
De regula, una pe an. A doua sesiune de admitere se poate organiza in cazul in care nu s-au ocupat locurile alocate minoritatilor.
Subiectele sunt aceleași indiferent de arma aleasă? Sau n-am înțeles eu bine?
Este cineva care vrea sa dea la Fr jandarmi in 2015?
@laur3ntziu00

Daca proba scrisa se sustine intr-o singura zi, vor fi aceleasi subiecte pentru toata lumea. In cazul in care vor fi doua zile, vor fi doua randuri de subiecte, unul pentru politie, unul pentru celelalte arme care vor da a doua zi, dar in ultima vreme toata lumea a avut un singur rand de subiecte.

Arunca o privire peste subiectele din anii trecuti pentru a-ti face o idee.
@Admin Le-am vazut si de acolo a plecat aceasta intrebare, multumesc pentru raspuns!
si eu
Cam cate drumuri va trebui sa fac pana la Bucuresti/Campina pana voi incepe scoala?O data trebuie sa merg cand se dau probele, raman cazat acolo?Cat se plateste, ce se plateste?As vrea mai multe informatii despre drumuri si cazari pentru ca nu is din apropierea Bucurestiului, si as vrea sa imi fac niste calcule, cam de cati bani ar trebui sa dispun.
Nu esti primul care pune intrebarile astea. Rasfoieste site-ul si forum-ul, ai destule informatii la indemana.
Hey am si eu o intrebare ...am fost admisa la o facultate bugetara anul acesta,la anul vreau sa dau la Adp,stiu ca trebuie sa platesc anul scolar,dar intrebarea mea este daca trebuie sa restitui si bursa de merit pe care o voi primi.Multumesc!
Nu cred, dar cel mai bine ar fi sa intrebi la secretariatul facultatii.

Nu stiu sa se specifice conditii legate de burse de merit, performanta etc, acelea fiind niste recompense pentru performanta scolara.
Am si eu o intrebare...dupa cat timp de la proba de rezistenta se da cea de viteza?Ca am aflat ca se da imediat dupa rezistenta.Mersi!
sprintul e primul lol
Proba de viteza, minge, proba de rezistenta.
Intre probe ai timp sa-ti revii deoarece da toata grupa proba, cand termina toti incepe urmatoarea proba si tot asa.
Mersi mult.
Cam cat e timpul de pauza(revenire), pana la urmatoarea proba?Ceilalati ce fac?
Ceilalti isi asteapta randul si apoi sa termine toata grupa pentru a se trece la urmatoarea proba.

Nu cred ca a stat cineva sa cronometreze pauzele (oricum difera, viteza trece repede, la minge mai sunt unii care arunca de doua ori iar la rezistenta daca sunteti multi, veti fi impartiti in doua) si mi se par detalii irelevante daca te-ai pregatit suficient.
Nu de alta, dar intreb cat e pauza dupa proba de rezistenta, daca tragi acolo mai tare si esti rupt pe urma poti ceda celorlalte probe.Sau in ce ordine se dau probele?50m, rezistanta si ultima aruncarea mingii medicinale?
Am scris mai sus ordinea in care se desfasoare probele.

Nu-ti fa griji in prinvinta pauzei, va fi sufiecient de lunga incat sa-ti revii.
Update la subiectele 2014?
Am citit undeva, nu sunt sigur daca aici, ca la examenul psihologic se da ceva de genul:

18. Iti plac distractiile? / eu sa zicem ca voi raspunde cu DA.
121. Iesi des in oras? / voi raspunde cu NU.

De aici rezulta ca as putea pica testul la astfel de intrebari?Cum as putea raspunde?

Se va considera ca e o minciuna daca nu raspund la ambele cu DA sau NU?

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Admitere FR 2015 ceoe 9 4,870 20-04-2015, 06:45 PM
Last Post: diaoana

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)