Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Admitere 2015
ok mersi frumos.In regulamentul de anul acesta nu am vazut scris nicaieri si de asta am intrebat.
Daca am urmat anul acesta o facultate pe loc bugetat, pot plati taxa la facultatea actuala si sa dau admiterea la Academie? Nu am gasit nimic legat de acest aspect in regulament.
da se poate tocmai ce am intrebat si eu mai sus si apoi am vazut si in regulamet ca scrie ca se poate
Am omis eu inseamna. Multumesc frumos
Presupun că unii dintre voi deja ştiţi, însă pentru cei care nu au aflat încă: s-au modificat anumite aspecte în noul Regulament postat pe site-ul Academiei, şi anume:
- taxa pentru participare la concurs s-a mărit (de la 300 RON la 350 RON)
- pentru proba la o limbă străină la alegere, candidaţii pot opta doar pentru una din următoarele discipline: Limba Engleză sau Limba Franceză. Aşadar, cei care doreau să susţină examenul la lb. spaniolă, rusă sau germană, vor trebui să se reprofileze pe una din materiile acceptate (franceză/engleză).

Ce ziceţi, sunt bune modificările ? Sunteţi dintre voi care doreaţi să susţineţi examenul la una din limbile scoase?
Cu privire la taxa, nu cred ca se poate spune ca e bine dar asta e situatia. Cu privire la limba straina, presupun ca sunt persoane pe care le-ar fi ajutat examenul la liba rusa, germana sau spaniola. Eu eram pregatita oricum pentru engleza.
Am inteles ca daca ai urmat o facultate la buget se poate plati anul respectiv si cu dovada chitantei se poate da admiterea la Academie dar in regulament nu am gasit exact aceasta informatie. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna exact unde gasesc aceast paragraf? Parintii mei sunt putin ingrijorati din acest punct de vedere si doresc sa stie daca este sigur, sau daca ar fi mai bine sa ajung la secretariatul Academiei pentru a fi sigura?
Citeşte art.107, alin. (3) care zice aşa: "Totodată, pentru a fi înmatriculaţi în anul I de studii, candidaţii declaraţi admişi, cu excepţia celor care au absolvit studiile liceale în anul participării la concursul de admitere, trebuie să depună la secretariatul facultăţii la care au concurat, odată cu cererea de înmatriculare, dovada achitării contravalorii studiilor superioare de lungă durată, studiilor universitare de licenţă sau echivalente acestora, în situaţia în care au beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui astfel de program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat sau, după caz, o declaraţie din care să rezulte că nu au beneficiat de subvenţie de la bugetul de stat pentru un alt program de studii
universitare de licenţă sau echivalent."
Iti multumesc frumos Cătă!
Are cineva cartea Ludmilei Petrescu cu 2800 de teste grila si cea a lui Mihai Nita cu teste grila la gramatica? Ele sunt singurele al caror stoc l-am gasit epuizat pe internet. La Mihai Nita exista o varianta pe scribd cu 2-3 teste, dar nu e suficient. Pe langa cele doua carti pe care vreau sa le am, posed "Gramatica Limbii Romane Pentru Examene" de Alexandru Petricica, "Gramatica practica a limbii romane" de Stefania Popescu, un manual de istorie ce se afla in programa, dar pe care nu l-am folosit inca (e editura Corint si Alexandru Barnea coordonator), o carte intitulata "Istoria romanilor" de Maria Ochescu si niste sinteze in format A4. Grile sunt cam putine, de aceea am decis sa-mi iau in urma recomandarilor gasite in mare parte pe acest site si Teste-grila de limba engleza de Mihaela Cherches, cartea Mihaelei Olteanu(istorie), Teste-grila de gramatica de Maria Ticleanu si Teste-grila de Stan Balan(istorie). Dar am observat ca primele doua carti de care am amintit sunt intr-adevar la mare cautare si am nevoie de ele. V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta. Despre celelalte carti ce credeti, sunt bune?
Aici ai cartea ludmilei petrescu : http://www.fileshare.ro/4.7488864593E+12

o poti scoate la imprimanta .. la engleza iti recomand : mona arhire ana maria micu – 1600 de teste grila editura aula , si cea a mihaelei cherches e buna .. dar dupa ce faci pe aia cu 1600 de grile .. Smile

la istorie mai este buna si cartea aia cu 50 de teste de istorie ( mihai manea si leonard ilie)

Bafta la invatat !! Big Grin
Multumesc pentru raspuns. Initial am gasit si eu acel link cu cartea Ludmilei Petrescu, dar cand am dat download am fost redirectionat catre un site mai deocheat Smile) Acum observ ca merge. O sa incerc si cartile recomandate de tine. Cea cu 1600 de grile o am in format electronic. Multumesc!
@jon96 poti lasa un link de descarcare cu acea carte?
https://mega.co.nz/#!QYVg3B4b!pUeEBSplEX...TT_DsIvEkU Tot pe acest site l-am gasit la sectiunea materiale gratuite. Wink
S-au făcut modificări la regulament:
- art.55 alin.2 se modifică după cum urmează: „proba la limba străină va
fi susţinută la disciplina la care a optat candidatul prin cererea de participare
la concursul de admitere, depusă la unitatea de recrutare. Candidatul poate
opta doar pentru una din următoarele discipline: Limba engleză, Limba
franceză, Limba germană, Limba rusă şi Limba spaniolă”.
Pentru gramatica, reluarea notiunilor de morfologie si sintaxa recomandati ceva?
(05-02-2015, 06:05 PM)MatusaRock Wrote: Uite ce spune cartea de istorie,editura Didactica si pedagogica:

[Image: IMG_20150205_175350.jpg]

[Image: IMG_20150205_175438.jpg]

(16-02-2015, 02:07 PM)Cătă Wrote: S-au făcut modificări la regulament:
- art.55 alin.2 se modifică după cum urmează: „proba la limba străină va
fi susţinută la disciplina la care a optat candidatul prin cererea de participare
la concursul de admitere, depusă la unitatea de recrutare. Candidatul poate
opta doar pentru una din următoarele discipline: Limba engleză, Limba
franceză, Limba germană, Limba rusă şi Limba spaniolă”.

Nici că se putea o decizie mai stupidă. Nu ştiau fii miniştrilor limba engleză/franceză?
Scuzaţi-mă pt. dublu post, dar se pare că mi-a rămas ceva pe Quote de vreo 10 zile, scuzaţi şi primul citat, îmi pare rău. Smile)
Recomandati vreun profesor de istorie sau romana pentru meditatii in Bucuresti?
Salut! Cand se fac acele inscrieri la IPJ ?
Cand se va anunta pe site-urile inspectoratelor. Vei vedea si aici discutii.

O data exacta nu se stie, aceasta a variat destul de mult in ultimii ani. Poate incepe si prin mai-iunie.

Ai rabdare, antreneaza-te si invata, dosarul se face foarte repede.
La intocmirea dosarului se mai pot folosii documentele din dosarul de anul trecut? Sau trebuie alta foaie matricola, legalizata iar?
Daca actele originale nu au fost modificate intre timp (schimbare certificat de nastere etc), ar trebui sa fie ok. Copiile legalizate nu au valabilitate daca nu au specificat pe ele ceva in acest sens.
Cand se afiseaza nr de locuri pentru anul 2015? Sau cel putin in ce perioada s-a afisat aceasta informatie in anii trecut?
Oricand intre februarie si iunie. Citeste vechile subiecte despre admitere pentru a avea o idee.

In orice caz, afisarea locurilor nu inseamna ca si incepe recrutarea imediat. Inceperea dosarelor variaza de la an la an, inainte totul era clar prin februarie-martie.

Ai rabdare, concentreaza-te pe studiu si antrenament si vei intra indiferent de numarul locurilor.
Cum staţi cu pregătirea? Atât teoretică cât şi sportivă.
Teoretic bine, practic mai vedem Smile).Glumesc...eu unul stau bine cu ambele, am fost putin racit saptamana trecuta, a si plouat putin si am cam tras chiulu' la antrenamentele fizice Smile)
Salut! Revin dupa ceva vreme de absentare cateroic motivata de ..împrejurari.
Doresc sa aduc la vedere faptul ca am fost si suntem in continuare principalul punct de plecare in ceea ce priveste insusi continutul acestui site si vom continua sa fim sursa de inspirație a grupurilor de pe facebook dedicate admiterii care tot apar din senin cu informatiile discutate pe aici.
Tin sa aduc la vedere si faptul ca, noi cei care venim cu informatiile, o facem in sprijinul vostru numai in ceea ce priveste strict admiterea sau diferite curiozități, de care unii dintre noi n.am avut parte ..nu si alte chestii minutioase ce tin de institutie, pentru ca unii dintre voi nu veti ajunge studenți, din prima..sau a doua..sau niciodata. E mai bine s.o vedeti si s.o simtiti pe pielea voastra.
A aflat cineva ceva despre numarul de locuri? Sau macar perioada cand putem sa incepem dosarele...
Numarul de locuri va fi asenenator cu cel de anul trecut. Un numar se vehiculează... insa refuz sa ma pronunt pentru ca la cate schimbari au loc... in orice caz, raporteaza.te la anul trecut pentru ca vei vedea anul ăsta acelasi lucuru.
Inscrierea propriu-zisa are loc dupa afisarea acestora pe site.ul institutiei si in prealabil comunicarea acestora catre inspectorate.
Ca element de noutate... limita de varsta la armele de la politie se scoate. Ma abtin.

http://www.academiadepolitie.ro/ultima-o...e_2015.pdf
Mai renoveaza Academia un pavilion, poate mai ridica altul.

Acum, fara gluma, e clar pentru toata lumea ca nu exista criterii de selectie clar delimitate, fapt pentru care multi acuza institutia ca favorizeaza anumite persoane care nu indeplinesc criteriile de selectie. Ca sa nu spun ca este o impresie proasta si pentru alti candidati - anul asta ba se accepta 1.60, iar oamenii pot candida la admitere, la anul se ridica inaltimea la 1.65 si ei nu mai sunt buni etc.

Trebuie facuta o lista clara, care sa se si respecte, nu sa se modifice periodic, in functie de nevoi.
Se mai cunosc informatii cu privire la numarul de locuri de anul acesta ?
                                 " BONA FIDE "
Deocamdata nu, dar se zvoneste ca numarul va fi asemanator cu cel de anul trecut.
Salutare!MAI aspira cineva din Constanta?Poate ne gasim la o alergare prin parc Big Grin Eu alerg zilnic intre orele 17 si 18.Bafta tuturor!!!
Cand incep inscrierile la Ipj??
(25-03-2015, 06:46 PM)mariusmvm97 Wrote: Cand incep inscrierile la Ipj??

Salutare!
In Constanta au inceput.Te duci cu buletinul la IPJ, in orice zi de luni pana vineri, intre orele 8 - 16, iar recrutorul de acolo care te va lua in primire, o sa iti treaca intr-un registru datele personale, numarul de telefon, institutia de invatamant (sau institutiile, pentru ca poti aplica simultan si la ofiteri si la subofiteri) la care vrei sa aplici, plus limba straina pentru care vrei sa optezi la concursul de admitere.Iar in momentul in care va fi facut public numarul de locuri, vei fi sunat in cel mai scurt timp pentru a demara procesul de recrutare propriu-zisa.
BAFTA!
Mingea medicinala este cu nisip sau lichid/silicon?
(25-03-2015, 10:32 PM)IonelaV Wrote: Mingea medicinala este cu nisip sau lichid/silicon?

Este cu lichid 
                                 " BONA FIDE "
Mai de graba as zice silicon.
Salutare tuturor! Sunt nou pe aici (candidez anul asta) . Nu stiam unde sa postez asa ca postez aici. Am cateva intrebari:
1. Daca la inscriere optez pentru "drept sau OSP" , in caz ca iau o nota mare si ies printre primii, sunt incadrat la Drept sau pot alege la care din cele doua?
2. Din cate stiu eu tot procesul de admitere(cu probele sportive si cele scrise) dureaza aproape o saptamana. Voi cum faceti cu cazarea? academia primeste candidati in camine?
3. Am auzit o chestie cum ca MAI deconteaza transportul la si de la parinti...si mi se pare absurd. E adevarat??
4. E posibil ca studentii din acelasi an sa aiba grade diferite??
5. Exista la Academie trasee cu obstacole sau alte spatii unde as putea face parkour?
Asta a fost tot. Va multumesc. Le urez succes candidatilor de anul asta! Mai ales celor de mate-info ca mine Big Grin
Te rog sa nu vii cu liste de intrebari pe care sa le pui intr-un singur mesaj. Din cauza asta este destul de greu sa gasesti informatii relevante, pentru ca fiecare tranteste 5-10 intrebari intr-un singur subiect cu nume dubios.

Mesajul se va edita si muta ulterior in aria corespunzatoare, ramanand doar intrebarea nr. 4

Acum, punctual:
1. Cei care opteaza pentru Drept sau Drept/OSP si se vor incadra in locurile alocate specializarii Drept, vor merge acolo. Daca optezi pentru Drept si atat, nu vei candida pe alte locuri in afara celor scoase la concurs pentru specializarea respectiva. Daca optezi pentru Drept/OSP si nu ai media pentru Drept, vei candida in continuare pe locurile alocate OSP.
2. Academia nu ofera cazare si masa candidatilor. Sunt subiecte pe forum despre optiuni de cazare.
3. Studentii beneficiaza de aceleasi drepturi ca si alti studenti civili (legitimatii de transport, cupoane de reducere la transport etc).
4. Este posibil, exista diferite functii pe care studentii le pot avea (monitor de clasa, de an etc). Afli mai multe detalii in Academie.
Salut!
Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic relevant sau m-a batut functia search , in fine.
Imi doresc sa lucrez ca organ de politie judiciara. Din ce stiu momentan , lucruc acesta se poate realiza daca intru la specializarea OSP si trag tare in primul an pentru o medie bunicica cu scopul de a fi printre primii care-si aleg specializarea.
Ceea ce vreau sa va intreb este : daca intru la specializarea drept , concret , care-mi sunt optiunile? Ce specializari pot urma? Aceleasi ca si in cazul OSP(criminalistica,judiciara,rutiera etc) sau doar o singura specializare? Practic , dupa ce termin cei patru ani la specializarea Drept , in afara de brevetul de jurist , pot activa in politia judiciara exact ca si cum as fi terminat OSP-ul la aceasta specializare?
1.Ai o singura optiune.Poti opta ori DREPT ori OSP.
2.Academia nu primeste candidati in camine.Iti asiguri cazarea!
3.MAI nu deconteaza trasportul.
4.Nu stiu, nu cred.
5.Exista parcul Tineretului.
BAFTA!
Multumesc Admin! Multumesc George! Bafta si tie! Smile
@Keyo

Raspund aici pentru ca poate vor si altii sa stie.

In primul rand, cei care vor urma specializarea Drept, vor avea studii juridice avansate, iar clasa respectiva are alocate, de regula, posturi pe cercetari penale. Posturile efective, cat si liniile de munca nu au de unde sa se stie pana in momentul repartitiei.

Din acest punct de vedere, cei de la OSP vor sti sa-si aleaga specializarea incepand cu anul II, insa lista efectiva a specializarilor nu este batuta in cuie, depinzand de nevoile ministerului din acel moment.

Acum, legat de politia judiciara. Cine lucreaza la judiciar, indiferent ca este agent ori ofiter, va fi organ de cercetare a politiei judiciare si asta e valabil pentru multi politisti, mai ales care se afla la posturile comunale, unde un singur politist are in lucru spete diverse. Mai multe detalii poti gasi in Lg 364 / 15 sep 2004. Mai multe detalii afli in scoala.
Eu nu stiu ce sa zic,dar am sunat azi la IPJ Constanta si persoana care se ocupa cu recrutarea mi-a spus ca inca nu s-au inceput inscrierile,abia dupa sarbatorile pascale o sa inceapa.Asa ca George Mihaiu (scz.daca am gresit)eu nu stiu unde te-ai dus tu sa te inscrii. 
                                 " BONA FIDE "
(27-03-2015, 02:29 PM)cosmin Wrote: Eu nu stiu ce sa zic,dar am sunat azi la IPJ Constanta si persoana care se ocupa cu recrutarea mi-a spus ca inca nu s-au inceput inscrierile,abia dupa sarbatorile pascale o sa inceapa.Asa ca George Mihaiu (scz.daca am gresit)eu nu stiu unde te-ai dus tu sa te inscrii. 

Man, eu iti spun pe scurt, ce am facut.M-am dus cu buletinul la Inspectoratul Judetean al Jandarmeriei Constanta de pe Mircea cel Batran, pentru a solicita detalii despre concursul de admitere la academie si totodata m-au si inscris intr-un registru (date personale, varsta, inaltime, greutate, nr de telefon prima optiune, a doua optiune etc.) iar apoi mi s-a explicat pe scurt in ce consta traseul de recrutare si ca atunci cand acesta se va demara, voi fi sunat.Si mie unul mi-a prins bine mai din timp, pentru ca am putut depista probleme cu fruntea si urmez un tratament.Iar marti ma duc iar la IJJ pentru, o vizita medicala dermatologica in care sa primesc raspuns exact daca trec de contravizita.
Deci eu zic ca m-am inscris, chiar daca recrutarile nu au inceput.Asa ca ai putea sa te duci si tu cu buletinul intr-o zi si vezi acolo ce-ti zic, concret si cand tre' sa vii.BAFTA
Recrutarile propriu-zise nu au inceput inca. In principiu trebuie sa se afiseze numarul de locuri pentru fiecare arma inainte de a se incepe recrutarile.
(27-03-2015, 03:57 PM)George Mihaiu Wrote:
(27-03-2015, 02:29 PM)cosmin Wrote: Eu nu stiu ce sa zic,dar am sunat azi la IPJ Constanta si persoana care se ocupa cu recrutarea mi-a spus ca inca nu s-au inceput inscrierile,abia dupa sarbatorile pascale o sa inceapa.Asa ca George Mihaiu (scz.daca am gresit)eu nu stiu unde te-ai dus tu sa te inscrii. 

Man, eu iti spun pe scurt, ce am facut.M-am dus cu buletinul la Inspectoratul Judetean al Jandarmeriei Constanta de pe Mircea cel Batran, pentru a solicita detalii despre concursul de admitere la academie si totodata m-au si inscris intr-un registru (date personale, varsta, inaltime, greutate, nr de telefon prima optiune, a doua optiune etc.) iar apoi mi s-a explicat pe scurt in ce consta traseul de recrutare si ca atunci cand acesta se va demara, voi fi sunat.Si mie unul mi-a prins bine mai din timp, pentru ca am putut depista probleme cu fruntea si urmez un tratament.Iar marti ma duc iar la IJJ pentru, o vizita medicala dermatologica in care sa primesc raspuns exact daca trec de contravizita.
Deci eu zic ca m-am inscris, chiar daca recrutarile nu au inceput.Asa ca ai putea sa te duci si tu cu buletinul intr-o zi si vezi acolo ce-ti zic, concret si cand tre' sa vii.BAFTA

Tu ai fost la Inspectoratul de Jandarmi Judetean Constanta,inseamna ca am inteles eu gresit.Eu credeam ca te-ai dus la Inspectoratul Judetean de Politie Constanta ca eu acolo am fost si am intrebat despre recrutari. Pe cei de la jandarmerie ii cunosc, parca o doamna se ocupa cu recrutarile,la jandarmerie e un pic diferit mai ales la testul psihologic.
                                 " BONA FIDE "
Nu ma pot pronunta, pentru ca nu cunosc.Dar totusi, mi-e greu sa cred ca exista vreo diferenta intre examinarile psihologice dintre candidatii la OSP si candidatii la JANDARMERIE.Ar putea fi, probabil, diferente intre judete sau intre scoli si academie.Nu stiu, zic si eu, desi tipul de mentalitate cautat trebuie sa fie acelasi in randul tuturor angajatilor M.A.I.

Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Admitere FR 2015 ceoe 9 4,893 20-04-2015, 06:45 PM
Last Post: diaoana

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)