Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Diploma recunoscuta international?
Salut, am terminat clasa a 11-a si la anu doresc sa dau la academia de politie, iar intrebarea mea este urmatoarea: dupa ce termin cei 3 ani de studiu la specializarea OSP, exista posibilitatea de a putea sa plec intr-o alta tara sa profesez aceasta meserie avand o scoala terminata in acest domeniu in Romania? !! Si o alta intrebare, cat timp in cei 12 ani de studii nu am facut la scoala spaniola o pot da la admitere ?
Diploma obtinuta in strainatate va trebui sa o legalizezi la Ministerul Educatiei pentru a putea candida la concursul de admitere.

In principiu, nu vei putea lucra in strainatate ca politist dupa terminarea Academiei pentru ca statele straine au propriile scoli si sistemul legislativ difera de la o tara la alta. Vezi site-ul politiei din statul respectiv pentru a vedea ce modalitati ai pentru a lucra acolo si ce pasi ai de urmat (cetatenie, studii etc).
Multumesc frumos de raspuns. Dar faza cu: cat timp in cei 12 ani de studii nu am facut la scoala spaniola o pot da la admitere ?
La admitere,candidatul isi alege singur la ce limba da examen,indiferent daca a studiat sau nu vreodata limba respectiva in anii de gimnaziu/ liceu/facultate.
Mai am o intrebare, am vazut ca mai sunt topic-uri pe aceasta tema dar doresc un raspuns scurt si la obiect. Din articolul nr.9, adica acesta: 

"Art. 9 (1) Candidaţii pentru admiterea pe locurile aprobate la programul de studii universitare
de licenţă «Ordine şi siguranţă publică» al Facultăţii de Poliţie, forma de învăţământ cu frecvenţă
redusă, potrivit locurilor aprobate pentru Ministerul Afacerilor Interne şi repartizate de conducerea
instituţiei structurilor beneficiare, trebuie să îndeplinească baremele şi criteriile de aptitudine
medicală, fizică şi psihică prevăzute la art. 7 lit. d), precum şi următoarele criterii specifice de
recrutare:
a) au o vechime de minimum 1 an în cadrul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, în
calitate de agent de poliţie, respectiv subofiţer sau maistru militar;
b) au recomandarea şefului nemijlocit şi a şefului cu competenţe de aprobare a evaluării
performanţelor profesionale individuale, recomandare care înlocuieşte caracterizarea de la
ultimul loc de muncă;
c) au fost apreciaţi la ultima evaluare anuală realizată cu calificativul de cel puţin «bine», în
cazul poliţiştilor, respectiv «foarte bun», în cazul cadrelor militare;
d) nu sunt puşi la dispoziţie ori nu sunt suspendaţi din funcţie în condiţiile art. 65 alin. (2) şi (3)
din Legea nr. 360/2002, cu modificările şi completările ulterioare, sau, după caz, în
condiţiile art. 89 din Legea nr. 80/1995, cu modificările şi completările ulterioare;
e) nu se află sub efectul măsurii penale de interzicere a ocupării unei funcţii, exercitării
profesiei sau activităţii;
f) nu sunt sub efectul unei sancţiuni disciplinare;
g) au vârsta de până la 40 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere.
 (2) Pentru locurile repartizate inspectoratelor generale cu statut militar se pot înscrie
exclusiv candidaţii care deţin statutul de maistru militar sau subofiţer, iar pentru locurile repartizate
celorlalte inspectorate generale/similare exclusiv candidaţi care deţin statutul de agent de poliţie.  " 

se intelege ca: dupa ce termini scoala de subofiteri campina si ocupi un post de Agent de politie in cadrul unui judet, dupa un an de munca cu aprobari si toate cele te poti inscrie pentru concursul de admitere la Fara-Frecventa in cadrul academiei?

-Si inca o intrebare: dupa terminarea academiei de politie la FR, tu fiind deja in rang-ul de Agent de politie, ajungi in rang-ul de Subinspector de politie?
Daca indeplinesti conditiile de admitere din momentul respectiv, da, poti participa.

Dupa absolvire, vei obtine primul grad de ofiter, subinspector, respectiv sublocotenenent (in functie de arma).

Scoala de la Campina formeaza agenti de politie, nu subofiteri. Politia Romana a fost demilitarizata de mai bine de un deceniu.

Replicile se vor muta in subiectele corespunzatoare.

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)