Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2015
Nu pici testul doar de la doua intrebari de genul ala. Oricum, fii mai atent, 121 intreaba daca iesi DES in oras.

Nu te stresa cu psihologicul. Daca il iei, bine, daca nu il iei, tot bine, considera ca ti s-a facut un bine daca nu ai profilul potrivit, ai fi riscat sa suferi si mai mult in sistem. Proba nu necesita o pregatire prealabila si nu are rost sa-ti bati capul cu ea. Concentreaza-te pe admiterea propriu-zisa.
Atunci as putea raspunde la cele doua exemple date de mine cu DA sau cu NU?Cum ar fi mai potrivit?Ei ce urmaresc la acel examen psihologic, daca esti o persoana activa, daca iti plac distractiile, iesi in oras, ai prieteni, sau daca esti izolat nu esti potrivit pentru Adp?
Recomandarea mea ar fi sa raspunzi cat mai sincer si astfel sa vezi daca te incadrezi in profilul cerut.

Cu privire la ceea ce se urmareste, nu sunt in masura sa iti raspund, profilul candidatilor nefiind informatie de interes public. Asta pe langa faptul ca nu avem membri care sa lucreze la Centrul de Psihosociologie al M.A.I.

Examenul nu este complicat, nu necesita niciun fel de pregatire si nu are rost sa-ti bati capul cu el. Repet, daca nu il promovezi, nu inseamna ca este ceva in neregula cu tine, doar ca nu esti potrivit pentru meseria respectiva.

Concentreaza-te pe pregatirea ta, bucura-te ca ai la indemana o gramada de informatii (spre deosebire de alte generatii, noi nici nu ne-am pus problema intrebarilor, am fost sa vedem ce si cum). Nu te speria, testul nu este dificil si exista alte teste mult mai solicitante prin alte institutii.

Repet, daca iti pui problema "raspunsului corect" la un test psihologic pentru incadrare, o pui gresit. Alege raspunsul care te caracterizeaza si vezi daca te potrivesti. Asta e tot.
Admin , aveti cumva subiectele din 2014.O alta intrebare ar fi : Care era rutina ta (in zilele in care invatai bine-inteles)
Scrie pe http://www.forum.cadeti-academiadepoliti...thread.php?tid=553 si poate le urca un coleg de forum. Eu nu le am.

Nu pot spune ca exista o rutina intrucat nu invatam la fel si nu avem aceleasi capacitati. Cel mai important este sa fii constant, sa inveti in fiecare zi. Legat de strategia in sine, am discutat-o pe site. Altceva mai concret nu am de zis pe subiect.
Am o problema care m-a pus pe ganduri si nu stiu exact unde sa caut pe siteul academiei, daca ma pot inscrie pentru 2015, in caz ca nu am luat bacalaureatul cand am terminat liceul.Am avut niste probleme si nu am putut nici sa il dau cand trebuia, dar de anul acesta vreau sa ma apuc serios pe invatat.As putea fi inscris pentru 2015?Pentru ca inscrierile is inaintea examenului de bacalaureat, am ramas in dubii.
Cum ar fi mai bine, sau cum e regulamenul daca il stiti, as putea sa ma inscriu pentru admiterea din 2015 sau va trebui prima data sa iau bacalaureatul si sa mai astept un an daca as vrea sa dau la academie?
Teoretic, ai fi in situatia celor care sunt in an terminal la liceu.

Parerea mea e ca te poti inscrie si va trebui sa te prezinti la admitere cu adeverinta care sa ateste ca ai promovat examenul de bacalaureat si ulterior sa aduci diploma in original.
Deci nu ar fi probleme, la IPJ ma refer, ca ei ma inscriu pentru Academie, nu?Pot sa incerc si anul acesta sa dau, adica 2015?

Nu ma vor intreba daca am diploma de bac,alaureat, cat am luat la bac sau ceva legat de diploma incat sa nu ma poata inscrie?
Asta depinde de ei, dar nu vad de ce nu ti-ar primi dosarul. Te pot intreba de diploma, dar le poti spune ca vei sustine examenul in urmatoarea sesiune si aduci adeverinta la Academie. Doar sa fie prea stricti si sa nu te lase.

Nu stiu daca exista vreo reglementare in acest sens ca sa-ti spun 100% sigur, va trebui sa intrebi la IPJ ca sa stii cum stai.
Asta e problema, ca nu vreau sa umblu pe drumuri degeaba, sa incep sa fac cate ceva la dosar, sa invat, sa ma pregatesc pentru probele sportive si dupa sa fiu respins din acea cauza.Nu a fost nici un asemenea caz?
Nu cunosc un asemenea caz, asta nu inseamna ca nu a existat. Eu ma refeream ca poti merge in perioada asta la inspectorat sa te interesezi, nu are rost sa astepti pana incepe recrutarea ca sa ti se raspunda la o intrebare.
Nu exista un numar de contact sau o adresa de mail al IPJ, sa nu mai merg expre pentru o intrebare?Is la 30km de Suceava.
http://www.politiaromana.ro/ro/structura...eritoriale
buna! cine ma poate ajuta cu niste teste grila la franceza? multumesc!
Nu imi raspunde nimeni de la IPJ, le-am dat mail, ca de sunat nu am minute nationale si pana la IPJ am drum, nu prea as merge doar pentru o intrebare.

Poate cineva stie vreun caz, sau ar putea intreba la IPJ din judetul sau daca e mai aproape?Ca nu stiu, sa ma apuc de invatat anul acesta.
De actele aferente bac-ului ai nevoie doar la inscrierea propriu-zisa, la sediul Aacademiei. Pana la data respectiva, nu-ti cere nicaieri diploma de bacalaureat.
Succes.
Vlad esti sigur de asta?Ca nu as vrea sa ma apuc degeaba sa invat pentru anul viitor, si sa nu ma pot macar inscrie.Pana sa merg la sediul Academiei voi da examenul de bacalaureat si voi avea o adeverinta/diploma.

Dar daca nu voi reusi la Academie sau la Campina la Scoala Agenti de Politie si as vrea sa ma inscriu si la o facultate, cum va trebui sa fac?Trebuie sa fac o copie legalizata la diploma de bacalaureat?
Inscrierea la facultate este alta mancare de peste, depinde de regulamentul facultatii respective. In principiu, poti depune o copie legalizata a diplomei, urmand sa o depui in original dupa terminarea admiterii ca sa iti confirmi locul. Sau o poti depune in original direct. Consulta metodologia de admitere pentru anul curent pentru a avea o idee legat de actele necesare si procedura in sine.

In rest, ti s-a raspuns destul de clar. Daca vrei sa stii un raspuns exact, contacteaza inspectoratul de politie din judetul tau. Nu cred ca lucreaza nimeni de pe forum la resurse umane (nu la politie oricum) pentru a te sfatui 100%, insa consider ca ai avut parte de sfaturi in limita informatiilor disponibile.
Unde pot vedea ce acte sunt necesare inscrierii la proba medicala/examenul psihologic?
Ti se va elibera o trimitere daca vei merge la un spital militar sau ti se da fisa si o completezi intr-un spital de stat / privat, nu ai nimic de completat. Pentru examinarea psihologica nu ai nevoie de nimic, vei si programat si ai grija doar sa ai buletinul la tine si ceva de scris.
Si cand trebuie sa fac astea?Unde pot gasi toate astea?
Salut, este vreo problema daca am tatuaj pe spate,umar picior ?

Salut,este vreo problema daca am tatuaj pe spate,umar,picior ?
@Ovidiu
De asta se va ocupa in principal ofiterul de resurse umane, apoi un medic de la cabinetul inspectoratului.

@Chris.chris
Chestiunea s-a mai discutat. Te rog sa cauti pe site si forum.
nu am reusit sa gasesc manualul de istorie editura Economica Preuniversitaria... raman recunoscator celui care ma poate ajuta sa-l obtin Smile
Vara m-am accidentat in niste tiroliene si am ramas cu niste cicatrici urate pe antebrat undeva la 10 cm de incheietura. Poate fi o chestie pentru care m-ar putea respinge la medicale?
Depinde ce spune comisia de examinare. Cel mai bine ar fi sa mergi la cabinet si sa intrebi.
Ce fel de analize se fac mai exact la spitalul militar?Dantura, tatuaje, vedere, examinare psihologica, greutate, inaltime... si mai ce?Astea mi-au venit in minte.
Pune mana si cauta pe forum ca s-a discutat. Foloseste index-ul subiectelor.

Saptamana viitoare termin de centralizat toate subiectele si apoi voi incepe sa aplic sanctiuni.
Din cate am inteles nu ma poate impiedica atata timp cat se acopera de uniforma. La ce fel de cabinet te referi? Sunt din Bucuresti daca imi poti da un nume sau o adresa ar fi minunat,"Punct ochit, punct lovit".
Tu mergi tot timpul cu haine cu maneca lunga si/sau sacou pe tine? Inclusiv vara?

Ma refeream la cabinetul medical. Incearca sa intrebi la DGPMB sau sectia cea mai apropiata, poate te indruma cineva.
Am auzit ca daca avem IMC >25 nu trecem de medical.Dar daca suntem subponderali se poate trece?(intreb pt o prietena)Smile)
Si daca esti subponderal esti tot in aceeasi situatie Wink.
Este nevoie de scrisoare de intentie ?
Nu cunosc sa se fi cerut pana acum asa ceva pentru dosarul de candidat.
In ce luna are loc inscrierea? Probele cand se dau? Nu doar cele fizice ci si cele scrise.
Citeste pe forum si pe site, gasesti raspunsuri la intrebarile tale.
cand apare baremul de inaltime pt adimterea de anul viitor ?? Smile
Nu se stie. Oricand incepand cu luna martie pana la vara. In ultimii ani, nu a mai existat o data fixa.
Cand incep inscrierile pt psihologic si medical?Cam pe ce data a fost in anii trecuti?
@Andreea 961
Studiaza site-ul si gasesti raspunsuri la intrebarile tale.

@Ovidiu
Vei fi anuntat din timp de catre ofiterii de resurse umane. In ultimii ani a variat perioada, cel mai probabil prin mai-iunie.
Se cunosc detalii pana acum despre numarul de locul pentru anul acesta?Pe siteul Academiei inca nu e trecut.
Nu s-a făcut niciun comunicat oficial, încă. Mai durează.
Buna seara. Am si eu o intrebare, am dat si anul trecut si am picat, iar pana acum am lucrat si intre timp am mai si invatat, dar nu ft mult. E tarziu sa ma pun acum pe meditatii si invatat ?? (sa ma pun serios, 5-6 ore pe zi)
Niciodata nu e tarziu. La fel am patit si eu - am picat primul an si am dat iar. M-am apucat de invatat serios pe la jumatatea lunii februarie si am intrat Smile
Important e sa muncesti serios, mai ales ca ai ceva cunostinte despre desfasurarea examenului, despre forma subiectelor, subiectele-n sine... despre materie.
Multa bafta!
"I know myself like the back of my hand. I can predict my every reaction." - Mr. Nobody
Ne intalnim la anul acolo !! Smile) mersi frumos !
Ma gasesti in vara, la admitere.
Mai mult ca sigur sunt prins in activitatea d-acolo..
"I know myself like the back of my hand. I can predict my every reaction." - Mr. Nobody
Heyy are cineva raspunsurile corecte de la subiectele de anul trecut de la Adp.Pe site-ul lor nu sunt corecte raspunsurile.Va multumesc!
recomandari pt carti de teste la toate materiile ???
Nu stiti anul acesta mai este valabila platirea taxei pentru o alta facultate la buget si sustinerea examenului de admitere la Academie?
Ar trebui sa fie pentru ca s-a revizuit Legea Educatiei si este prevazuta treaba asta. Declari pe propria raspundere ca ai facut unul sau mai multi ani la buget si, dupa admitere, trebuie sa ii achiti la prima facultate si sa prezinti la data inceperii cursurilor o adeverinta in acest sens.

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Admitere FR 2015 ceoe 9 4,870 20-04-2015, 06:45 PM
Last Post: diaoana

Forum Jump:

Users browsing this thread: 3 Guest(s)